مدیرکل فرودگاه شهید بهشتی اصفهان میزان بدهی ایرلاین ها به فرودگاه اصفهان را بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم تناسب درآمد و هزینه های فرودگاه اصفهان، این مجموعه ضررده است. علی قاسم زاده با بیان اینکه در برقراری پروازهای داخلی و خارجی به جز تهران به دلیل بعد مسافت کم که نیازمند هواپیمایی با ظرفیت پایین بین ۵۰ تا ۱۰۰ صندلی است مشکلی نداریم، تاکید کرد: وضعیت فرودگاه شهید بهشتی اصفهان نسبت به دیگر فرودگاه ها نسبتا مناسب است به گونه ای که تقریبا هر روز از اصفهان پرواز به دوبی و استانبول انجام می شود و به طور قطع ایرلاین های موجود به توسعه استان کمک خواهند کرد. وی در ادامه بدهی ایرلاین ها یا همان شرکت های هواپیمایی به فرودگاه اصفهان بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این بدهی ها مربوط به سال گذشته و بخشی از آن مربوط به سال ۹۲ بوده و باید تاکید کنم پرداخت نشدن این مطالبات تاثیر زیادی بر روند توسعه فرودگاه اصفهان گذاشته است. مدیرکل فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با یادآوری اینکه فرودگاه، درآمدهزینه ای است و هر چه درآمد داشته باشد می تواند هزینه کند، اظهار کرد: فرودگاه اصفهان به عنوان سومین فرودگاه کشور از نظر تعداد مسافر ورودی و خروجی خارجی و همچنین پنجمین فرودگاه از نظر تعداد مسافر داخلی است.

بدهی دولت به شبکه بانکی به ۱۴۰ هزار میلیارد رسید

در پایان نیمه اول امسال بدهی دولت و شرکتهای دولتی به مجموعه بانک مرکزی و بانکها به حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان رسید که از این رقم نزدیک به ۲۹ هزار میلیارد تومان متعلق به بانک مرکزی است. ارقام هنگفتی که دولت امیدوار است بتواند بخشی از آن را در قالب تسعیر دارایی‌های ارزی تسویه کند. آخرین آمار منتشره بانک مرکزی نشان داد که بدهی دولت به بانک مرکزی به بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان در پایان شهریورماه امسال رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۷۱ درصد افزایش دارد. این در حالی است که در پایان سه ماهه اول امسال بدهی دولت به بانک مرکزی تا مرز ۲۵ هزار میلیارد تومان گزارش شده بود که با روندی افزایشی به بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سویی دیگر در حال حاضر بدهی دولت به بانک‌ها نزدیک به ۱۰۷ هزار میلیارد تومان است که این رقم در پایان شهریورماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد افزایش دارد. شرکت‌ها و موسسات دولتی نیز به بانک مرکزی حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان و به مجموعه نظام بانکی بیش از ۲۹۰۰ میلیارد تومان بدهکار هستند. براین اساس مجموعه بدهی دولت و همچنین شرکت‌ها و موسسات دولتی به بانک مرکزی و کلیه بانک‌ها به بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

همچنین در حال حاضر دولت حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان نزد سیستم بانکی سپرده‌گذاری دارد که این رقم در پایان شهریورماه نسبت به همین ماه در سال گذشته ۱۷.۷ درصد کاهش یافته است. سپرده شرکت‌ها و موسسات دولتی نیز در این دوره به حدود ۴۲۰۰ میلیارد تومان رسیده که ۱.۲ درصد نسبت به شهریورماه سال گذشته کاهش دارد.