در همین زمینه رئیس و سخنگوی شورای اسلامی شاهین‌شهر با بیان اینکه بودجه۱۴۰۱ شهرداری این شهر با هدف ساختمان‌سازی، توسعه زیرساخت‌ها و فضای سبز در دو بخش جاری و عمرانی تدوین شده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ بودجه ۴۰۷ میلیارد تومانی شهرداری شاهین‌شهر محقق شد و بودجه شهرداری برای امسال با در نظر گرفتن تورم، توانمندی و آمادگی شهرداری و تیم مدیریت شهری برای ارائه بهینه خدمات به مبلغ ۶۷۴.۴۳۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان پیشنهاد و پس از بررسی و تأیید در صحن شورای اسلامی شهر برای تصویب به کمیته انطباق ارجاع داده شد.

بهرام عمویی، با اشاره به تأمین هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای احداث مترو شاهین‌شهر- اصفهان در مدت ۴ سال، افزود: در بودجه پیش بینی شده ۱۴۰۱ مبلغ یکصد میلیارد تومان برای احداث مترو در نظر گرفته شده است که اگر دولت در تأمین هزینه‌های احداث مترو توانایی یاری داشت فشار ناشی از هزینه‌های احداث مترو از شهرداری شاهین‌شهر کاسته می‌شد.

پیش بینی۵۰ میلیارد تومان وام برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شاهین شهر

سخنگوی شورای اسلامی شاهین‌شهر با بیان اینکه سرانه هر شهروند شاهین‌شهری در توزیع بودجه پیشنهادی با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت شاهین‌شهر معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، تصریح کرد: ارائه خدمات شهری به شهروندان با پیش‌بینی این مبلغ سالانه به ازای هر نفر چندان دور از انتظار و غیرواقعی نیست. همچنین ناوگان حمل و نقل شهری و برون‌شهری شاهین‌شهر فرسوده است و نیاز به بازسازی، احیا و به روز رسانی دارد در همین راستا مبلغ ۵۰ میلیارد تومان وام در بودجه پیشنهادی به منظور پیشگیری از فرصت سوزی و روند پیچیده اداری لحاظ شده است.

عمویی محل تحقق درآمدهای بودجه پیشنهادی را بر طبق روال ادوار گذشته ۶۳ درصد از محل عوارض آلایندگی‌های پالایشگاه، نیروگاه و سرمایه‌گذاری‌ها و۲۷ درصد آن را از محل عوارض نوساز شهری دانست و ادامه داد: بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ از سوی کمیته انطباق به دلیل طرح ایرادات و ابهاماتی به منظور اصلاحات به صحن شورای اسلامی شهر بازگشت داده شد.

وی وظیفه هیئت انطباق را بررسی و تطبیق مصوبات شورای اسلامی شهر با قوانین جاری برشمرد و گفت: یکی از دلایل بازگشت بودجه به صحن شورای اسلامی درصد افزایش بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل و نیز توجه به اصل صرفه‌جویی در برگزاری برنامه‌ها، آیین‌ها، مناسبت‌ها، جشن‌ها، بزرگداشت‌ها بوده است.

عمویی، شهرداری شاهین‌شهر را تنها حامی، نهادها، ادارات و سازمان‌های این شهر دانست و ادامه داد: بسیاری از هزینه‌های شهرداری تحمیلی از سوی سایر ادارات و دستگاه‌ها بوده و شهرداری شاهین‌شهر از عدم تحمیل این هزینه‌ها در برگزاری؛ آیین‌ها، مناسبت‌ها استقبال می‌کند.

هزینه‌ احداث مترو چند برابر سرانه شاهین‌شهراست

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شاهین‌شهر نیز هزینه‌های احداث مترو را چند برابر سرانه شاهین‌شهر دانست و خاطرنشان کرد: منابع درآمدی شهرداری مشخص است. در همین راستا تأمین هزینه‌های شهر در گرو اتکا به سیاست‌های شهردار و حصول درآمد از محل تفکیکی‌ها و فروش آنها در راستای بهسازی شهر و بهینه‌سازی ارائه خدمات به شهروندان توأمان است.

گل جهان شکرزاده ،با اشاره به تقویم فرهنگی و هویت فردی شهروندان، افزود: توجه به هویت ملی و مذهبی در همه دنیا رایج است به همین منظور ساماندهی و تعامل بین نهادی برای حفظ هویت شهری در برگزاری جشن‌ها و آیین‌های ملی و مذهبی یکی از دغدغه‌های فرهنگی شورای شهر است.

درآمدها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری‌ها باید متناسب با میانگین رشد درآمدها در پنج سال گذشته باشد

همچنین فرماندار شاهین‌شهر و میمه نیز از ایراد هیئت تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی شهرستان به بودجه شهرداری شاهین‌شهر و رد بودجه این شهر خبر داد و اظهار کرد: یکی از ایرادات وارده به بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ شهرداری شاهین‌شهر بررسی دلایل توجیهی میزان پیش‌بینی درآمدها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری است.

سید محمدرضا کاظمی‌طبا،تصریح کرد: میزان پیش‌بینی درآمدها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری‌ها باید متناسب با میانگین رشد درآمدها در پنج سال گذشته شهرداری‌ها و عملکرد واقعی بودجه به شرح گزارش‌های تفریغی و سایر عوامل مؤثر با ذکر دلایل توجیهی باشد که در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ شهرداری شاهین‌شهر به این مهم توجهی نشده بود.

رئیس کارگروه انطباق شاهین‌شهر و میمه، ادامه داد: از دیگر ایرادات وارده به بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ شهرداری شاهین‌شهر می‌توان به افزایش قابل توجه و ناگهانی ردیف‌های مربوط به مصارف جاری شهرداری و افزایش ۶۲ درصدی در پیش‌بینی اعتبارات هزینه‌ای و همچنین افزایش ۱۸۰ درصدی ردیف مربوط به هزینه تشریفات اشاره کرد.

کاظمی طبا با بیان اینکه در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۱ شهرداری شاهین‌شهر به برخی نکات ریز، اما حائز اهمیت توجهی نشده بود، افزود: با وجود ابطال برخی از عناوین عوارض محلی و بهای خدمات توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری، عناوین مذکور در بودجه سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده بود که این امر خلاف ضوابط و مقررات بوده و مورد اعتراض هیات تطبیق قرار گرفت. همچنین استانداری نیز با ارسال مکاتبه‌ای به فرمانداری و شهرداری شاهین‌شهر ایراداتی را به بودجه پیشنهادی وارد و خواستار اصلاح بودجه شده است.

اعضای اصلی هیئت تطبیق شهرستان؛ فرماندار، رئیس دادگستری و نماینده شورای استان بوده و نماینده استانداری به همراه دو نفر از حوزه معاونت برنامه‌ریزی فرمانداری به‌عنوان دبیر و کارشناس دبیرخانه سه عضو مشورتی این هیئت هستند.