به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از تسنیم، تحریم و شرکت دانش‌بنیان نقطه مقابل یکدیگرند. شاید یکی از مهمترین راه‌ها برای محدود کردن تحریم‌ها پروبال دادن به ایده‌ها و فکرهای جوانان امروزی باشد. جوانانی که با تفکرات خود جامعه‌ای را از وابستگی نجات می‌دهند و توسط آنها فشارهای تحریم که امروزه تنها ابزار دشمنان است کاهش می‌یابد. این اگر تنها راه نباشد، یکی از موثرترین راه‌هاست.

براساس آمارها در کشور ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۹۶ مرکز رشد ایجاد شده است که در زمینه تولید فناوری نقش مهمی دارند. در این مراکز و پارک‌ها حدود ۴۲ هزار نفر در قالب اعضای هیئت‌های علمی و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مشغول کار هستند. حدود ۶ هزار و ۵۰۰ شرکت در پارک‌های علم و فناوری کشور مستقر هستند که یک سوم این شرکت‌ها، دانش‌بنیان به شمار می‌روند. گردش مالی سالانه دانش‌بنیان‌ها در کشور حدود ۸ هزار میلیارد تومان است.

جوانی که فکر برتر همه سرمایه‌اش است و آن را به میدان می‌آورد و در عوض در این چنین گردش مالی کشوری سهیم می‌شود پس قدم اول را برداشته. حال چقدر به این مهم ارزش داده می‌شود؟ چقدر جاده را برای آنها هموار می‌کنیم؟ و چقدر پای درد و دل آنان می‌نشینیم؟ تا زندگی مردم جامعه‌ای را که ما هم جزئی از آن هستیم، تسهیل شود.

تنها توقع این مدیران، شرکت دادن آنها در تصمیمات مرتبط با خودشان است تا بتوانند هرچه بهتر و بیشتر فعالیت داشته باشند و به تولید بپردازند. پای گوشه‌ای از درد و دل این گروه می‌نشینیم:

وزارت علوم و شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی از مدیران این شرکت‌های دانش‌بنیان از عدم ارتباط مستقیم مسئولان وزارت علوم با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انتقاد می‌کند.

محمد علی‌آبادی فراهانی در آیین تقدیر و معارفه رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به مکاتبات شرکت‌های فناور در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: هیچ بازخوردی از وزارت علوم به این نامه‌ها و طومار شرکت‌ها داده نشد.

احسان ایمانیان فعال دیگری در این عرصه با اشاره به اولویت‌‌های وزارت علوم بیان کرد: تفکر و اولویت‌ها وزارت علوم در فضای شرکت‌های در حال رشد ترویج شده و سبب عقب‌افتادگی و ایجاد خسارت برای آن‌ها شده است. اولویت‌های وزارت علوم با اولویت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان متفاوت است.

وی ترویج تکثر ثبت اختراع برای شرکت‌ها یا الزام استفاده از هیئت علمی در هیئت‌مدیره آن‌ها را از نمونه‌های این تفکر عنوان کرد و افزود: ستاد شهرک باید از ارائه مشاوره‌های غلط دوری کند.

ایمانیان شاخصه دیگر این تفکر را نیاز‌های بازار و اصرار بی‌جا به تولید فناوری‌های سطح بالا (High-tech) دانست و گفت: باید از تجارب تلخ گذشته خودمان و تجارب موفق جهانی بهره بگیریم.

از کاغذبازی تا کمبود نقدینگی

از سیاست‌های کلان کشوری که بگذریم وقتی داخل شرکت‌ها شویم از مشکلات زیر و درشتی صحبت می‌کنند که برخی از آنها شاید توسط مسئولان قابل برطرف کردن باشد.

اکبر خدامی عضو هیئت علمی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مورد مشکلات خود این‌گونه می‌گوید: تبدیل طرح تحقیقاتی به محصول کار بسیار دشواری است. پروسه گرفتن مجوز این قدر سخت است که از حوصله یک محقق واقعاً خارج است. من برای تکمیل محصولم بیشتر از بدن خودم هزینه کردم. ریسک آن را خودم قبول کردم و این در صورتی است که عکس‌العمل بازار را نمی‌دانم. هر کسی این ریسک را قبول نمی‌کند.

سید‌محمد محمودیان مدیر یک شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در ابتدا در جلب اعتماد مشتریان مشکلاتی داشتیم و دریافت مجوزها از سازمان‌ها زمان زیادی برد، ولی در حال حاضر موضوع اصلی، نقدینگی است. ما برای تولید این محصولات نقدینگی زیادی نیاز داریم، ماهیانه چندین میلیارد نقدینگی نیاز هست. عملاً وام‌های بانکی برای ما مناسب نیستند و اصلاً سودهای بانکی برای ما به صرفه نیست و نمی‌توانیم از این وام‌ها استفاده کنیم.

وی بیان کرد: موضوع دیگر موضوع دلار و ارز است که اگر بیش از حد پایین بیاید از کشورهای همسایه واردات انجام شده و به ضرر تولید‌کننده می‌شود. قیمت دلار از حدی پایین‌تر به ضرر تولیدکننده داخلی است. دلار کمتر از ۱۴ یا ۱۵ هزار تومان به نفع واردکننده می‌شود و نه تولیدکننده داخلی. چون بهای تمام شده ما ثابت می‌ماند ولی واردات ارزان و قدرت رقابت ما کم می‌شود. بیشتر از این مبلغ ما مزیت صادراتی پیدا می‌کنیم و می‌توانیم صادرات کنیم.

محمودیان تصریح کرد: صادرکننده قطعاً پول ناشی از صادرات را برای تولید مجدد برمی‌گرداند. نباید مرتب قوانین جدید وضع شود‌. چنانچه برای صادرکننده به صرفه باشد دست به تولید بیشتر می‌زند. پس به نظر من باید این موضوع آزاد گذاشته شود. قوانینی که هر روز عوض می‌شود و الزاماتی را به همراه می‌آورد سبب کاهش صادرات می‌شود.

ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

سرپرست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به اینکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط نهادهای دولتی لازم و ضروری است، اظهار داشت: همه ما در نهادهای دولتی موظفیم از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای پیشرفت هر چه بیشتر حمایت کنیم.

جعفر قیصری افزود: این شرکت‌های کوچک و متوسط با حمایت همه جانبه می‌توانند با توسعه خود، مشکل اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را رفع کنند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های فناور، نیازهای فناورانه کشور را برطرف می‌کنند، تصریح کرد: قطعاً مشوق‌های حمایتی نهادهای تصمیم‌ساز باید برای این شرکت‌ها جذاب باشد.

مزایای قانون مناطق ویژه اقتصادی در پارک‌های علم و فناوری

مدیرکل گمرک استان اصفهان با اشاره به مزایای قانون مناطق ویژه اقتصادی در پارک‌های علم و فناوری، اظهار داشت: در این قوانین، حمایت‌های خوبی در زمینه‌های معافیت‌های مالیاتی و عوارض، جذب سرمایه‌گذار خارجی، روابط کار و مبادلات مالی بین‌المللی از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری می‌شود.

رسول کوهستانی پژوه با اشاره به شیوه‌نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: در این شیوه‌نامه، شرکت‌های دانش‌بنیان برای انجام فعالیت خود، می‌توانند از معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض استفاده کنند.

ایده‌پردازان و مدیران صنایع کوچک بیشتر از خودشان مایه می‌گذارند ریسک بازار را قبول می‌کنند. پروسه تایید و گرفتن مجوزها زمان زیادی از آنها می‌گیرد که شاید از حوصله هر فرد ایده‌پردازی به دور باشد و پس از گرفتن مجوزها باید به دنبال بازار برای محصولات خود و ثابت کردن آن باشند و بعد از آن تازه به مشکل نقدینگی و قسمت اصلی کار می‌رسند جایی که به حمایت نیاز دارند جایی که انتظار دارند دولت از آنها حمایت کند تا نتیجه سال‌ها تلاش خود را ببینند و تازه شروع به تولید انبوه کنند که این اول راهشان است.