رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه محصولات ذوب‌آهن قادر به رقابت در سطح جهانی است، گفت: ذوب‌آهن اصفهان برای تولید ریل تمام لوازم کنترل کیفی را خریداری و نصب کرده است و عیوب نیز شناسایی و رفع شده است. به گزارش پایگاه خبری ربیع به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، نیره پیروز بخت در این دیدار،‌ ذوب‌آهن اصفهان را یکی از پیشکسوتان صنایع کشور و یک صنعت مادر توصیف نمود و گفت: پروژه تولید ریل ملی ذوب‌آهن که امکان تولید تیرآهن بال‌پهن هم در آن وجود دارد نشان‌دهنده روند روبه رشد و پیشرفت فناورانه این شرکت است.

تولید ریل

وی افزود: ذوب‌آهن اصفهان جهت تولید ریل تمام لوازم کنترل کیفی را خریداری و نصب نموده است و عیوب نیز شناسایی‌شده و جهت رفع آن اقدام شده است. در واقع راه‌آهن جمهوری اسلامی به عنوان مشتری اصلی این ریل باید در مورد کیفیت ریل ذوب‌آهن با این شرکت تفاهم کند. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: به یاد داشته باشیم که مقام معظم رهبری سال جاری را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیده است و اکنون‌که ذوب‌آهن به‌عنوان یک واحد تولید داخلی با تمام توان، محصولی با کیفیت را تولید می‌کند، راه‌آهن جمهوری اسلامی نیز باید با این نگرش ریل ملی را ارزیابی نماید که از تولیدکننده داخلی حمایت شود. پیروز بخت ادامه داد: سازمان استاندارد نیز به عنوان سازمان نظارتی با هردوی این سازمان‌ها همکاری لازم را انجام می‌دهد تا منویات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از محصولات داخلی در مورد ریل اجرا شود.

استاندارد ذوب آهن

این مقام مسئول گفت: ذوب‌آهن اصفهان که قدمت بالایی در بین صنایع کشور دارد، از همان ابتدای تأسیس، خود را بر اساس استانداردها تجهیز نموده و از سه دهه قبل در تدوین استانداردهای ملی نقش‌آفرینی محوری داشته است. وی افزود: واحدی که خود تدوین کننده استاندارد است، هرگز غیراستاندارد عمل نمی‌کند و چنین واحدی محصولات بسیار پر کیفیتی تولید می‌کند که قادر به رقابت در سطح جهانی است. پیروز بخت با اشاره به اینکه یکی از راه‌های افزایش کیفیت در واحدهای تولیدی، افزایش ایستگاه‌های کنترل کیفی در استقرار سامانه‌های مدیریت کیفیت است، گفت: هم‌اکنون ذوب‌آهن دستگاه‌های بسیار پیشرفته و مدرنی برای کنترل کیفیت نصب‌کرده است که این اقدام یک گام اساسی در کمک به تولید ملی و ارتقای کیفیت محصولات داخلی محسوب می‌شود.

 

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: این اقدامات موجب ارتقای استانداردهای ساختمان‌سازی در کشور نیز می‌گردد که امید است با مجموع این توانایی‌ها شاهد، رشد و پیشرفت روزافزون این صنعت مهم کشور باشیم.

ورود محصولات بی‌کیفیت فولادی

وی در خصوص ورود محصولات بی‌کیفیت فولادی یا تولید برخی محصولات بی‌کیفیت در داخل کشور گفت:‌ محصولات وارداتی و تولیدی در داخل بر اساس استانداردها کنترل می‌شوند اما وقتی با مشکل کیفیت برخی محصولات مواجه هستیم برای حل آن باید نظارت‌هایی که توسط شرکت‌های ناظر صورت می‌گیرد را بیشتر کنترل کنیم. احمد صادقی مدیرعامل شرکت نیز در این دیدار طی سخنانی به مشکلات اقتصادی ذوب‌آهن پرداخت و گفت: برای حل این مشکلات اقدامات گسترده‌ای از جمله کاهش قیمت تمام‌شده، تولید ریل و تیرآهن بال‌پهن، اجرای پروژه بیم بلنک در ریخته‌گری برای تولید تیرآهن با سایزهای بسیار بالاتر از محصولات کنونی،‌ تولید محصولات آلیاژی و استفاده از گندله برای افزایش راندمان کوره در داخل شرکت برنامه‌ریزی و اجرا شده است. وی افزود: برای حل مشکلات ذوب‌آهن، تنها اقدامات این شرکت کافی نیست بلکه در بیرون از این سازمان نیز انتظار داریم با عرضه محصولات بی‌کیفیت مقابله شود تا صنایعی مانند ذوب‌آهن که بر کیفیت محصولات خود تأکید دارند متضرر نشوند.