به گزارش پایگاه خبری ربیع، موضوعی که اوایل دی‌ماه سال گذشته به دنبال ابلاغ دستورالعمل کنترل بازار ارز از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری رقم خورد؛ بنابر دستورالعمل مذکور تنها شرکت‌های واردکننده نماینده اجازه فعالیت در واردات خودرو به کشور را دارند.

براین اساس در شرایطی که بیش از هشت ماه از ممنوع شدن ثبت‌سفارش می‌گذرد و بعد از این مدت نیز شاهد اوج‌گیری ورود خودرو با توجه به ثبت‌سفارش‌های قبلی بودیم اما پلیس راهور با استناد به اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه صدور گواهی کاردکس را به این شرکت‌ها نمی‌دهد.

براین اساس واردکنندگان شرکت‌های متفرقه تنها می‌توانند بعد از شماره‌گذاری خودرو به نام خود، محصول را به مشتری برای شماره‌گذاری منتقل کنند. حال آنکه براساس قانون، شرکت‌های بازرگانی واردکننده خودرو چون فعالیت تجاری دارند، اجازه دریافت مجوز صدور کاردکس را دارند تا در صورت فروش خودرو، مشتریان بتوانند با دریافت کاردکس نسبت به شماره‌گذاری خودروی خود در مراکز پلیس اقدام کنند. موضوعی که به گفته رئیس انجمن واردکنندگان خودرو موجب افزایش هزینه مشتریان شرکت‌های واردکننده متفرقه شده است.

فرهاد احتشام‌زاد می‌گوید: این موضوع ضمن افزایش هزینه‌ها موجب می‌شود که فرآیند خرید خودرو برای مشتری طولانی و خسته‌کننده شود. وی تاکید دارد: هر چند واردکنندگان متفرقه درحال حاضر اجازه ثبت‌سفارش ندارند ولی بسیاری از آنها براساس قانون تا تیرماه سال جاری خودرو به کشور وارد کرده‌اند که قطعا فروش این محصولات زمانبر است و گواهی کاردکس یکی از نیازهای آنها برای فعالیت در بازار به حساب ‌می‌آید.

انتهای پیام/اقتصاد