به گزارش پایگاه خبری ربیع، جمعه ۲۸ آذرماه بود که خبر نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور با استناد به ابلاغیه ۲۳ آذرماه رهبری به دولت مبنی بر استفاده حداقلی از منابع نفتی برای هزینه‌های جاری، منابع و مصارف لایحه بودجه ۱۴۰۰ در رسانه‌های کشور خبرساز شد.

رئیس مجلس در این نامه خطاب به رئیس‌جمهور، مطابق اصل ۵۲ قانون اساسی، اصلاحاتی اساسی را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از دولت مطالبه کرد تا بودجه با درآمدهای پایدار، حداقل وابستگی به نفت و اصلاحات ساختاری ارائه شود.

با توجه به نواقصی که از ابتدای ارائه بودجه به مجلس توسط نمایندگان مردم به آنها اشاره شده است، به سراغ حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس، عضو کمیسیون تلفیق و نماینده مردم شاهین‌شهر، برخوار و میمه رفتیم تا مشکلات و کاستی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ را از وی جویا شویم.

*به عنوان عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، بفرمایید در لایحه بودجه ۱۴۰۰ چه میزان به معیشت مردم توجه شده است؟

مهم‌ترین اشکالی که در بودجه‌نویسی کشور وجود دارد، این است که توجه کمی به اقشار غیرکارمند و غیربازنشسته کشوری و لشکری در بودجه شده و بیشترین توجهات به زندگی کارکنان دولت معطوف شده است و این یعنی انحراف و اشکالی که سال‌هاست در بودجه‌نویسی وجود دارد و متأسفانه هر ساله هم بودجه کشور به همین منوال نوشته می‌شود. به جای اینکه در بودجه به ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور نگاه شود و به تأثیر این بودجه بر زندگی اقشار کم‌درآمد و غیرشاغل در مناصب دولتی توجه شود، فقط به وضعیت کارمندان و بازنشستگان دولتی توجه شده است. ان‌شاءالله تلاش داریم که در اصلاح بودجه به این نکات رسیدگی شود.

*به نظر شما اصلاحات خواستاری مجلس توسط رئیس‌جمهور اجرایی خواهد شد؟

به این مسئله خوشبین نیستم و رئیس‌جمهور مانند دیگر مسائل کشور که از وی برای اصلاح آن درخواست شد و انجام ندادند، در مورد اصلاح بودجه ۱۴۰۰ نیز کاری انجام نمی‌دهند؛ از این رو نهایتا در مجلس تدابیری برای اصلاحات در بودجه صورت خواهد گرفت. قانون این اجازه را به مجلس می‌دهد که در این زمینه ورود پیدا کند.

*مهم‌ترین موضوعی که در اصلاح بودجه باید مورد توجه مجلسی‌ها باشد چیست؟ باتوجه به کسری بودجه و شرایط تورمی بودجه چه فکری برای معیشت مردم خواهد شد؟

مهم‌ترین اشکالاتی که در بودجه فعلی در بخش درآمدی وجود دارد، برداشت ۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و فروش ۲ میلیون بشکه نفت خام در سال است. فروش ۲ میلیون بشکه نفت به طور کلی یک عدد فرضی و رؤیایی است. متأسفانه قوه مجریه بودجه کشور را شرطی کرده تا بگویند اگر می‌خواهیم ۲ میلیون بشکه نفت صادر کنیم باید با رئیس‌جمهور جدید آمریکا مذاکره کنیم و هر چه او می‌خواهد را انجام دهیم و در حقیقت کشور را تسلیم بیگانه نماییم. متاسفانه این بندها کشور را با چالش روبه‌رو می‌کند. باید این محورهای درآمدی در بودجه تغییر پیدا کند.

البته محورهای هزینه‌ای بودجه ۱۴۰۰ هم نیازمند اصلاحات زیادی است، از جمله برخی هزینه‌های غیرضرور.

در این بودجه وابستگی ۴۱ درصدی به درآمدهای نفتی مشهود است؛ بنابراین برخلاف ادعای مسئولان دولت و به ویژه رئیس‌جمهور، نه‌تنها وابستگی بودجه ۱۴۰۰ به درآمدهای نفتی بسیار بالاست بلکه بودجه کسری ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی دارد. این کسری در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۷۵ هزار میلیارد تومان است و جز با چاپ پول قابل جبران نیست.

* برخی اساتید اقتصاد لایحه بودجه ۱۴۰۰ را ضد تولید می‌دانند. نظر شما چیست؟

بنده در مطالعه‌ای که از لایحه بودجه ۱۴۰۰ داشتم به چنین موردی برخورد نکردم ولی باز هم موارد و تبصره‌ها را با دقت لازم بررسی خواهیم کرد تا در زمان تصویب مشکلی نباشد.

*برای طرح‌های آبرسانی به اصفهان چانه زنی نمایندگان اصفهان برای این موضوع چگونه بوده است؟

بنده به شخصه در کمیسیون تلفیق بودجه پیگیر مسائل مربوط به آب اصفهان هستم؛ اما اینکه چه اقدامی از کل نمایندگان اصفهان در این رابطه صورت گرفته است را بایستی آقای دکتر خاتمی، رئیس مجمع نمایندگان استان پاسخ دهند.

*رئیس مجلس بررسی لایحه بودجه سال جاری را مستلزم زمان بیشتری از وقت قانونی مجلس عنوان کرده‌اند علت چیست؟ به نظر شما لایحه ارائه شده دولت چند درصد باید تغییر کند؟

به طور کلی مجلس ۲ ماه زمان قانونی برای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ دارد. اما ما هم همچون رئیس مجلس، اختصاص زمان بیشتر تا ۴ ماه را برای بررسی لایحه بودجه ضروری می‌دانیم زیرا برای رسیدگی به ردیف‌ها و احکام بودجه نیازمند بررسی بیشتر و دقیق‌تر هستیم.

البته چکش‌کاری اساسی در بودجه ۱۴۰۰ بستگی به بستری دارد که به‌وجود می‌آید. مجلس طبق روال قانونی ۷-۸ درصد جابجایی در بودجه خواهد داشت و اگر بسترسازی‌ها و موافقت شورای نگهبان برای انجام تحول بیشتر در بودجه صورت گیرد، قطعا مجلس در این زمینه بهتر و بیشتر ورود پیدا خواهد کرد.

*به عنوان عضو کمیسیون تلفیق مجلس بفرمایید آیا لایحه بودجه را تورمی می‌دانید؟ فکر می‌کنید درآمد ۱۹۹ هزارمیلیارد تومانی نفت منطقی است؟

کسری بودجه، عامل ایجاد تورم است. در حال حاضر در بودجه ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد که بایستی با هماهنگی‌های لازم توسط رئیس قوه مقننه، بودجه را کاملا اصلاح کنیم در غیر این صورت کاری نمی‌شود انجام داد و دولت بعدی با انبوهی از بدهی‌ها روبه‌رو خواهد شد.

*در لایحه بودجه سال جاری در مورد موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یا شاغلین چه مواردی پیش‌بینی شده است؟

در بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، در بودجه پیش‌بینی شده است که ۹۰ هزار میلیارد تومان از طلب‌های تأمین اجتماعی پرداخت شود تا همسان‌سازی حقوق کارگران انجام شود؛ این در حالی است که بدهی دولت به تأمین اجتماعی بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است.

زهرا نصیری