پایگاه خبری ربیع/

ملت ایران روزهای رنج آوری را پشت سر می گذارد، اما ملتی که بارها بزرگانش مورد سوء قصد قرار گرفته و شهدای زیادی را برای حفظ استقلال خود تقدیم نموده است هرگز از مواضع اصولی و راه درستش عقب نشینی نمی کند، بفرموده حضرت امام خمینی(ره) ملتی که شهادت دارد اسارت ندارد. حتی زمانیکه برخی مسئولانش تن به سازش بدهند و با دشمن وارد مذاکره شوند و مواضع اصولی ملت را کم توجه شوند؟!

در روزهای اخیر ملت بزرگ ایران بار دیگر شاهد ترور ناجوانمردانه یکی از دانشمندان تاثیر گذار و پیشرو در توسعه بازدارندگی دشمن به شهادت رسید! کسی که جرمی جز خدمت به ملتش نداشت و کارهای بزرگش ایران را در ردیف کشورهای دهگانه اول جهان در صنعت هسته ای قرار داده بود؟ اما بانی اصلی این ترور کیست؟

اخبار گذشته می گوید نتانیاهو طرح اصلی این ترور است چرا که او روزی گفته این فرد(شهید فخری زاده) را در نظر داشته باشید! لذا تردیدی وجود ندارد که اسرائیل متهم اول در ترور دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است. دلایل مختلفی برای اینکه اسرائیل اولین متهم ترور شهید فخری زاده است می توان ذکر کرد. رژیم صهیونیستی دارای توان عملیاتی ترور است و بارها این موضوع را در ترورهای مختلف نشان داده، ضمن اینکه رژیم صهیونیستی به کرات سابقه ترور شخصیت های مختلف در جهان و نیروهای مقاومت و مسوولین ایرانی و دانشمندان هسته ای ما را داشته، همچنین انگیزه قوی هم برای انجام این ترور داشته از این جهت اسراییل متهم ردیف اول این ترور به شمار می رود.

به هر حال مشخص است اولین متهم اسرائیل است چرا که در نگاه اول غیر اسرائیل متهم اولی وجود ندارد. با توجه به اینکه آمریکا دوره گذار از قدرت را طی می کند و درگیر مسائل داخلی و کروناست، لذا فعلا می توان این گونه تحلیل کرد که رژیم صهیونیستی اولین متهم ترور است چرا که کشور دیگری دلیلی برای انجام چنین کار شنیعی پا پیش نمی گذارد و چنین جرأتی به خود نمی دهد.

با اینحال باید توجه داشت که اسرائیل بدون هماهنگی با آمریکاییها هیچ حرکتی نخواهد داشت زیرا او همراه و همگام و حامی و توجیه گر می خواهد.حال باید دید به چه دلیل اینگونه رفتار و اقدامات ناجوانمدانه ای از اسرائیل و دیگران سر می زند؟  دلایل مختلفی برای انجام این ترور از سوی رژیم صهیونیستی می توان ذکر کرد.

هدف اصلی سران صهیونیستی و شخص نتانیاهو ایجاد اختلال در برنامه هسته ای و نهایتا تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران است، آنها چنین تحلیل می کنند که ایران به دنبال ساخت بمب هسته ای و تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه است، البته در این زمینه آمریکا با رژیم صهیونیستی هم نظر است. به هر حال آنها به این موضوع واقف هستند که ژاپن با بمب هسته‌ای در جنگ جهانی دوم تسلیم شد که آمریکا پیروز جنگ شد. از سال ١٩۴۵ تا کنون آمریکا از این پیروزی در صحنه جهانی سوء استفاده می کند لذا مترصد این هستند تا دست ایران را از هر گونه پیشرفت هسته ای کوتاه کنند.

دلیل دیگری که می تواند یکی دیگر از اهداف رژیم صهیونیستی در ترور باشد این است که می کوشند تا دولت بایدن را در عمل انجام شده قرار بدهند و رابطه تخاصم بین ایران و آمریکا و ایران و کشورهای عربی ادامه بیابد. به قول شهید موسی صدر اسرائیل شر مطلق است و بقای خود را دائما در ایجاد شرارت می‌بیند در نتیجه ایجاد آرامش و تحقق وعده بازگشت بایدن به حال و برجام، و اینکه ارتباط ایران و آمریکا در موقعیت تنش زدایی قرار بگیرد، این موضوع به نفع اسرائیل قلمداد نمی شود. دلیل دیگری که قابل مطرح شدن است نمایش قدرت رژیم صهیونیستی در کشور ما و ترور مسوولان ماست. با توجه به این دلیل انتظار می رود که مقامات امنیتی به این موضوع به افکار عمومی پاسخ بدهند که وقتی شهید فخری زاده برنامه مسافرتی خارج از تهران داشته و در چنین ساعتی برمی گردد، چرا حفاظت های لازم از وی به عمل نیامده است؟

این نمایش قدرت درس مهمی برای مسوولان امنیتی ماست که باید از حالت شعاری خارج شویم و با قضایای مهمی مثل شهادت سردار سلیمانی یا شهادت شهید فخری زاده شعاری برخورد نکنیم. بلکه وقتی می گوئیم انتقام سخت، باید انتقامی گرفته شود که برای همیشه نقشه ترور را از ذهن دشمن خارج کند و بداند به واقع دوره بزن و در رو گذشته است! آری، وقتی از عبارت” انتقام سخت” استفاده می شود حتما باید در عمل پیاده شود.

صهیونیست ها و آمریکایی ها بارها و بارها بسیاری از مسوولین و دانشمندان ما را شهید کردند اما عکس العمل شدید و قابل فهمی را لمس نکردند، بنابراین از این جهت باید از حالت شعاری خارج شویم و اگر عملا قادر به انجام اقدام عملی نیستیم و در اقدامات عملی محدودیت داریم شعارهایی داده شود که امکان انجام آن باشد، نه اینکه مردم احساس کنند حرف و عمل مسوولین یکی نیست. اقدام دومی که حتما باید صورت بگیرد پالایش و بازنگری در سیستم اطلاعاتی است که دشمن به راحتی نتواند در آن رخنه کند، لذا نیازمند یک کار اساسی هستیم چرا که اگر بحث امنیت کشور دچار خدشه شود قطعا به کاهش سرمایه اجتماعی می انجامد که نتیجه خطرناکی به دنبال خواهد داشت.