به گزارش پایگاه خبری ربیع، دو هفته قبل پرداخت یارانه معیشتی خانوارها از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام شد.

در روز ۱۰ دی ماه دومین مرحله یارانه سوخت به حساب سرپرستان خانواری که در اولین لیست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفتند و ۴۱۹ هزار خانواری که در این مرحله افزوده شده بود واریز شد.

دور اول واریزی‌ها طی سه مرحله در روزهای ۲۷ آبان، ۳۰ آبان و دوم آذر ماه به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار معادل ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور پرداخت شد.

پس از انجام اولین پرداخت‌ها، تعدادی از کسانی که این یارانه را دریافت نکرده بودند خود را مشمول دریافت آن می‌دانستند، بنابراین وزارت کار کد دستور *۶۳۶۹# را برای ثبت درخواست معرفی کرد.

به گفته حسین میرزایی، سخنگو ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی: سه میلیون و ۷۰ هزار نفر درخواست خود را برای دریافت یارانه معیشتی ثبت کردند.

از این تعداد، یک میلیون و ۲۲۱ هزار نفر معادل ۴۱۹ هزار و ۳۰۴ خانوار از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول یارانه معیشتی شدند و به لیست یارانه بگیران دی ماه اضافه شدند.

به عبارتی دیگر ۶۱ درصد کسانی که خود را واجد دریافت یارانه می‌دانستند و اجازه بررسی حساب بانکی و اطلاعات مالی خود را توسط وزارت کار و مجموعه دولت داده‌اند، مشمول دریافت نشدند.

پیش از این که یارانه معیشتی دی ماه را واریز شود، وزارت کار اطلاعیه‌ای را منتشر و در آن اعلام کرد: افرادی که خود را مشمول دریافت یارانه معیشتی می‌دانند می‌توانند( از ساعت ۲۲ امشب، سه شنبه ۱۰ دی ماه) با مراجعه به سایت hemayat.mcls.gov.ir نسبت به ثبت درخواست دریافت این بسته اقدام کنند.

براساس این اطلاعیه یعنی کسانی که دریافتی از یارانه معیشتی دی ماه نداشتند، دوباره ثبت نام کنند؛ همچنین اعلام شد که این افراد به مدت ۱۴ روز ( تا ۲۴ دی ماه) مهلت ثبت درخواست دارند.

امروز این مهلت به پایان می‌رسد و به نظر می‌رسد متقاضیان تنها تا پایان امروز می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

هیات وزیران در جلسه ۱۵ دی ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و در اجرای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، آیین‌نامه اجرایی نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی را تصویب کرد.(ایبِنا)

مطابق این آیین‌نامه، بسته حمایت معیشتی به خانوارهای یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب چهار و ۴۸ میلیون تومان، دونفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه پنج و ۶۰ میلیون تومان، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه شش و ۷۲ میلیون تومان، چهار نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه هفت و ۸۴ میلیون تومان و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه هشت و ۹۶ میلیون تومان تعلق نمی‌گیرد.

هم‌چنین، خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوارهای دارای ملک به ارزش ۱٫۲ میلیارد تومان در تهران و کلان‌شهرها و ۹۰۰ میلیون تومان در سایر شهرستان ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان یا خودروی عمومی با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون تومان، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعاً به مبلغ بیش از ۳۰۰ میلیون تومان که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی‌شوند.

تجارت نیوز