او با توجه به کارنامه درخشانش نشان داده بازی‌هایش همیشه به دل می‌نشینند و در ذهن شما ثبت می‌شوند. این‌بار او به سراغ یک ایده نسبتا خاص و متفاوت رفته است. ایده خاص او، بازی با زمان و کنترل آن است. ایده‌ای که باعث شده «کوانتوم بریک» یا «شکست کوانتومی» به یکی از بازی‌ها مهم سال جاری میلادی تبدیل شود.

 

خرابکاری بزرگ

داستان بازی از این قرار است که سه دانشمند در دانشگاه ریورپورت (دانشگاهی خیالی واقع در آمریکا)، مشغول آزمایش روی شکست‌های زمانی بر پایه علم کوانتوم هستند. این سه دانشمند که هر سه عضو شرکت مونارک هستند در حین آزمایش دچار مشکل می‌شوند. این مشکل همه چیز را به‌هم می‌ریزد و باعث شکست زمانی می‌شود. این شکست زمانی، باعث می‌شود جهان دچار تغییر شود. زمان گاهی متوقف می‌شود و گاهی نیز سرعت می‌گیرد. سه دانشمند داستان ما یعنی جک جویس، بث ویلدر و پاول سرین به خاطر این مشکل به وجود آمده، قدرت‌های ماوراءالطبیعه‌ای را به‌ دست می‌آورند. این قدرت‌ها به آنها این اجازه را می‌دهند تا زمان را تا حد زیادی کنترل کنند. البته پاول چون در حین آزمایش در تماس بیشتری بوده قدرت‌های نسبتا قوی‌تری در اختیار دارد. اما داستان جایی شکل می‌گیرد که پاول فکر می‌کند مسبب این اتفاقات فقط و فقط جک و بث هستند. از همین‌رو به نیروهای شرکت مونارک دستور می‌دهد تا به دنبال آنها بروند. داستان بازی در نوع خود جالب است و حتی با توجه به سابقه سم‌لیک انتظار می‌رود شاهد یک داستان بسیار غنی باشیم. اینطور که پیداست، بازی یک پایان دارد اما برای رسیدن به این تک پایان، راه‌های زیادی پیش‌روی شماست.

زمام زمان

«کوانتوم بریک» از همان ابتدای با نمایش‌های توفانی‌اش نشان داد که به علاوه بر یک داستان قوی، گیم‌پلی لذت‌بخشی برایمان تدارک دیده است. استفاده از قدرت‌های فرابشری کاراکترهای اصلی بازی، تنوع منحصربه‌فردی در روند بازی ایجاد کرده است. «کوانتوم بریک» نیامده که فقط یک اکشن شوتر باشد که با کلی اسلحه مختلف از خجالت دشمنان در بیاید، بلکه آمده تا لحظاتی خاطره‌انگیز را خلق کند. شما در طول بازی این توانایی را دارید تا به طرق مختلف از شکست زمان علیه دشمنان استفاده کنید. اگر تعداد دشمنان زیاد بود و زیر آتش گلوله حبس شده بودید می‌توانید برای مدتی زمان را متوقف کرده و در نقطه دیگری پناه بگیرید و به راحتی آنها را نابود کنید. یا حتی می‌توانید یک سپر زمانی دور خود ایجاد کنید که باعث شود گلوله‌ها با شما برخورد نکنند. غیر از آن گاهی اوقات به خاطر ایجاد شکست زمانی، زمان کاملا متوقف شده و شما در زمان ساکن باید مشغول به حرکت شوید. در این بین ممکن است دشمنانی قوی‌تر سر راهتان قرار بگیرد یا حتی کمی سکوبازی کنید. هنگامی که زمان به کل متوقف می‌شود، دشمنانی سرسخت‌تر به سراغتان می‌آیند. دشمنانی که با کمک تکنولوژی‌ها مختلف همچون شما قابلیت کنترل زمان را دارند و حتی در شکست‌های زمانی نیز دست از سر شما بر نمی‌دارند. از دیگر نکات جالب توجه در مورد شکست‌های زمانی این است که شما متوجه اتفاقانی که در آینده رخ می‌دهد، می‌شوید و واکنش‌های بهتری نشان می‌دهید. این امر به بخش سکوبازی نیز کمک شایانی می‌کند و جذابیت آن را دوچندان می‌سازد.

متفاوت ترین بازی انحصاری ایکس باکس وان

بخشی از نمایش

در یکی از نمایش‌های بازی شاهد آن بودیم که قهرمان ما مشغول گذر از یک پل است که ناگهان شکست زمانی به پایان می‌رسد و یک کشتی غول‌پیکر با پل برخورد می‌کند و باعث نابودی کامل پل و انسان‌هایی که روی آن قرار دارند می‌شود. در این صحنه است که شما می‌توانید با جلو و عقب بردن زمان و همینطور متوقف ساختن آن، اشیای معلق در هوا طوری بچینید که بتوانید از روی آنها عبور کنید. از دیگر نکات جالب بازی، کنترل سه شخصیت بود یعنی در ابتدا قرار بود که ما در بازی بتوانیم جک جویس، بث ویلدر و پاول سرین را در مراحل مختلف کنترل کنیم و با استفاده از ویژگی‌های به‌خصوص هر یک از آنها بازی را پیش ببریم. اما در پایان اعلام شد که در بازی تنها کنترل جک که یکی از دو پروتاگونیست (کاراکتر اصلی) بازی‌ است و پاول که آنتاگونیست (دشمن شخصیت اصلی) بازی است را برعهده داریم. اینکه در طول بازی شخصیت منفی را هم کنترل می‌کنیم ایده جالبی است و با توجه به قابلیت‌های مختلف هر یک از آنها انتظار می‌رود که شاهد گیم‌پلی بسیار جذابی حتی بیشتر از آنچه که در نمایش‌ها دیده‌ایم باشیم. حرکات بسیار فوق‌العاده‌ای در جای جای بازی قرار گرفته است که با پیشرفت بیشتر می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. حتی می‌توانید همانند فیلم ماتریکس کنترل گلوله‌ها و نارنجک‌هایی که به سمت‌تان می‌آید را به ‌دست بگیرید و آنها را به سمت دشمنان برگردانید. گیم‌پلی «کوانتوم بریک» پر از صحنه‌های ناب و به‌یادماندنی است و تا‌ به حال نمایش‌های بازی آزاردهنده نبوده، امید است که نسخه نهایی نیز همچون نمایش‌ها دلچسب باشد.

شکست مرزها

بخش بصری دیگر به یکی از بخش‌های بالقوه و مهم بازی‌های نسل هشتمی تبدیل شده و سازندگان می‌کوشند تا کیفیتی درخور مخاطب خلق کنند تا آنها را راضی نگه دارند. اعضای استودیو رمدی نیز که به این مهم وافق هستند، با برترین تکنولوژی‌های روز دنیا صحنه‌هایی به شدت سینمایی و هیجان‌انگیز را در بازی خود گنجانده‌اند که با دیدن آنها متحیر می‌شوید. از طرفی جدیدترین متدهای موشن‌کپچر به کمک آنها آمده تا با کمک بازیگرانی همچون «شان اشمور» صحنه‌هایی به شدت واقع‌گرایانه و احساسی خلق کنند. موسیقی بازی نیز توسط پتری آلانکو و جان کیفر آماده شده که هر دو سابقه درخشانی در این زمینه دارند. آلانکو نیز دیگر عضوی از رمدی به شمار می‌آید و قطع به یقین کسی هنرنمایی بی‌نقص او را در بازی آلن‌ویک فراموش نکرده است. سم لیک و همکارانش باردیگر با خلق یک ایده و داستان ناب جلو آمده‌اند و سعی دارند تا همچون همیشه برنده میدان باشند و عنوانی شایسته را روانه بازار کنند. «کوانتوم بریک» هم تا به حال نشان داده که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌تواند به یکی از برترین بازی‌های سال تبدیل شود. امیدواریم که نسخه نهایی بدون هیچ عیب و نقصی باشد تا مثل همیشه لب به تحسین رمدی بگشاییم.

 
سپهر ترابی