به گزارش پایگاه خبری ربیع، فردا ۸ شهریورماه، سالروز شهادت محمدعلی رجایی (رئیس‌جمهور) و محمدجواد باهنر (نخست‌وزیر) است که قربانی تروریسم کور شدند. شهادت این دو الگوی خدمت به مردم را تسلیت می‌گوییم و یادشان را گرامی می‌داریم.
در تقویم ۸ شهریورماه، «روز مبارزه با تروریسم» نام‌گذاری شده است که به مناسبت مختصری در این زمینه بحث خواهیم داشت.
انقلاب اسلامی از روزهای اول پیروزی گرفتار ترور و تروریسم شد و عزیزان زیادی در راه آزادی و استقلال و مبارزه با استکبار فدا شدند و در خط اول مبارزه با تفکر تروریسمی بودند و همچنان خواهند بود.
برنامه‌های نابخردانه دنیای استکبار به سرکردگی آمریکا و صهیونیزم و عمالی که به قدرت پوشالی آنها تن داده‌اند، سبب ارتکاب اعمال تروریستی طی سالیان گذشته در سراسر جهان شده و به رشد چشمگیری رسیده است. به نظر می‌رسد اگر جامعه بین‌المللی عزم جزم نکند و شیوه‌ای کارآمد و مؤثر را در جهت مبارزه با این پدیده شوم در نظر نگیرد، می‌بایست منتظر وقوع این اعمال با شدت و وسعتی بیش از گذشته بود؛ چنانچه هم‌اکنون بعضی از کشورهای منطقه و حتی اروپایی گرفتار شده‌اند و احساس ناامنی فضای این کشورها را فراگرفته است؛ اما هنوز هم عزم بین‌المللی به جد و عملی در مبارزه با تروریسم قرار نگرفته است که شاید علتش در برداشت متفاوت از مفهوم تروریست باشد؛ زیرا دولت‌ها با توجه به اهداف و سیاست‌های خود تروریسم را تعریف می‌کنند و این تعریف مشترک را دچار مشکل می‌کند. یکی از موارد اختلاف نظر دولت‌ها در این زمینه، اختلاف آنها در تفکیک تروریسم از مبارزات آزادی‌بخش ملت‌هاست که بعضی دولت‌ها این‌گونه مبارزات را مصداق تروریسم معرفی می‌کنند. تا به امروز شاهد این کج‌فکری هستیم که دولت‌هایی که خود پرورش‌دهنده تروریسم به معنای واقعی کلمه هستند، مجاهدان و آزادی‌خواهان را متهم به تروریسم می‌کنند؛ در حالی که آنها با اقتدار به دفاع از ارزش‌های اعتقادی خود به پا خاسته‌اند.
بی‌تردید نمی‌توان در مقابل هجمه‌های تروریست‌های جهانی که همه ساله خون‌های زیادی از انسان‌های بی‌گناه روی زمین می‌ریزند و با قوانین بین‌المللی دروغین کار خود را توجیه می‌کنند، سکوت کرد و باید با اتحاد و هم‌فکری دنیای اسلام در پی محو کامل آنها بود؛ بقیه دنیا در این رابطه شاید منافعی دارند که دوگانه برخورد می‌کنند و حضور جدی در مبارزه نخواهند داشت.
بدیهی است در طول تاریخ بشر همواره افرادی به دلیل منافع شخصی و حزبی درصدد بودند انسان‌ها را از زندگی طبیعی خود محروم سازند و از هیچ کوشش شیطانی برای رسیدن به امیال خود کوتاهی نمی‌کردند که بی‌رحمانه‌ترین مصداق آن عملیات‌های تروریستی است.
شکی نیست ریشه همه این جنایت‌ها در دنیاپرستی و هواپرستی و جداشدن از مکتب انبیا و اوصیای الهی است؛ چنان‌که قرآن کریم فرعون را به عنوان مصداق بارز فساد و ترور انسان‌ها معرفی می‌کند و چنین می‌فرماید: «ان فرعون علا فی الارض و جعل اهلها شیعا طایفه منهم یذبح ابناءهم و یستحیی نساءهم انه کان من المفسدین.»
«فرعون در زمین برتری جست و اهلش را از هم جدا ساخت؛ تعدادی را به ضعف کشاند و فرزندان آنها را می‌کشت و زنان را باقی می‌گذاشت.»
با وجود چنین جنایت‌ها و ترورهای وحشیانه‌ای که امروزه به طرز فجیع‌تری دنیا به‌ویژه مسلمانان را تهدید می‌کند و نمونه‌های عینی آن را در فلسطین، عراق، افغانستان، سوریه، به‌تازگی اسپانیا و … می‌بینیم، می‌بایست به فکر چاره بود و همانند انبیا و امامان معصوم(ع) و یاوران آنها در مقابلشان ایستاد.
جالب است که تروریست‌های جهان به‌ویژه آمریکا و اسرائیل از یک طرف مردم بی‌گناه را ترور می‌کنند و از طرف دیگر برای مظلوم‌نمایی مسائلی مانند دموکراسی و حقوق بشر را مطرح می‌کنند.
خداوند متعال یکی از کارهای ناپسند را و اقدامات جنایتکارانه معرفی می‌کند و بیان می‌دارد اگر کسی به ناحق کشته شود، مانند این است که همه مردم کشته شده‌اند و این خود شدت زشتی ترور را مشخص می‌کند؛ قرآن مجید در این زمینه می‌فرماید: «من قتل نفسا بغیر نفس او فساد فی الارض فکانما قتل الناس جمیعا.»
قرآن از مسلمانان خواسته است با چنین جنایتکارانی با نهایت قدرت برخورد کنند و از دوستی با آنان بپرهیزند: «انما ینهاکم الله عن الذین قاتلوکم فی الدین و اخرجوکم من دیارکم و ظاهروا علی اخراجکم ان تولوهم»
«خداوند شما را از نزدیکی و سازش با افرادی که با شما در دین می‌جنگند و شما را (با جنایت) از دیارتان دور می‌سازند، بر حذر می‌دارد.»
به هر حال امروز تروریسم در دنیا رو به رشد است که اگر عقلای دنیا فکری نکنند، آینده انسان‌ها به مخاطره خواهد افتاد؛ البته جهان اسلام که بیشتر در معرض هجمه دشمنان قرار گرفته‌ است، باید با اتحاد اقدام کند و ریشه این فساد را برکند.