به گزارش پایگاه خبری ربیع، طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حال ورود به صحن مجلس است. این طرح مالیاتی در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود و هدف آن خروج دلالی و سوداگری از بازار مسکن، ارز، سکه و خودرو و سوق دادن سرمایه‌ها به بخش تولید است.

طرح مذکور نیازمند چند پیش‌زمینه است؛ نخست اینکه باید تورم کشور تک‌رقمی شود، دوم آنکه ارزش پول ملی ثابت بماند و سوم آنکه دولت دستگاه چاپ نقدینگی را خاموش نماید!

زمانی که دولت کسری بودجه خود را با چاپ پول جبران می‌کند یعنی یک نوع مالیات غیرمستقیم بر جامعه تحمیل می‌کند که نتیجه آن تورم و نهایتاً کاهش ارزش پول ملی است! حال واقعاً رواست که دولت هم با افزایش نقدینگی منتفع گردد و هم از تورم ایجاد شده از این حرکت مالیات دریافت کند؟!

بخشی از مردم عادی وقتی با سیل عظیم تورم روبه‌رو می‌شوند، برای حفظ سرمایه‌هایشان آن را تبدیل به مسکن و ارز و سکه می‌کنند. آیا بخش تولید در کشور علی‌رغم سختی‌ها و مشکلات و ریسک‌هایش آن‌قدر جذاب هست که سرمایه‌داران کوچک و بزرگ را به سمت خود سوق دهد؟ برای نمونه تولید در بخش مسکن نسبت به قبل چقدر کاهش داشته است؟ آیا دولت می‌تواند مردم عادی را از دلال‌ها و سوداگران تفکیک کند؟ آیا دولت برای سرمایه‌گذاری در بخش اقتصاد مسیر درست را به مردم نشان می‌دهد؟ برای نمونه مثلاً بازار سرمایه‌ای که ضمن حفظ ارزش سرمایه‌های مردم، اقتصاد کشور را به حرکت در بیاورد. آیا تبعات این تصمیم باعث خارج شدن سرمایه از کشور نمی‌شود؟ آیا این مالیات عایدی سرمایه همانند مالیات بر ارزش‌افزوده نهایتاً در فاکتور خرید مصرف‌کننده نهایی اضافه نمی‌گردد؟!

اطلس محمودیان