به گزارش ربیع به نقل از ایمنا، چند نسخه و عکس رادیولوژی را دستش گرفته بود و می گفت از شهرستان آمده و پولی برای درمان بیمارش ندارد. دست در جیب می کنی و چند اسکناس کف دستش می گذاری و در دل خودت را تحسین می کنی به خاطر کار خیرت… چند روز بعد دوباره او را در همان مکان قبلی، اتفاقی می بینی که در حال دسته کردن مشت مشت پول های پنهان شده در لباسش است.

حالا انگار احساسات و منطقت با هم درگیر شده اند، کودکی رنگ و رو رفته جلو می آید می گوید: تو رو خدا یه لواشک ازم بخر! خواهش می کنم و با نگاهی که مظلومیت از آن می بارد به تو خیره می شود. این بار هم احساست برنده می شود…
این تنها گوشه ای از حکایت های هر روزه متکدیان و کودکان کار در اصفهان است اما مسئله اصلی که به یکی از آسیب های اجتماعی تبدیل شده و بیش‌ترین مشکلات را به وجود آورده در تکدی آشکار است. افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند سعی می‌کنند به شیوه‌های گوناگون ترحم افراد را برانگیخته و از آن‌ها درخواست کمک کنند.
ازدیدگاه اسلام ، تکدی‌گری (گدایی کردن) و درخواست کمک مالی از مردم اگر از روی نیاز و حاجت ضروری باشد اشکال ندارد، اما درعین‌ حال اصرار بر درخواست و تقاضای کمک، اگر همراه با سماجت و پافشاری باشد مورد تأیید نیست.
از نظر آسیب شناسان اجتماعی تکدی گری چهار ویژگی اصلی دارد: (۱) معاف بودن از مسئولیت اجتماعی (۲) عدم سرزنش توسط دیگران به دلیل نیازمندی (۳) انتظار برآوردن نیازهایشان توسط دیگران (۴) عدم مشارکت در تولید اجتماعی و بهره‌گیری از دسترنج دیگران.
طبق ماده ۷۱۲ قانون مجازات اسلامی، “هرکس تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش نماید یا ولگردی کند به حبس از یک تا ۳ماه‌ محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذکور کلیه اموالی که از طریق تکدی و کلاشی به دست آورده است مصادره خواهد شد.”
علاوه بر قانون مجازات اسلامی، ۱۳ سازمان و ارگان از جمله فنی و حرفه ای ، کمیته امداد امام خمینی (ره) ، صداو سیما و… متولی ممانعت از افزایش متکدیان و مبارزه با این پدیده هستند، اما تا قانون به کمک مدیران برای کاهش این معضل اجتماعی نیاید، نمی‌توان انتظار داشت معضلی که از آبشخور مافیای قدرتمند «تکدی‎گری» آب می‎خورد، از چهره‌ شهرها زدوده شود.
مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان ازافزایش ۱۵ درصدی جمع آوری متکدیان در کلانشهر اصفهان در سال جاری خبر می دهد و می گوید: ۴۰ درصد از متکدیان ایرانی نیستند که در این میان، ۴۳۰ متکدی بومی و ۱۰۹۱ متکدی غیر بومی بوده اند، از این متکدیان ۹۰۹ نفر مرد و ۶۱۲ نفر زن بوده اند که در اصفهان جمع آوری شدند.
مجتبی کاظمی با بیان اینکه بیشتر متکدیان غیر ایرانی اتباع پاکستان، افغانستان، سوریه و بنگلادش هستند تصریح می کند: متکدیان بیگانه به خصوص پاکستانی در گروه های ۵۰ تا ۱۰۰ نفری در وضع بسیار نامطلوب زندگی می کنند و ناقل بیماری های واگیردار هستند. این افراد با سوء استفاده از احساسات دینی و عواطف مذهبی شهروندان روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان درآمد دارند.
وی از اجرای طرح ضربتی جمع آوری متکدیان و کودکان کار خبر می دهد و می گوید: در این طرح از هر منطقه شهرداری اصفهان یک اکیپ ۳ نفره و در ۲ منطقه شهرداری که وجود متکدیان در آنها بیشتر است، ۲ اکیپ و مابقی هم از ستاد پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان حضور دارند تا شهر زیبای اصفهان را از وجود متکدیان پاکسازی کنند.
مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان اضافه می کند: طبق هماهنگی های انجام شده، برای همه متکدیان شناسنامه تشکیل و عکس و مشخصات آنها ثبت می شود تا در صورت تکرار تخلف برخوردهای قضایی و قانونی درباره آنها اعمال شود.
وی بیان می کند: اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و یک جهانشهر در دنیا مطرح است ، از این رو ظاهرشدن متکدیان در آن جایگاهی ندارد و زیبنده شهر اصفهان نیست .
کاظمی در ادامه از مردم خواست که با کمک نکردن به متکدیان و همکاری به ماموران برای جمع آوری متکدیان، با خادمان خود در مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان همکاری کنند .
وی با اشاره به اینکه پاکسازی شهر از وجود متکدیان و دست فروشان خط قرمز این مدیریت است، تاکید می کند: شهروندان باید بدانند که ۹۰ درصد متکدیان نیازمند واقعی نیستند اما تکدی گری ،شغل و حرفه آنها شده و از این راه درآمد زیادی کسب می کنند.
مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان یاد آور می شود: کمک های مادی و سایر کمک ها به متکدیان در واقع کمک به اشاعه جرم تکدی گری است زیرا وقتی متکدیان درآمد بالایی داشته باشند اقدام به تشکیل باند می کنند و پس از آن برای تقویت تشکیلات خود اقدام به بچه دزدی و کرایه بچه نموده و باند آنها آرام آرام شکل ویژه تر و در قالب های دیگری قرار می گیرد و به خودی خود بستر بسیاری از جرایم می شود.
یکی از مشکلات در حوزه برخورد با پدیده تکدی‌گری، نداشتن اهتمام جدی همه دستگاه‌ها برای مقابله با این پدیده است. پیش از این ، سعید صادقی مدیرکل بهزیستی استان نیز در این باره گفته است: شورای ساماندهی متکدیان استان اصفهان ۱۲ دستگاه مسئول هستند که در این میان تنها ۴ دستگاه تا حدودی به تعهدات خود جامه عمل می پوشانند.
هم افزایی تمامی نهاد مجری برای ریشه کن کردن این معضل اجتماعی می توان گام های بلندی را برای رسیدن به جامعه ای توسعه یافته به دور از ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی و سرشار از سرزندگی برداشت. مسیری که گام های اولیه آن را شهرداری اصفهان باتمامی دغدغه های سازندگی و مردمی بودن اش برداشته تا جامعه ای در خور توجه به تن این موزه شهر ایران اسلامی فراهم کند.