به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از بجنورد، جمال عرف ظهر امروز در نشست معتمدین خراسان شمالی با اشاره به اهمیت جامعه مدنی اظهار کرد: جامعه مدنی مجموعه‌ای بین نظام سیاسی کشور و توده‌های مردم هستند که نقش برجسته و اساسی دارند.

وی از برگزاری دوازده جلسه با معتمدین استان‌ها در راستای تقویت گفتگوهای سیاسی و اجتماعی خبر داد و گفت: در سال انتخابات نیازمند شناخت و تأکید بر نقاط مشترک و تمرکز بر آن‌ها هستیم.

معاون سیاسی وزیر کشور این مجموعه را متولی سیاست داخلی دولت دانست و افزود: بخش عمده‌ای از سیاست داخلی کشور و تنظیم روابط سیاسی درون نظام بر عهده این معاونت است.

وی با تشریح برخی از ادارات کل ستادی زیر نظر معاونت سیاسی وزارت کشور گفت: در مجموعه امور سیاسی اقداماتی در راستای احزاب، گروه‌ها و مجموعه‌های مردم نهاد و سایر نهادها انجام می‌شود که تاکنون به‌عنوان مثال ۱۱۰ حزب و تشکل سیاسی در کشور مجوز گرفته‌اند و در حال فعالیت هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با اشاره به فرآیندهای انجام‌شده در راستای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری خاطرنشان کرد: در حدفاصل ۱۰ تا ۱۶ آذرماه ثبت‌نام از کاندیدها این انتخابات در کشور انجام می‌شود.

وی همه دستگاه‌ها را بر اساس قانون موظف به همکاری لازم با وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور دانست و افزود: ۴ رکن عمومی مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت در انتخابات لحاظ می‌شود که نهادهای مدنی می‌توانند در سلامت، رقابت و مشارکت انتخابات اثر گذار باشند.

عرف همچنین به تشریح وضعیت مشارکت مردم در انتخابات ادوار مجلس شورای اسلامی نیز پرداخت و گفت: طی ۱۰ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی میانگین مشارکت بیش از ۶۰ درصد و بالاترین میزبان مشارکت افزون بر ۷۱ درصد بوده است.

وی پایین‌تر میزان مشارکت در انتخابات ادوار مجلس شورای اسلامی را با بیش از ۵۱ درصد در دوره هفتم آن عنوان کرد و ادامه داد: جهت‌گیری‌ها و برآوردها از حضور حداقل ۶۰ درصد مردم در انتخابات امسال خبر می‌دهد که حضور پرشور مردم می‌تواند علاوه بر ایجاد قدرت بازدارندگی، پیامی قاطع به دشمنان ملت و نظام ارسال کند.

معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص تأمین سلامت انتخابات نیز گفت: علاوه بر استعلام‌ها و سؤالات از مراجع چهارگانه، همه باید چشم بینای انتخابات در برابر تخلفات باشند و با شفاف‌سازی نباید اجازه داد تا پول‌های مجهول وارد عرصه انتخابات شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشارکت بانوان در حوزه‌های مختلف استانداری، فرمانداری و بخش‌داری‌ها اشاره کرد و ادامه داد: ملاک انتخاب افراد شایستگی است و نباید در انتصاب بانوان به مدیریت‌ها جو زده عمل کرد.

عرف در انتها از مجوز وزیر کشور برای اعلام فراخوان عمومی برای ثبت از جوانان برای حضور در عرصه سیاسی کشور نیز خبر داد و گفت: جوانانی که در عرصه‌های سیاسی همچون، فرمانداری، بخشداری و معاونین آنان توانمندی دارند در آینده نزدیک می‌توانند با ثبت‌نام خود طی فرآیندی موردسنجش قرار گیرند تا کادرهای جوان، باسواد و باانگیزه امور کار را در اختیار بگیرند.

انتهای پیام/