در راستای هم‌اندیشی و هم‌افزایی و اتحاد رویه در بین واحدهای دانشگاهی دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان اصفهان ، نشست ۱۴۵ شورا به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر برگزار شد.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر در این نشست گفت: در این واحد دانشگاهی بیش از ۱۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف دایراست که دانش آموزان مقطع ابتدایی تا دانشجویان دکتری تخصصی در آن مشغول به تحصیل هستند و به‌عنوان سومین دانشگاه بزرگ آزاد اسلامی در استان اصفهان به شمار می‌آید.
دکتر مهران مجلسی با توجه به وجود چهار دانشکده در دانشگاه و وجود فضاهای مناسب آموزشی و پژوهشی برای دانش پژوهان بیان کرد: مجوز مرکز رشد و فناوری با ۱۰ بخش فعال اخذ شده و دانشجویان در پرتو بسترهای مناسب پژوهشی و تحقیقاتی تاکنون توانسته‌اند ربات‌های متعددی را با عنوان مختلف تولید و به جامعه عرضه کنند.
عضو هیأت امنای استان اصفهان افزود: تاکنون ۳۰ هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و در بخش‌های اجرایی کشور مشغول ارائه خدمات به آحاد جامعه هستند که افتخاری بزرگ برای دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی با بیان اینکه مجموعه فرهنگی و مسجد النبی (ص) دانشگاه با مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع و با سبک معماری ایرانی اسلامی ساخت و در اختیار دانشگاهیان قرار گرفت، گفت: برنامه‌های متنوع فرهنگی، اسلامی و انقلابی در طول سال برای دانشجویان برگزار می‌شود که آخرین برنامه برگزاری دعای ابوحمزه ثمالی در جوار شهدای گمنام است که مورد استقبال خوب دانشجویان نیز قرار گرفت.
توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی با هیچ دانشگاهی در کشور قابل مقایسه نیست
دبیر هیأت امنای استان اصفهان نیز در این نشست گفت: با تلاش مجدانه دانشگاه‌ آزاد اسلامی در سطح استان اصفهان یک مجموعه آموزشی با افتخارات فراوان ایجاد شده که در بسیاری از امور در کشور شاخص بوده و بسیاری از ایده‌ها و مدل‌های اجرایی استان اصفهان پیشنهاد شده است.
دکتر پیام نجفی تصریح کرد: وجود انسان‌های با ایمان و آشنا به مسائل اجرایی و سازمانی باعث شده در حوزه‌های پژوهش، آموزش و فرهنگ دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان اصفهان دارای رتبه‌های بر‌تر در سطح کشور شود و این دستاورد نیز تاکنون صیانت شده است.
نجفی با توجه به رقابت شدید در بین دانشگاه‌های مختلف استان اصفهان بیان کرد: رقابت باعث پیشرفت و کارآمدی سازمان می‌شود و باید همه تلاش خود را از شرایط موجود برای گسترش رشته‌های تحصیلی و پذیرش دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به کار بریم زیرا امانتی در دستان ما قرار دارد با دانشجویان زیاد که چشم به آینده‌ای روشن دوخته‌اند و باید به سرمنزل مقصود برسند.
وی توسعه شرکت‌های دانش بنیان را رسالت امروز مسئولان در دانشگاه برشمرد و خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی جدی همه چشم‌اندازهای مصور و مدون دست یافتنی است که به فضل خدا همه آنها را در آینده‌ای نزدیک در دانشگاه‌ها محقق خواهیم دید.
این مسئول تصریح کرد: ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه آزاد اسلامی با هیچ دانشگاه دیگری در کشور قابل مقایسه نیست و باید با تمام توان فعالیت های دانش بنیان را با هدف کمک به اقتصاد مقاومتی و رهایی از وابستگی دانشگاه به شهریه مورد توجه جدی قرار دهیم.
پیام نجفی افزود: به طور قطع برنامه ریزی صحیح برای استفاده از ظرفیت سازی در امور دانش بنیان و توسعه فناوری های نوین، نه تنها می تواند دانشگاه آزاد اسلامی را از وابستگی به شهریه نجات دهد بلکه گام بزرگی را در اقتصاد مقاومتی و اشتغال به همراه خواهد داشت.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان اظهار کرد: ظرفیت ها و زیر ساخت های کم نظیر استان اصفهان به ما کمک خواهد کرد در توسعه تحقیقات و فناوری، اقداماتی جدی تر داشته باشیم و این مهم مستلزم کار فراوان و پیگیری مستمر است.
نجفی با بیان اینکه توجه به منابع درآمدی متنوع دیگر مانند اجاره اماکن ورزشی، رفاهی و… هرگز قابل مقایسه با درآمد های ناشی از تولیدات دانش بنیان و توسعه فناوری نیست، عنوان کرد: محصولات دانش بنیان، نیاز امروز کشور و جامعه است و البته ما هنوز از ظرفیت ها و توانایی های خود به معنای حقیقی کلمه استفاده نکرده ایم.
دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان با تشکر از زحمات رؤسای واحدهای دانشگاهی استان گفت: باید بطور جدی از ظرفیت ها استفاده کنیم و با هم افزایی توان استادان، دانشجویان نخبه و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی، به دور از هرگونه کار شعاری و صوری، حرکتی جهادی را در حوزه فعالیتهای دانش بنیان آغاز کنیم.
نجفی اظهار کرد: امروز دانشگاه آزاد اسلامی می تواند با بهره مندی از تجربیات ارزشمند سه دهه گذشته خود در تأسیس و توسعه، در حوزه دانش بنیان نیز موفق باشد، شاید روزی که دانشگاه آزاد اسلامی کار خود را شروع کرد کسی تصور نمی کرد این اقدام مبارک بتواند دانشگاهی را شکل دهد که به بزرگترین دانشگاه حضوری جهان تبدیل شود و بیش از ۶۰ درصد آموزش عالی و سهم بزرگی از تولید علم کشور را به خود اختصاص دهد.
در این جلسه دکتر امیر رضا نقش، رئیس دبیرخانه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ضمن ارائه گزارشی از عمکرد بودجه ۱۳۹۴ واحدهای دانشگاهی استان، لزوم توجه دقیق واحدهای دانشگاهی به بخشنامه های صرفه جویی، نقل و انتقال اعضای هیئت علمی، ضوابط پرداخت ها و … را مورد تأکید قرار داد.
در پایان، تعدادی از رؤسای واحدهای دانشگاهی موفق استان مانند؛ نطنز، اردستان، دهق و … که با اعمال بخشنامه های سازمان مرکزی دانشگاه، توانسته اند با مدیریت صحیح منابع ، تراز مالی خود را در مقایسه با سال مالی گذشته مثبت نمایند و واحد را از زیان دهی خارج کنند، مورد قدردانی قرار گرفته و به ارائه تجربیات اجرایی خود در این خصوص پرداختند.
رئیس دبیرخانه هیأت امنای استان اصفهان به عنوان سخنران دیگر نشست، فرصت خدمت به دانشجویان را توفیق الهی برشمرد و گفت: مسئولان باید اول وظایف خود را بشناسند و بعد به نحو شایسته به آن عمل کنند.
دکتر امیررضا نقش تجزیه و تحلیل عملکرد مالی واحد‌ها و مراکز آموزشی در سال ۱۳۹۴ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۳ را ضروری و با اهمیت خواند و افزود: شاخص‌های مهمی در تعیین حق تخصص و حق مهارت تعریف شد که به نحو مطلوب در همه دانشگاه‌ها عملیاتی و اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: در پایش‌های ابلاغی، رئیس دانشگاه ۵۲ مورد را اعلام کرد که باید به‌عنوان سیاست‌های اصلی دانشگاه به آن توجه و اهتمام ویژه‌ای شود.
نقش از رؤسای دانشگاه‌ها خواست با راه‌اندازی کمیته‌های ارزیابی در واحد‌ها و مراکز آموزشی، تصمیمات را بصورت شورایی اتخاذ کنند و با برگزاری بموقع انتخابات تشکل‌های دانشجویی به رونق و فعالیت اثربخش آنان در محیط‌های دانشگاهی کمک کنند.
در ادامه جلسه با بیان دیدگاه‌های رؤسای دانشگاه‌ها، رؤسای شوراهای تخصصی و مدیران کل استانی قرار شد نسبت به تقویت فعالیت شورای اطلاع رسانی استان و بهره‌مندی بیشتر از حضور استادان تمام وقت در دانشگاه‌ها برنامه ریزی شود.