به گزارش پایگاه خبری ربیع، میلیون‌ها عاشق و دلباخته سیدالشهدا (ع) در اربعین شهادت آن حضرت خود را به کربلا رسانده‌اند تا امت حسینی در صفوف وحدت و همدلی در بین‌الحرمین فریاد «لبیک یا حسین (ع)» سر دهند.

اربعین شهادت سومین امام شیعیان فرارسید تا بار دیگر آتش عشق به حسین بن علی (ع) در دل شیعیان زبانه کشد.

حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر در مراسم اربعین دوباره نام و یاد قیام کربلا را در بین جهانیان زنده کرد.

بین الحرمین در اربعین حسینی مملو از جمعیتی بود که به عشق امام حسین (ع) خود را به حرمش رسانده بودند.

دسته‌های عزاداری از شهرهای عراق و کشورهای مختلف بر سر و سینه‌زنان پس از ورود به حرم سیدالشهدا (ع) با حرکت به سمت بین‌الحرمین و سپس حرم قمر بنی‌هاشم در مصیبت چهلمین روز شهادت سید شباب اهل الجنه عزاداری کردند.

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در سرتاسر ایران

ایران اسلامی نیز امروز در راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی (ع) شاهد حضور میلیون‌ها عاشق و دلداده اباعبدالله (ع) بود.

بسیاری از مردم امسال از پیاده روی اربعین جامانده بودند ولی با شرکت در این آیین عشق و ارادت خود را به سید الشهدا (ع) نشان دادند و با نوای لبیک یا حسین با آرمان‌های اباعبدالله (ع) تجدید بیعت کردند.

در این پیاده روی همه با عشق به اربابشان زیر آفتاب به یاد اسرای کربلا پیاده روی کردند تا دل را روانه بین الحرمین کنند و با خود عهد و پیمان بندند تا قدم در مسیر دین و آرمان‌های قیام کربلا بردارند.

عشق حسین همه را به خیابان‌ها کشانده بود و این نشان دهنده آن است که شور و حرارتش هرگز در دل‌ها خاموش نمی‌شود.

آیین پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی طی دو سال گذشته تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا بود و امسال با رعایت نکات بهداشتی، پرشورتر و عاشقانه‌تر و با دل‌هایی بی‌قرارتر از سال‌های قبل برگزار شد.

این آیین همزمان با تهران در دیگر شهرهای کشور و با حضور خیل ارادتمندان و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین برگزار شد.

آیین پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی، از ساعت ۷ صبح دیروز در میدان امام حسین (ع) تهران با حضور دلداگان و عاشقان اهل بیت علیهم السلام با قرائت زیارت اربعین آغاز شد.

جاماندگان قافله عشق، در این آیین نمادین، به تاسی از روایت امام هادی (ع) که ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) را برابر با زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) بیان کرده‌اند، پس از پیمودن مسیر ۱۷ کیلومتری به شهرری آمده و در آستان مقدس سیدالکریم دل‌ها را روانه بین الحرمین کردند.

همزمان با میدان امام حسین (ع)، در نقاط دیگر پایتخت و شهرهای مجاور شهرری از جمله ورامین، قرچک، پیشوا، قلعه نو، کهریزک و باقرشهر نیز، دلدادگان حسینی طی آیینی، مراسم اربعین را آغاز و به سمت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در قبله تهران پیاده روی می‌کنند.

بیش از ۹۰۰ موکب فرهنگی و پذیرایی همچنین دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی، خدماتی و امدادی در طول مسیر حضور داشتند.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه در مراسم پیاده روی خانوادگی جاماندگان اربعین حسینی در تهران حضور پیدا کرد.

غرفه‌های مخصوص کودکان در مسیر پیاده روی در نظر گرفته شده بود تا جاماندگان کم سن و سال با دستان کوچکشان «یا حسین مظلوم» را با مدادرنگی‌هایشان ترسیم کنند. در این غرفه نشاطی کودکانه ولی با یاد حسین جاری است.

شهرهای دیگر نیز شاهد حضور مردم در این پیاده روی بودند.

در مشهد الرضا دسته‌های عزاداری و دلدادگان حسینی به سمت بارگاه مطهر رضوی، اربعین سرور و سالار شهیدان را برپا کردند و از فرسنگ‌ها راه از کنار مضجع شریف رضوی ارادت خود را به امام حسین (ع) و یاران شهیدش نشان می‌دهند.

عاشقان اهل بیت علیم السلام از ابتدای روز با حضور در مسیر پیاده‌روی جاماندگان و سر دادن ندای «لبیک یا حسین» از راه دور عرض ارادت خود را به امام حسین (ع) کردند.

۴۰ موکب در طول مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین همانند مواکب کربلا و نجف در حوزه‌های مواد غذایی و تغذیه، محصولات و خدمات فرهنگی و هنری، خدمات مذهبی و مشاوره‌ای، مراسم آیینی، خدمات ویژه کودکان و نوجوانان و خدمات درمانی به زائران خدمت کردند.

در اقدامی نمادین برای شبیه‌سازی بیشتر این مسیر به جاده نجف تا کربلا، تمام ستون‌های خیابان امام رضا (ع) از پایانه مسافربری تا حرم رضوی همانند عمودهای مسیر راهپیمایی کربلا شماره‌گذاری شده است.

در اصفهان نیز پیاده‌روی جاماندگان حسینی در مسیرهای منتهی به گلستان شهدا با حضور خیل عظیم عاشقان و دلدادگان سیدالشهدا (ع) از صبح دیروز آغاز شده و تا شام اربعین ادامه داشت.

موکب‌های مختلف در این مسیر برای خدمت‌رسانی به زائران حسینی آماده بودند.

پیاده روی اربعین حسینی در مناطق مختلف استان هرمزگان با حضور عاشقان حسینی برگزار و موکب‌ها نیز برپا شد.

در گیلان نیز ای مراسم در مسیرهای منتهی به حرم سید جلال الدین اشرفیه آستانه اشرفیه برگزار شد.

مراسم راهپیمایی اربعین حسینی از ساعت ۱۰ دیروز از میدان شهید بجنورد آغاز شده و تا بارگاه امامزاده سید عباس (ع) ادامه داشت.

مراسم پیاده روی متمرکز اربعین حسینی در همه شهرهای استان گلستان برگزار شد و مردم شیعه و سنی گلستان با حضور در مراسم باشکوه پیاده روی اربعین حسینی، ارادت خود را به امام حسین (ع) و یارانش نشان دادند.

نجمه کریمیان