به گزارش پایگاه خبری ربیع، یک رسانه آمریکایی روز شنبه گزارش داده یک گروهک کردی، «کومله»، جدیدترین گروهی است که قصد موج‌سواری روی مواضع ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را دارد.

پایگاه خبری ــ تحلیلی «المانیتور» گزارش داد این گروهک که سرچشمه‌های کمونیستی دارد اواخر ماه میلادی گذشته فعالیت خود در واشنگتن را به‌عنوان یک گروه لابی‌گری که «قصد برقراری روابط مستحکم و پایدار» با دولت ترامپ دارد به‌ثبت رسانده است.

المانیتور تصریح کرده گروهک «کومله» در سال‌های گذشته در کنگره آمریکا به فعالیت‌های لابی‌گری اشتغال داشته است.

طبق این گزارش، «صالح بایزیدی» که شهروند کانادا است و خودش را روزنامه‌نگار معرفی می‌کند به‌صورت داوطلبانه فعالیت‌هایی مانند نوشتن یادداشت در رسانه‌ها، ملاقات با مقام‌های آمریکایی و حضور در اندیشکده‌های آمریکایی انجام داده است.

او که خودش را نماینده آمریکا برای کومله معرفی می‌کند گفت که به این دلیل فعالیت‌های لابی‌گری‌اش را ثبت کرده که اطمینان پیدا کند دیدارهایش با مقام‌های دولتی، قانونی محسوب می‌شوند.

فعالیت‌های این گروه کردی ذیل قانونی موسوم به «قانون ثبت عاملان کشورهای خارجی» به‌ثبت رسیده؛ هدف از این قانون، رصد منافع سیاسی افراد وابسته به کشورهای خارجی است.

المانیتور نوشته بایزیدی و سایر مقام‌های کومله از سال ۲۰۱۵ در تلاش برای جلب حمایت اعضای کنگره بوده‌اند. یکی از مقام‌های کومله با چندین سناتور جمهوری‌خواه از جمله اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا عکس گرفته است.

فعالیت‌های این گروه بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران تشدید شده است.