مظفر حاجیان

به گزارش پایگاه خبری ربیع، رئیس جمهور صبح روز یکشنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲، گفت: وضعیت قیمت ارز، سکه و گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد.

این جمله‌امید بخش از زبان شخصیتی که مسئولیت قوه مجریه کشور را دارد قطعا با حساب و کتاب خواهد بود؟ آنهم مسئولی که جهادی فعالیت می کند و همگان را به این مجاهدت که خدمت به مردم و تزریق آرامش به جامعه است فرا می خواند. اما اگر این قول عملیاتی نشود خسارت سنگینی خواهد داشت، خسارتی به قیمت کاهش بی اعتمادی و ایجاد نگاه منفی به دولتی که قرار است جهادگرانه به جنگ مشکلات کشور برود و مردم را از این وضعیت ناخوشایندی که دارند خارج کند؟ اما این روزها و در دو سه ماه گذشته دلار و سکه و طلا توانسته اند نگرانی های شدید ملی ایجاد کنند؟ در این وضعیت فقرا روز به روز فقیرتر شده‌اند و پولداران فربه؟ انگار همه چیز دست به دست هم داده تا گروه پولدار و مرفه بتواند خود را بیش از پیش چاق تر و بزرگتر کند و بی پولها هم در حسرت بیشتر و بیشتر فرو روند؟ حدود یکماه و آندی پیش در همین ستون عنوان شد ترمز دلار را بکشید؟ اما ظاهرا گوش شنوایی نشنید یا فکرش را هم نمی کردند که دلار پادشاهی کند و اوضاع به اینجا کشیده شود؟ دلار و سکه و طلا به جایی رسیده اند که افسار بریده اند و افسار اقتصاد را در دست گرفته اند و به هر سو می کشند و مردم ناگزیر به تماشا و در حیرت اند؟! تردیدی نیست که در شرایط فعلی تورم بی سابقه و مزمن و کاهش درآمد سرانه، شکاف بزرگ درآمد و هزینه برای خانوار ها ایجاد و سفره آنها را کوچک کرده است و معیشت اقتشار مختلف را به خطر انداخته است.

قیمت دلار و سکه بر هر همه قیمت ها تاثیر گذاشته و به تعبیر قدیمی ها همه را بد راه کرده و به بیراهه کشانده است؟ چرا دلار اینهمه و با آزادی کامل می تازد؟ مشکل چیست که دلار از قیمت ۳۰ هزار تومان براحتی به ۴۵ هزار تومان می رسد و در طی این مسیر با هیچ مانعی رو به رو نیست؟ دلار هم توزیع می شود! برای هر کد ملی ۲۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده اما این ترمز بریده رو کم نمی کند؟ راستی این سرانه دلار چه دلیلی دارد؟ شاید برای برقراری عدالت این سرانه اختصای یافته است؟ اما این تساوی است یا عدالت؟ آیا همه نیاز به دلار دارند؟ آیا چه کسانی موفق به دریافت این سرانه دلاری می شوند و آیا با این روش مردم ترغیب به حبس دلار در خانه‌ها نمی شوند؟ اصلا چرا ما اینهمه میدان به دلار می دهیم؟ مگر پول ملی ما دلار است یا معاملات کشور با دلار انجام می شود؟ ما دلار را برای روابط با دنیای خارج و تامین مایحتاج مردم نیاز داریم که باید با برنامه و کنترل دقیق از آن استفاده شود از طرفی خب عده ای برای تحصیل در خارج نیاز دارند که مشخص است و قابل کنترل نیز می باشد؟ پس چه چیز باعث می شود دلار و سکه گاهی همزمان و همگام و گاهی جداگانه یکه تاز میدان پول و اقتصاد کشور شوند؟ سکه ۲۵ میلیونی؟ و سایر قیمت ها که بر اساس پا برداشته اند؟ حالا جناب رئیسی گفته اند قیمت ارز، سکه و گرانی ها کاهشی می شوند؟ ذکر این نکته لازم است که این کاهش چقدر است؟ تجربه گذشته آنقدر در اربطه با کاهشی شدن قیمت ها شیرین نیست چرا که هر وقت قیمت ها صد در صد گران شده در زمان کاهش از صد در صد افزایش، ده در صد کم می شود و این می شود ملاک و معیار و شعار کاهش قیمت ها! یاللعجب! وقتی گران می شود صد در صد نسبت به قبل است؟ وقتی ارزان می شود و کاهش قیمت پیدا می شود ده در صد کاهش نسبت به قیمت روز خواهد بود؟ امیدواریم این کاهشی شدن که در مجلس مطرح شد از این جنس نباشد بلکه قیمت ها بر گردد به قبل و پایین تر از ۳۰ هزار تومان! اگر دلار رسید به قیمتی که رئیس کل بانک مرکزی گفته یعنی بیست و هشت هزار و پانصد تومان این عالی خواهد بود و امید بخشی جناب رئیس جمهور محقق خواهد شد و دیوار اعتماد مردم مرتفع می گردد. انشاالله

حالا همه اقلام تحت تاثیر گرانی دلار و سکه قرار گرفته است و البته زالو صفتانی که فرصت را غنیمت می دانند و از آب گل آلود ماهی می گیرند وارد عمل شده‌اند و مشغول مکیدن خون مردمند؟ تورم همچنان افسار گسیخته به پیش می رود و مانعی در مسیر خود نمی بیند؟ آنچنان که بزرگان کشور از جمله مراجع عظام نیز بر مقابله و حل این معضل اساسی تذکر می دهند و بر این موضوع پافشاری می کنند. جناب خاندوزی نیز در گذشته قول داده بودند اما ظاهرا همچنان در فکر چاره اندیشی هستند! این چاره اندیشی تا چه زمانی به نتیجه می رسد تا مردم طعمش را بچشند مطلبی است که جنابشان باید نویدش را بدهند؟

مدیریت بازار ارز و سکه ایجاب می کند ترمز حرکت تند این دو کشیده شود؟ در هر حال، این روزها حال بازار ارز خوب نیست این بازار در روزهای اخیر دچار نوساناتی شده که نگرانی های زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. جوانانی که در آستانه ازدواج هستند به شدت از هر اقدامی می هراسند چرا که تامین حتیت تامین محدود سکه کار ساده‌ای نیست چه برسد به سکه های نجومی که در بند مهریه در می آید؟

حالا مردم منتظرند تا یک حرکت جهادی و انقلابی در راستای کاهش قیمت دلار و سکه، افزایش ارزش پول ملی را لمس کنند و پایداری و تثبیت قیمت دلار و سکه را مشاهده نمایند! به یقین همانگونه که آقای رئیس جمهور گفته اند کاهش قیمت دلار وسکه کاری شدنی است فقط یک برنامه مدون و دقیق لازم دارد و یک قاطعیت انقلابی که بتواند دست دلالان و سوء استفاده کنندگان را قطع کند؟ دولت باید به هر طریق فکری برای افزایش ارزش پول ملی داشته باشد و گره اقتصاد کشور از دلار و سکه را در یک دوره زمانی مشخص و با برنامه در کوتاه زمان بگسلد. دلار و سکه نباید بتواند اینهمه در زندگی مردم ما اثرگذار باشد!

مظفر حاجیان