پایگاه خبری ربیع/

قال علی(علیه السلام): فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ، ضَرَبَ یَعْسُوبُ الدِّینِ بِذَنَبِهِ، فَیَجْتَمِعُونَ إِلَیْهِ کَمَا یَجْتَمِعُ قَزَعُ الْخَرِیفِ.( حکمت ۱-۲۶۰ نهج البلاغه)

حضرت فرمودند: چون زمانش فرا رسد یعسوب دین بر جاى حکومتش استقرار یابد، پس همچنان که ابر پاییزى به هم بپیوندند اهل ایمان گرد او اجتماع کنند.

در واقع آن حضرت علیه السّلام از عظمت و بزرگى حضرت صاحب الزّمان «عجّل اللّه فرجه» خبر داده و فرموده اند:

چون وقت آن برسد آقاى بزرگوار و پیشواى دین (از پنهان بودن و نگرانى آشکار گردیده بر مقام سلطنت و خلافت خود) مستقرّ و پابرجا گردد، پس (مؤمنین از اطراف جهان) نزد آن بزرگوار گرد آیند چنانکه پاره هاى ابر در فصل پاییز گرد آمده بهم مى پیوندد

(این فرمایش صریح است باینکه امام زمان علیه السّلام زنده و از دشمنان پنهان و در روى زمین سیر میکند و هر وقت خدا بخواهد آشکار میشود).

در روایتی دیگر از زبان امیرمؤمنان علیه السلام نقل شده که فرموده اند: «لا یَزَالُ النَّاسُ یَنْقُصُونَ حَتَّى لا یُقَالَ اللَّهُ فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ ضَرَبَ یَعْسُوبُ الدِّینِ بِذَنَبِهِ فَیَبْعَثُ اللَّهُ قَوْماً مِنْ أَطْرَافِهَا وَیَجِیئُونَ قَزَعاً کَقَزَعِ الْخَرِیفِ وَاللَّهِ إِنِّی لاََعْرِفُهُمْ وَأَعْرِفُ أَسْمَاءَهُمْ وَقَبَائِلَهُمْ وَاسْمَ أَمِیرِهِمْ…؛ مردم پیوسته (ازنظر عقاید مذهبى) رو به نقصان مى روند تا زمانى که حتى نام «الله» به فراموشى سپرده مى شود. در این هنگام پیشواى دین در جایگاه خود مستقر مى شود و خداوند گروهى را از اطراف بلاد برمى انگیزد و مانند پاره هاى ابر پاییز به سرعت به سراغ او مى آیند. به خدا سوگند من آنها را مى شناسم و حتى نام آنها و قبیله هاى آنها و نام امیرشان را نیز مى دانم…».

در اینکه این سخن درباره چه کسى است، معروف در میان شارحان این است که امام علیه السلام به ظهور حضرت مهدى علیه السلام اشاره مى کنند و شاهد زنده این سخن همان چیزى است که مرحوم علامه مجلسى در ذیل این حدیث شریف به نقل از غیبت شیخ طوسى از امام صادق علیه السلام از جدش امیرمؤمنان علیه السلام نقل کرده است که مى گوید: پیروان و حامیان آن مرد الهى سیصد و سیزده نفر مطابق عده رزمندگان اسلام در غزوه بدرند، همگى گرد او جمع مى شوند و آیه شریفه «(أَیْنَ مَا تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمْ اللهُ جَمِیعآ إِنَّ اللهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ)؛ هرجا باشید، خدا همه شما را حاضر مى کند؛ زیرا او، بر هر کارى تواناست» نیز اشاره به همین معناست.

به هرحال مى دانیم یاران سیصد وسیزده نفر مربوط به ظهورحضرت مهدى علیه السلام است و این قرینه روشنى است که منظور امام علیه السلام نیز همین معنا بوده است. تفسیر این حدیث شریف به ظهور حضرت مهدى علیه السلام منحصر به شارحان شیعه نیست، ابن ابى الحدید معتزلى نیز مى گوید: امام علیه السلام در این جمله از ظهور مهدى علیه السلام خبر مى دهد که به عقیده ما در آخرالزّمان متولد مى شود. ولى ما پیروان مکتب اهل بیت معتقدیم آن حضرت تولد یافته و هم اکنون زنده و در پشت پرده غیبت است.به هر حال وقتی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریق قیام فرمایند آیه شریفه اذا جاء نصرالله والفتح و رایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا به تمامه محقق می گردد و ایمان آورندگان از دور و نزدیک گرد امامشان و به فرمان او در خواهند آمد و آرمان بشریت بر عدالت جامه عمل پوشانده می شود و انسانها نسبت به هم احساس برادری و برابری را به معنای واقعی کلمه خواهند داشت.