به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، یکی از مولفه‌های توسعه در کشور توجه به ظرفیت روستاهاست، مسلماً بخش عمده‌ای از استعدادهای مملکت در روستاهای این کشور پهناور نهفته است. امروزه نیاز است مسئولان توجه بیشتری به لحاظ فرهنگی به روستاها داشته باشند.

شامگاه ۲۱ مهر ماه جاری در معیت رئیس اداره تبلیغات شهرستان سنندج و همکارمان به دعوت ماموستا خالدی و ماموستا فتحی مبلغین و مبشرین فرهنگی روستای قلیان برای بازدید از این روستا که از توابع مرکزی شهرستان سنندج است، به منطقه رفته و در منزل شخصی یکی از اعضای شورا به نام “کاک عابد” جلسه فرهنگی با حضور امام جمعه، اعضای شورای ده، دهیار و تعدادی از جوانان و معتمدین تشکیل دادیم. جلسه‌ای بسیار صمیمی و با کیفیت در کنار مردمانی فوق‌العاده با صفا و بافرهنگ.

مسایل زیادی در جلسه مطرح شد، خیلی جالب بود دغدغه‌های افراد روستا فرهنگی و اجتماعی بود و کاملا هوشمندانه و حرفه‌ای مطالبات تبلیغی روستا را مطرح کردند و آنجا بود که احساس کردم در یک جلسه‌ای با تراز جلسات اداری شرکت کردم.

قلیان روستایی است با مردمان میهمان‌نواز و خونگرم و با نگاه فرهنگی به طوری که می‌توان آداب و رسوم و تجربیات روستاداری آنها را به عنوان الگو به دیگر روستاها معرفی کرد. مسایلی مانند مشارکت مثال زدنی مردم روستا برای حل مشکلات از جمله جمع‌آوری پسماند باهزینه خود بدون حمایت جایی.

مشارکت در ساخت وساز فضاهای آموزشی و ورزشی، اجرای برنامه‌های دینی و قرآنی در قالب مسابقات و محور شدن برای روستاهای اطراف با همت و پیگیری ماموستای روستا و مبشرین فرهنگی روستا از جمله اقدامات ارزشمندی بود که مردم این روستا پیگیر آن بودند.

در پایان چند پیشنهاد هم در جلسه مثل حمایت از ورزشکاران جوان روستا، برگزاری مسابقه فرهنگی کاریکاتور با محوریت یکی از هنرمندان روستا با موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی، اجرای کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی برای زنان و دختران روستا وغیره به تصویب رسید.

بعضی از حاضران در جلسه از برخی از ادارات اظهار گله‌مندی کردند که من از ذکر نام آنها خودداری می‌کنم و البته از بعضی از نهادها مثل کمیته امداد امام خمینی، اداره بهزیستی و اداره گاز نیز تشکر و قدردانی کردند.

درصدد هستیم در شب‌های طولانی زمستان ضمن احیای شب نشینی‌های خاطره‌انگیز دوران کودکی در جمع بعضی از روستایان باصفا حضور پیدا کنیم و بتوانیم کارهای فرهنگی و اجتماعی در حد توان اجرا کنیم.

یادداشت از حجت‌الاسلام مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۲