به گزارش پایگاه خبری ربیع، در کنکور امسال تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر ثبت نام کردند و دیروز داوطلبان گروه هنر با تعداد ۱۶۱ هزار ۳۷۸ نفر در این آزمون شرکت کردند.

داوطلبان گروه علوم انسانی با تعداد ۴۱۲ هزار و ۵۷۷ نفر و گروه علوم ریاضی و فنی با تعداد ۱۴۵ هزار و ۷۴۷ نفر صبح امروز ۹ تیرماه در کنکور شرکت می‌کنند.

کنکور گروه علوم تجربی صبح جمعه ۱۰ تیرماه با تعداد ۵۷۴ هزار و ۷۲۱ داوطب و کنکور گروه زبان‌های خارجی صبح شنبه ۱۱ تیرماه با تعداد ۱۹۴ هزار و ۹۱۰ نفر  برگزار می‌شود.

کمترین داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ مربوط به گروه ریاضی و فنی و بیشترین داوطلبان مربوط به گروه علوم تجربی است.

مصوبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ به صورت تأثیر ۴۰ درصدی مثبت است، در حقیقت برای کنکور ۱۴۰۱ هیچ تغییری وجود ندارد و روند مشابه سال گذشته است.

همچنین دکتر عبدالرسول پورعباس در حاشیه بازدید از حوزه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران درباره میزان دریافت کارت کنکور از سوی داوطلبان گفت: تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کرده اند که تاکنون یک میلیون و ۵۰ هزار نفر کارت خود را دریافت کرده اند.

وی گفت: در روزهای آینده نیز داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی، علوم تجربی و زبان های خارجی فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان کارت خود را دریافت کنند.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: با توجه به برگزاری آزمون گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی در روز پنجشنبه ۹ تیر و آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی در روز جمعه ۱۰ تیر و آزمون گروه آزمایشی زبان های خارجی، داوطلبان تا یک روز قبل از آزمون فرصت دارند پرینت کارت خود را دریافت کنند.

پورعباس درباره پیش بینی زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۱ گفت: پیش بینی می شود نتایج اولیه در اواسط مردادماه اعلام شود و کارنامه منتشر شود و انتخاب رشته از دهه سوم مردادماه انجام گیرد و نتایج نهایی اواخر شهریورماه اعلام شود.

پور عباس درباره مشکل داوطلبان پیرامون تفاوت در گروه آزمایشی آن‌ها با رشته درج شده در کارت ورود به جلسه گفت: چنین موضوعی امکان پذیر نیست. برای تمام کسانی که کارت صادر شده، بر مبنای فرم ثبت نام آن‌ها بوده است.

او گفت: سیستم صدور کارت ماشینی است و داوطلبان هر چه را در زمان ثبت نام انجام داده باشند، همان صادر خواهد شد. ممکن است برخی داوطلبان ثبت نام را به صورت کامل انجام نداده باشند که این موضوع بر عهده خود داوطلبان است؛ چرا که پس از ثبت نام حتما باید کد رهگیری دریافت شود.

پور عباس گفت: هر کسی که کد رهگیری در دست داشت و چنین ادعایی کرد به شخصه از او آزمون خواهم گرفت.

او گفت: چیزی به عنوان پیش ثبت نام وجود ندارد؛ بلکه ما ثبت نام کامل داریم که ممکن است برخی‌ها آن را نا تمام بگذارند و فردا به اتمام برسانند، اما اتمام نرسیدن آن به معنای این است که ثبت نام انجام نشده است.

رئیس سازمان سنجش گفت: کد رهگیری پس از ثبت نام باید حتما به گوشی داوطلبان پیامک شود تا کد رهگیری با شماره داوطلبی هماهنگ باشد.

پور عباس گفت: ۹۲ هزار داوطلب پس از پیامک‌های سازمان سنجش متقاضی تغییر وضعیت و اصلاح خود شده اند، اما حدود ۴۰ نفر داوطلبان به پیامک‌های سازمان سنجش توجهی نکرده اند. تمام آزمون‌های سازمان سنجش امنیتی برگزار می‌شوند و پاسخ نامه سفید به کسی نمی‌دهیم. فردی که امروز قصد تغییر مشخصات خود را دارد باید حتما پاسخ نامه سفید در اختیارش قرار دهیم که به صورت دستی بوده و فساد به حساب می‌آید و در سیستم ماشینی این موضوع وجود ندارد.

او گفت: در زمان ثبت نام‌ها همیشه تاکید کرده ایم که آخرین فرصت است تا داوطلبان از نام نویسی جا نمانند. سازمان سنجش حجت خود را بر داوطلبان تمام کرده است و آن‌ها حساسیت‌های خود را دارند و بی توجهی آن‌ها یعنی این که داوطلب، داوطلب نیست.

رئیس سازمان سنجش گفت: نگران داوطلبان غیر واقعی هستیم که با قصد و غرض نفوذ به سیستم می‌آیند تا بتوانند در جلسه کنکور بنشینند. تمام عوامل شرکت کننده و داوطلبان زن و مرد را رصد کرده ایم و نقش آن‌ها را می‌دانیم چیست؛ یعنی اگر حرفه‌ای در آزمون تست می‌زنند یا قصد و غرض دارند را می‌شناسیم.

 

گفتنی است،رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از آماده‌باش ترافیکی پلیس در اطراف محل‌های برگزاری کنکور سراسری خبر داد.

سردار محمدحسین حمیدی رییس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به برگزاری کنکور سراسری اظهارکرد: از امروز کنکور سراسری در ۱۹۰ نقطه از شهر تهران برگزار خواهد شد و در همین راستا نیز پلیس راهور در کنار تمهیداتی همیشگی که برای مدیریت ترافیک صبح‌گاهی معابر پایتخت اتخاذ کرده، تمهیداتی را نیز در اطراف محل‌های برگزاری کنکور سراسر اتخاذ کرده است و ماموران این پلیس در آماده باش قرار دارند.

رییس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به جزئیات این تمهیدات گفت: پیش‌بینی ما این است که در اطراف محل‌های برگزاری کنکور سراسری شاهد افزایش حجم ترافیک باشیم و به همین دلیل نیز ماموران پلیس راهور در اطراف این مراکز مستقر شده‌اند و استقرار آنان تا پایان زمان برگزاری کنکورسراسری و خروج کامل متقاضیان از محل‌های اخذ آزمون ادامه خواهد داشت.

زهرا رحیمی