چادگان – سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری چادگان گفت: قدیمی ترین سند تاریخی مکتوب استان اصفهان در رزوه درحال تخریب است.

به گزارش ربیع به نقل از مهر، نمایشگاه پنج هزار سند مکتوب تاریخی شهرستان چادگان که قدمت قدیمی ترین سند آن به سال ۷۰۸ هجری قمری بر میگردد و در خانه تاریخی معظم الملک شهرستان چادگان از تاریخ ۱۵ تیر تا یک مرداد برگزار می شود.

نورالله عبداللهی صبح شنبه در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این نمایشگاه چهار سند قدیمی درباره امامزاده عبدالله بن زید حسنی شهر روزه که یکی از آنها مربوط به ۷۰۰ سال پیش و سه سند دیگر مربوط به دوران صفویه است، وجود دارد.

وی ادامه داد: از  سه سند به صورت علمی نگهداری می شود اما سند آخر که قدیمی ترین سند شهرستان چادگان و استان اصفهان در بین شهروندان رزوه ای است در حال از بین رفتن است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری چادگان تصریح کرد: اگر این سند برای نگهداری به اداره میراث فرهنگی در موزه مردم شناسی که قرار است در شهر رزوه بنا شود، ارائه نشود خطر نابودی، سرقت و یا مفقود شدن آن بسیار بالاست.

وی از رونمایی قدیمی ترین سند مکتوبی که در آن از نام چادگان به عنوان معظم القراء فریدن یا بزرگترین روستای فریدن بزرگ نام برده شده است خبر داد و گفت: این سند تاریخی که قدمت آن به سال یک هزار و ۳۲۴ هجری قمری برمی گردد توسط رامین صالحی چادگانی به میراث فرهنگی چادگان اهدا شده است.