به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از شهرستان قائم‌شهر، این شهرستان از دیرباز مهد ورزش بوده و هست و در رشته‌های ورزشی مختلف همچون کاراته، تکواندو، کشتی پهلوانی، وزنه‌برداری و فوتبال  در کشور و حتی میادین بین‌المللی سرآمد و پیشتاز است.

یکی دیگر از ورزش‌هایی که می‌توان قائم‌شهر را با آن مثال زد، ورزش فکری، ذهنی شطرنج است که با آرین غلامی، علیرضا فیروزجا، مطهره اسدی و چندتن دیگر از خردسالان این رشته ورزشی که پابه‌پای این ورزش رشد کردند و بزرگ شدند به ایران و دنیا شناسانده شد.

همین مقدمه کوتاه کفایت می‌کند تا نخستین دوره مسابقات آزاد بین المللی شطرنج با عنوان قائم کاپ به میزبانی قائم‌شهر برگزار شود.

رئیس فدراسیون شطرنج که روز گذشته مهمان قائم‌شهری‌ها بود با بیان اینکه عامل اصلی مدال آوری و نتیجه‌گیری شطرنج بازان کشورمان را برگزاری تورنمنت‌های متعدد در استان‌های مختلف برشمرد و اظهار کرد: برگزاری این مسابقات، باعث کشف استعدادهای زیادی می‌شود.

مهرداد پهلوان زاده در نشست خبری تورنمنت بین المللی شطرنج  «قائم کاپ»  یادمان سرداران و ۱۰ هزار شهید مازندران افزود: در سال ۲۰۱۳ مسابقات جهانی که در شهرستان محمود آباد برگزار شد ، علیرضا فیروزجا به عنوان یک شطرنج باز مطرح شناخته شد و توجه دنیا را به خود معطوف کرد.

وی افزود: برگزاری تورنمنت‌ها، فرصتی است تا ورزشکار در هر رشته ورزشی استعداد و توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد.

رئیس فدراسیون شطرنج کشور تصریح کرد: سال گذشته بیش از هشت مسابقه بین المللی در کنار مسابقات آسیایی و داخلی شطرنج در استان‌های مختلف گیلان ، تهران و مشهد برگزار شد.

پهلوان‌زاده با بیان اینکه مازندران در حال حاضر رتبه نخست شطرنج در بخش آقایان و بانوان را داراست، اظهار کرد: بدون شک برگزاری مسابقات نقش مهمی در کسب این مؤفقیت ایفا کرده است.

در ادامه معاون ورزش همگانی مدیر کل ورزش و جوانان مازندران با بیان اینکه برای دومین بار است که مسابقات بین المللی در استان مازندران برگزار می‌شود، اظهار کرد: این مسابقات یک رویداد مهم بین المللی و یک امتیاز برای استان ما محسوب می‌شود و باید از تمام امکانات برای حفظ آبروی کشور بهره ببریم.

عادل عالیشان افزود : برگزاری این مسابقات به خاطر حضور ورزشکاران از کشورهای مختلف، می‌تواند فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت گردشگری استان هم ایجاد کند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قائم‌شهر هم با بیان اینکه هدف از برگزاری این تورنمنت، استفاده از فرصت توریسم ورزشی است، اظهار کرد: با برگزاری مسابقات در شهرستان باید امکانات سالن‌های ورزشی را به روز کنیم تا زمینه را برای استفاده ورزشکاران فراهم آوریم.

رئیس هیأت شطرنج شهرستان قائم‌شهر هم در ادامه با بیان اینکه، تاکنون حدود ۴۰۰ شطرنج باز برای شرکت در تورنمنت قائم‌کاپ ثبت نام کرده‌اند، اظهار کرد: از این تعداد ۳۳۰ شطرنج باز از استان‌های مختلف ایران و۷۰ شطرنج باز از خارج هستند که تا روز ۶ اردیبهشت ماه با هم به رقابت می‌پردازند.

افشین حسین‌زاده افزود: نخستین دوره مسابقات آزاد بین المللی شطرنج قائم کاپ با حضور ۲۲ کشور از ۳۱ فروردین ماه در سالن امام علی حبیبی شهرستان قائم‌شهر آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: شطرنج‌بازان فرصت دارند تا ۲۸ فروردین سال‌جاری برای شرکت در این مسابقات ثبت‌نام و در ۹ دوره و در سه جدول استادان، آماتورها و نوجوانان زیر ۱۴ سال با هم رقابت کنند.

اختتامیه این مسابقات صبح روز جمعه، ششم اردیبهشت ماه سال‌جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/۸۶۰۴۵/ع/و