به گزارش پایگاه خبری ربیع، رهبر معظم انقلاب: نمی توانیم در مقابل مدیریت فضای مجازی توسط دشمن بیکار بنشینیم

یکی لز مشکلات اساسی کشور تاثیر گذار در رفتار بخشی از مردم است فضای مجازی است. این ابزار هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید؟! اما در چند سال گذشته بیش از آنکه فرصت باشد تهدید بوده است زیرا مسئولانی که باید متوجه باشند توجه لازم را نداشته اند! مکرر رهبر فرزانه انقلاب بر این مطلب تاکید فرموده اند اما گوش شنوایی نبوده و هنوز که هنوز است ساماندهی درستی در فضای مجازی صورت نگرفته است؟ اگر دست جنبانده می شد و ساماندهی صورت می گرفت کلید فضای مجازی در دست مستکبران قرار نمی گرفت! که باز بتواند گله کندی مولایمان را فراهم کند؟ آنها نمی توانستند در سالگرد سردار دلها آنگونه عمل کنند و…؟! توجه کنیم! و توجه کنند مسئولان انقلابی کشور!

مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهید حاج قاسم سلیمانی بار دیگر با اشاره به اینکه فضای مجازی موجود دنیا زیر کلید مستکبران عالم است، فرمودند: «امروز هم مستکبران از نام او (شهید حاج قاسم سلیمانی) وحشت دارند، از یاد او وحشت دارند؛ ببینید در فضای مجازی ــ لابد بیشتر از من اطّلاع دارید دیگر؛ ــ با آسم او چه برخوردی دارند میکنند؛ این هم یک تنبیه دیگری است، تنبّه بیشتری است برای ما و مسئولین فضای مجازی کشور که بفهمند چه کار باید بکنند، تا دشمن نتواند هر جور دلش میخواهد، با هر جایی که دلش میخواهد رفتار کند. و خب فضای مجازیِ موجود دنیا زیر کلید مستکبران است دیگر؛ از اسمش هم میترسند و از تکثیر او وحشت دارند؛‌ الگو یعنی این؛ میترسند که تکثیر بشود.»

آری، رهبر معظم انقلاب ضرورت مدیریت صحیح فضای مجازی را به کرات به مسئولان تذکر داده‌اند و طی این سال ها به مناسبت های مختلف به اهمیت فضای مجازی پرداخته اند؛ یک جا فرموده آند «حوزه فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد» همین جمله کافی است که حساسیت موضوع مشخص شود؟ تصمیم گیرندگان باید سر از پا نشناسند و جهادی وارد این میدان شوند و نگرانی و دغدغه های انقلابیون و نگرانی و دغدغه ملی را بر طرف کنند؟ کشور باید در فضای مجای همچون انرژی هسته‌ای و در بعد نظامی و امنیتی قوت و قدرت پیدا کند. چنانچه فرمودند: «امروز “قوت” در فضای مجازی “حیاتی” است». رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در نشست با هیئت دولت در ۲ شهریور ۹۹ با بیان اینکه مساله اصلی کشور مدیریت بر فضای مجازی است فرمودند: «یک مسئله که من اصرار دارم روی آن تکیه بکنم،

مسئلهٔ فضای مجازی است؛ خب فضای مجازی خیلی مهم است. آقایانی که در زمینهٔ فضای مجازی نظراتی دارند و ابراز می‌کنند و گاهی می‌گویند که این جزو زندگی اصلی مردم است -که ما هم قبول داریم؛ الان واقعاً فضای مجازی، یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده؛ حالا دولت الکترونیک و از این قبیل که به جای خود محفوظ است- شکّی نیست [امّا] آنچه عرضِ من است و من روی آن تکیه می‌کنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیارِ ما دارد مدیریّت می‌شود؛ بحث این است. فضای مجازی یک چیزی نیست که آدم بتواند مثل یک آب روانی هر جور که می‌خواهد از آن استفاده بکند» از این فرمایش بیش از شانزده ماه می گذرد. مسئولان فضای مجازی باید به مردم گزارش دهند که در این مدت چه اقدامی داشته اند و کار چقدر پیش رفته است و چرا همچنان فضای مجازی دست دشمن است؟!

رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در اول فروردین ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه ول بودن فضای مجازی افتخار ندارد، افزودند: «متأسّفانه در فضای مجازیِ کشور ما هم که آن رعایت‌های لازم با وجود این همه تأکیدی که من کردم صورت نمی‌گیرد و در یک جهاتی واقعاً ول است، که بایستی آن کسانی که مسئول هستند حواس‌شان باشد. همه کشورهای دنیا روی فضای مجازیِ خودشان دارند اِعمال مدیریّت می‌کنند، [در حالی‌که] ما افتخار می‌کنیم به اینکه ما فضای مجازی را ول کرده‌ایم! این افتخار ندارد! این به هیچ وجه افتخار ندارد!» امروز که ۱۰ ماه از این هشدار می گذرد ضرورت دارد مسئولان باید بگویند چه کرده اند؟ چرا فضای مجازی همچنان رهاست؟!

هشدار دیگر مقام معظم رهبری برای مدیریت فضای مجازی، اشاره ایشان به آرایش جنگی دشمن در این فضا است که فرموند: «[دشمن] از لحاظ فضای مجازی، آرایش جنگی گرفته». (بیانات مورخه ۱۱ اردیبهشت ۹۸) و به فرموده رهبر معظم انقلاب، نمی توان در این شرایط جنگی مردم را بی پناه رها کنیم: «خب وقتی که ما می‌دانیم کسانی از بیرون دارند فضای مجازی را- که ما هم دست‌اندرکارش هستیم و مبتلابهِ ما است- هدایت می‌کنند و مدیریّت می‌کنند، ما نمی‌توانیم بیکار بنشینیم در مقابل او؛ ما نمی‌توانیم مردم‌مان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می‌کند. عوامل مسلّط بین‌المللی در این زمینه‌ها بشدّت فعّالند.» (بیانات مورخه ۲ شهریور ۹۹ در نشست با هیأت دولت)

رهبر معظم انقلاب در بیانی دیگر با تاکید بر ضرورت سلب سلطه دشمن از فضای مجازی می فرماید: «امروز نظام سلطه بر روی این مسئله دارد کار می‌کند؛ همین مسئله مهندسی اطّلاعات، این ابزارهای جدیدی که وارد میدان شده است، اینها همه ابزارهایی هستند برای تسلّط بر فرهنگ یک کشور. بنده با این حرف نمی‌خواهم بگویم این ابزارها را از زندگی خودمان خارج کنیم؛ نه، اینها ابزارهایی هستند که می‌توانند مفید واقع بشوند امّا سلطه دشمن را از این ابزارها بایستی سلب کرد. نمی‌توانید شما برای اینکه مثلاً فرض بفرمایید رادیو و تلویزیون داشته باشید، رادیو تلویزیونتان را بدهید در اختیار دشمن؛ اینترنت هم همین‌جور است، فضای مجازی هم همین‌جور است، دستگاه‌های اطّلاعاتی و ابزارهای اطّلاعاتی هم همین‌جور است، اینها را نمی‌شود در اختیار دشمن قرار داد؛ امروز در اختیار دشمن است؛ وسیله و ابزار نفوذ فرهنگی است؛ ابزار سلطه فرهنگی دشمن است.» (بیانات مورخه ۱۴ خرداد ۹۵)

متصدیان امر فضای مجازی باید زمان تعیین کنند. چه زمانی این سلطه سلب می شود؟ مردم تاکی باید صبر کنند؟ مشکل کجاست که کار پیش نمی رود؟ چرا؟ کار را به جوانان بسپارید تا با کار جهادی و انقلابی پیش بروند و این گره کور را باز کنند و دنیا را متحیر کنند! این توصیه موکد رهبر عزیزمان است: شما جوانان باید پیشگام در شکستن این محاصره تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شماست. (بیانیه گام دوم انقلاب مورخه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷)