به گزارش پایگاه خبری ربیع، در عربستان این روزهای زلزله‌ای از تغییرات است. در روند تغییر ساختار کابینه و شورای امور سیاسی و امنیتی عربستان، عادل الجبیر برکنار و ابراهیم العساف به عنوان جانشین وی انتخاب شد.

العساف وزیر اقتصاد و دارایی عربستان بود که دو سال پیش در جریان اقدامات بن سلمان با عنوان مبارزه با فساد برکنار شد. «ابراهیم العساف» وزیر امور خارجه جدید عربستان سعودی شد. وزیر خارجه جدید عربستان سعودی، یک سال پیش جزء بازداشتی‌های بن‌سلمان در هتل‌ «ریتز کارلتون» بود. او از ژانویه ۲۰۱۸ آزاد و به کار خود بازگشته است. این تغییرات پس از اعلام خروج نیروهای امریکایی از سوریه رخ داده است.

به نظر می‌رسد ترامپ با اردوغان بر سر قتل خاشقچی و واقعیت امر توافق کرده است که با تصمیمی ناگهانی از سوریه خارج خواهد شد. البته آمریکا دیر یا زود باید منطقه را به صاحبان اصلیش پس بدهد اما همزمانی برخی رویدادها و یا حتی توالی آنها ناشی از برنامه‌ریزی است.

از سوی دیگر عربستان شاهد تغییر سیاسی در کابینه است که آن هم ناشی از فشار افکار عمومی است. در واقع عربستان با این تغییرات سعی دارد که به دنیا وانمود کند که تغییراتی در عربستان حاصل شده است تا فشارهای خارجی علیه ریاض با توجه به رسوایی ها و پرونده‌های موجود ازجمله جمال خاشقجی و جنگ یمن و سیاست خارجی عربستان در قبال همسایگان  دور و نزدیک که عامل بی‌ثباتی منطقه است، کاسته شود.

از سوی دیگر بن سلمان می‌خواهد با چنین تغییراتی فریاد بزند من هنوز در رأس قدرت هستم. این فریاد در اقدامات ترامپ هم مشاهده می‌شود. در سفر ناگهانی ترامپ به عراق که باز هم با تحمیل توهین حاکمیتی به عراق همراه بود ترامپ نیز با اقدام خویش فریاد می‌زند واشنگتن همچنان در خاورمیانه و عراق حضور دارد.

ترامپ یادآور شد: «خیلی غم‌انگیز است که شما ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کنید اما ناچار باشید این‌طور مخفیانه و با اسکورت نظامی به منطقه سفر کنید»، باید گفت این عاجزانه جمله یک رئیس جمهور خواهد بود.