پایگاه خبری ربیع/

تشدید تحریم اقتصادی ایران نشانه عجز و ناتوانی آمریکا در مقابله با یستادگی ملت ایران است. آمریکا خوب می داند تحریم های چهل ساله اش راه بجایی نبرده و نخواهد برد.

ترامپ در تازه ترین دشمنی خود علیه مردم ایران، ۱۸ بانک را در لیست تحریم تبلیغاتی خود قرار داد تا جنگ روانی اقتصادی خود را تقویت کند.

بسیاری از کارشناسان با طرح این سوال که از مدتها قبل سیستم مالی جمهوری اسلامی ایران، مورد تحریم وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفته است، بنابراین رفتار فعلی دولت ترامپ به چه معناست؟ این اقدام را زیر سوال برده اند. آیا آمریکا به بن بست راهبردی در مقابل ایران رسیده است که تحریم تکراری علیه ایران وضع می کند؟ تحریمی که سالهاست به صورت عملی اجرا می شد؟ و این چیز تازه ای نسیت!

چند وقت پیش ریچارد نفیو (معمار تحریم علیه ایران) سیاست تحریمی دولت ترامپ را به باد تمسخر گرفت. وی در مطلبی چنین می نویسد: “به لحاظ عملی، دارم تلاش می‌کنم ببینم این تحریم‌ها چه فشاری به فشارهای موجود فعلی اضافه می‌کنند.”

نکته جالب توجه این هست که دونالد ترامپ با راه اندازی سیاست فشار حداکثری بدنبال محدودسازی، مهار و در نتیجه کشاندن ایران پای میزه مذاکره یک طرفه ای بود که متن آن در کاخ سفید نوشته شده بود، باشد.

رهبر انقلاب اسلامی در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری نیروهای مسلح فرمودند:  “در مشکلات اقتصادی، ما نقش خباثت‌آمیز آمریکایی‌ها و تحریم‌های آنها را که حقیقتاً جنایت است، نادیده نمی‌گیریم و به ایستادگی و مقاومت ادامه خواهیم داد تا به لطف خداوند فشار حداکثری آمریکا را به روسیاهی حداکثری و مایه پشیمانی آنها تبدیل کنیم.” آری، سیاست پوسیده آمریکا شکست خورده و همچنان او روسیاه خواهد شد.

خوشبختانه سیاست ترامپ در حال حاضر تبدیل به پاشنه آشیل برای خود وی شده است. آنچه که امروز کارشناسان مطرح می کنند موید این نکته است که دولت دونالد ترامپ بی برنامه ترین و ضعیف ترین دولت در اعمال سیاست علیه ایران بوده است.

دولت ترامپ در مواجهه با جمهوری اسلامی نه تنها هیچگونه راهبردی نداشت بلکه در مسیری حرکت کرد که بیشترین ضربه به هویت و حیثیت آمریکا وارد کرد.

یکی از مهمترین شکست های آمریکا در حوزه تحریمی، ناتوانی  در اعمال مجدد تحریم تسلیحاتی سازمان ملل بود. تقریبا می توان گفت که دنیا در مقابل در خواست آمریکا در اعمال مجدد تحریم مذکور ایستاد.

شکستی که در اثر سیاست ایستادگی هوشمند نظام در مقابل زیاده خواهی آمریکا اتفاق افتاد.

تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در روز ۲۶ مهر امسال یعنی شنبه همین هفته به پایان رسید و دشمن مایوس و پشیمان و خجل و روسیاه خواهد بود، البته حتی اگر این تحریم ادامه می یافت چیزی دست آمریکا را نمی گرفت چراکه ایران نیازی به سلاحهای وامانده آنها ندارد بلکه خود در جایگاه صادر کنندگان تسلیحات پیشرفته دنیا قرار گرفته است که اینهم به برکت تحریم تسلیحاتی آنها و اقدام جهادی جوانان کشور است؟!

نکته کلیدی موضوع اینجاست که تحریم چند جانبه ایران که از طریق قدرت نفوذ آمریکا در جامعه بین المللی اتفاق افتاده بود، حال با وجود همه مخالف های ایالات متحده آمریکا، به ایستگاه پایانی خود رسیده است.

موضوعی که در دل آن یک واقعیت نهفته است، قدرت نرم آمریکا رو به افول است و این کشور همچون دهه قبل نفوذ لازم را در جامعه بین المللی ندارد.

 حالا که جامعه بین المللی در مقابل آمریکا ایستاده، چطور ممکن است تحریم یک جانبه آمریکا علیه ایران را به رسمیت بشناسد.

بنابراین بسیار واضح است که تحریم های جدید آمریکا را می توان تحت عنوان تحریم روانی تبلیغاتی آمریکا نام برد که بیشتر در داخل آمریکا و در مناظره های انتخاباتی ترامپ اثر گذار خواهد بود و مصرف داخلی دارد؟

بی شک پایان تحریم تسلیحاتی ایران، ساختار تحریمی ایالات متحده از هم خواهد پاشید و قدرت فشار را از او خواهد گرفت.

لذا بررسی صنعت دفاعی کشور و ترس غرب از آن، نشان می دهد برداشت دشمنان کشورمان این است که ایران نه تنها با پایان تحریم ها چندان به دنبال خرید تسلیحات نخواهد بود، بلکه بیشتر به صادرکننده ای قوی در این حوزه تبدیل خواهد شد؛ اتفاقی که به شدت آمریکا  و شخص ترامپ را نگران کرده است.

نکته پایانی موضوع این است که برخی در داخل کشورمان ناکارآمدی خود را به تحریم منوط می کنند.

این در حالی است که سخت ترین تحریم های علیه ایران در سالهای ۸۹- ۹۰ هجری شمسی اتفاق افتاد و نظام اسلامی با درایت و تدبیر لازم از این مرحله عبور کرد.

لذا مشکل کشور در حال عدم ناکارآمدی برخی از مسئولین است نه تحریم هایی که شکست  دشمن در آن واضح گشته است. امید است که دولت محترم با تلاش بیشتر مشکلات کشور را رفع کند و هر چه بیشتر زمینه ناامیدی دشمنان کشور از جمله آمریکا را فراهم سازد.