به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، سیدکمال حسینی در سی‌وچهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که هم اکنون با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: بی‌شک فلسفه وجودی تشکیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مرهون تلاش‌ها و تفکرات ارزشمند شخصیت علمی و اقتصادی معاون اقتصادی رئیس جمهور است.

وی تصریح کرد: کردستان با ۲ درصد جمعیت از کشور تقریبا ۱.۸ درصد مساحت از ایران، ۱.۲ دهم درآمد سرانه میانگین کشور و با کمترین جرم و جنایت جزء قانونمندترین مردمان ایران است و با حدکثر ریسک بانکی به سطح خوش حسابی مردم یک تا ۶ درصد است.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج افزود: کردستان به واسطه موقعیت استراتژیک و تلاش خدمت‌گذاران دولتی و فعالین بخش خصوصی تامین کننده بخش عمده‌ای از نیازهای حیاتی و اساسی کشور از جمله آب و گندم است.

حسینی با بیان اینکه رتبه پانزدهم زمین‌های سطح زیر کشت در کشور را داریم، گفت: رتبه دوم کشت دیم، رتبه دوم تولید گندم و رتبه اول تولید توت‌فرنگی را در کشور داریم.

وی اذعان داشت: در صورت تخصیص حق آبه از سدهای موجود استان در حد ۵۰ درصد میانگین کشوری برای کمک به تبدیل زمین‌های زیر کشت دیم به آبی موجب افزایش درآمد سرانه تا حد میانگین کشوری می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج تصریح کرد: معادن ما استراتژیک، غنی و ارزشمند است در کمترین استان کشور سراغ داریم همزمان معادن تمام سنگ آهن باکیفیت، معادن مرمر ناب و باریت و غیره وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد: دارا بودن میراث فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی، گردشگری و صنایع دستی منحصر به فرد و ظرفیت مناسب گردشگری سلامت از دیگر پتانسیل‌های کردستان است.

به گفته وی، از جمعیت ۱.۶ میلیون نفری کردستان سرنوشت معیشت جمعیتی در حدود ۵۰۰ هزار نفر معادل ۳۰% در چهار شهرستان مرزی مبهم است و رونق صدها مجتمع تجاری توریستی با مسائل مرزی و گمرکی و تصمیمات مربوط به آن گره خورده است.

حسینی عنوان کرد: متاسفانه ظرفیت ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان، مشترکات قومی، خویشاوندی و زبانی ما در مقابل استراتژی‌های اقتصادی رقبایی همچون ترکیه کارساز نبوده و بازار اقلیم، کماکان در تسخیر مکانیسم اقتصادی ترکیه بوده و سهم اندکی به استان و کشور ما تعلق دارد.

وی اظهار کرد: اما امروز شرایط منطقه و نه گفتن مردم به کالاهای ترکیه‌ای فرصتی حیاتی برای تقویت قدرت رقابتی ما و صادرات کالاهای ایرانی و باز پس گرفتن میدان اقتصادی به نفع کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی سنندج اضافه کرد: فعالین اقتصادی، مسئولان ارشد استان، نمایندگان مجلس برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان، بازگشایی مجدد بازارچه‌های مرزی همچون سیف سقز، رسمی شدن مرز سیرانبند بانه و ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق همواره در تلاشند اما تصمیم‌گیری در مورد این همه ظرفیت مغتنم خارج از اختیارات استان است و مستلزم عزم جدی مسئولان در سطح ملی است.

حسینی افزود: بخش خصوصی با تمام مشکلات همچنان عرق جدی به کار و تلاش در راستای رونق اقتصادی دارد و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نیست.

وی با اشاره به برگزاری پنج کارگروه‌ مختلف بیمه‌ای، مالیاتی، بانکی، معدن و گمرکات و مرز طی روز گذشته در سطح استان، گفت:‌ امیدواریم برگزاری این جلسات و همچنین حضور شما در این استان بستری برای رفع مشکلات این حوزه در استان باشد.
انتهای پیام/