به گزارش پایگاه خبری ربیع، با توجه به اهمیت این موضوع دومین طرح پویش مردمی کودکان سایبری از ۲۵ دی ماه سال جاری به مدت یک هفته با هدف افزایش آگاهی عمومی پیرامون مخاطرات فضای مجازی برای کودکان در کشور و به تبع آن در استان اصفهان کلید خورد.

درهیمن رویکرد رئیس پلیس فتا استان اصفهان درگفتگو با خبرنگار کیمیای وطن از اجرای دومین طرح «پویش مردمی کودکان سایبری» با هدف افزایش آگاهی عمومی در مورد مخاطرات فضای مجازی برای کودکان در قالب ۷ موضوع خبر داد وگفت: دراین پویش به موضوعات مرتبط با کودکان از قبیل کودکان و اعتیاد اینترنتی، شکاف دیجیتال والدین و کودکان، اصول والدگری در فضای مجازی، کودکان و ایمنی در آموزش مجازی، پیشگیری از آسیب‌های روحی و روانی و همچنین ایجاد مسئولیت‌پذیری اجتماعی در قالب انتشار محتواهای آموزشی در رسانه‌های نوین، حضور در رسانه ملی، انتشار هشدارهای پلیسی در وب‌سایت پلیس فتا و خبرگزاری‌های کشور پرداخته خواهد شد.

شکاف دیجیتال والدین و کودکان

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی؛ ادامه داد: در حال حاضر در زمینه فرزند پروری سایبری و آموزش کودکان سایبری با چالش‌هایی از قبیل شکاف دیجیتال والدین و کودکان و عدم آشنایی خانواده‌ها با مخاطرات فضای مجازی مواجه هستیم و هدف از برگزاری پویش توجه به این چالش‌ها است.

وی با اشاره به “پویش مردمی کودکان سایبری”، افزود: سال گذشته یک پویش اجرا شد و در سال جاری هم با توجه به افزایش پیوستن فوق العاده کودکان به فضای مجازی برای آموزش، مسائل پرورشی، سرگرمی و اوقات فراغت، آسیب‌های این موضوع افزایش یافت.

وی افزود: خانواده‌ها در مورد نحوه همراهی کردن کودکان در فضای مجازی دچار خلاء آموزشی و سردرگمی هستند به همین دلیل پویش مردمی کودکان سایبری در قالب یک هفته اجرا می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان با بیان اینکه امیدواریم با سایر فعالان اجتماعی این مطلب را فراگیر کنیم، گفت: تلاش بر این است که توجه والدین، جوانان، نوجوانان و کودکان بیشتر به استفاده صحیح از موضوع فضای مجازی معطوف شود.

سرهنگ مرتضوی ادامه داد: ۷ موضوع برای این پویش یک هفته‌ای در نظر گرفته شده است. این پویش از ۲۵ دی ماه آغاز شده که روز اول به موضوع “کودکان سایبری، والدگری در فضای مجازی”، روز دوم به “کودکان سایبری و آموزش مجازی”، روز سوم به “مسئولیت‌های اجتماعی کودکان در فضای مجازی”، روز چهارم به “آموزش حریم خصوصی کودکان سایبری”، روز پنجم به مساله “اعتیاد اینترنتی کودکان سایبری”، روز ششم به “بازی‌های رایانه‌ای کودکان سایبری” و روز هفتم به “کودکان سایبری، پلیس فتا و حمایت پلیس از کودکان در فضای مجازی” اختصاص داده شده است.

به دنبال ارتقاء فرهنگ سایبری هستیم

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان، درادامه به اهداف پویش اشاره کرد و گفت: ارتقاء فرهنگ سایبری و مهارت استفاده مؤثر از فضای مجازی در خانواده‌ها، ایجاد محیطی ایمن برای کودکان به‌منظور بهره مندی بیشتر از فرصت‌ها و پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی، ایجاد جریان گفتمان سواد فضای مجازی برای کودکان مبتنی بر آموزش‌های پیشگیری از وقوع جرائم سایبری در کشور و همچنین افزایش سطح توجه جامعه و رسانه‌ها به موضوع کودکان سایبری نتایجی خواهند بود که در اجرای این پویش به ثمر خواهند نشست.

وی تصریح کرد: مشکلی که این پویش دارد این است که در حال حاضر یک پویش یک طرفه است و در واقع موج محتوا سازی ایجاد می‌کنیم و یک جریان اطلاعاتی به سمت خانواده‌ها و کودکان منتقل می‌کنیم بازخوردش را باید در میزان آسیب‌پذیری‌ها و رفتارها دید که هنوز پنهان و سخت است ولی باید همه عناصری که در حوزه جامعه می‌توانند کمک کنند یک موج اطلاعاتی، آموزشی مجازی ایجاد کنیم و آرام آرام به سمت یک فرهنگ زندگی سایبری پیش برویم.

وی به صفحه کودک در سایت پلیس فتا به آدرس https://cyberpolice.ir/cyberkids اشاره کرد و گفت: هموطنان گرامی بخصوص والدین و فرزندان گرامی می‌توانند با مراجعه به صفحه مذکور و عضویت در آن از آخرین اخبار و اطلاعات مرتبط با کودک و همچنین آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی بر کاربران مطلع شوند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: کانال پلیس فتا در اپلیکیشن شاد به آدرس shad.ir/policefata و سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir مرجعی کامل از اخبار، اطلاعات و آموزش‌های سایبری بوده و کاربران با مراجعه به آن‌ها می‌توانند راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند و در صورت نیاز نیز می‌توانند گزارش موارد مشکوک را در سامانه پاسخگویی فوریت‌های سایبری و شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به‌صورت شبانه‌روزی با همکاران ما در میان بگذارند.

زهرا نصیری