به گزارش پایگاه خبری ربیع، دوران مشروطه از حساس‌ترین دوران تاریخی ایران است که مردم علیه استبداد و ظلم و بی‌عدالتی به رهبری روحانیون و علما دست به قیام فراگیر و همگانی زدند و در مراحل اولیه به نتایجی دست یافتند؛ اما با دخالت بیگانگان و نفوذ عناصر وابسته در جمع اندیشمندان و صاحب‌نظران انقلاب و سعی در ایجاد شکاف بین آنان، کم‌کم این انقلاب به بیراهه رفت و از مسیر اصلی خود منحرف شد و درنهایت با طرح شعار جدایی دین از سیاست و به انزوا کشاندن روحانیون، رهبری قیام به دست نظامیان و شاهزادگان افتاد.

هرچند در ابتدای انقلاب مشروطه مبانی فکری و پایگاه مردمی و هدف اولیه شاخص بود و این مسئله را به همگان اثبات کرد که اسلام توانایی اداره‌ جامعه را در تمامی شئون دارد، اما دست‌های آلوده و فکرهای وابسته مانع از به ثمر رسیدن این نهال نورس شد. رهبری روحانیون، شریعت‌طلبی مردم و فراگیربودن آن از شاخصه‌های مهم این انقلاب بود.

تاریخ اسلام پر است از مبارزات کارساز و سرنوشت‌سازی که توانسته ظلم و استکبار و استعمار را رسوا و زمین‌گیر کند؛ یکی از این حرکت‌های انقلابی نجات‌بخش، فتوای تاریخی میرزای شیرازی است. هرچند فتوای آن مرجع بزرگ کوتاه و یک جمله بیشتر نبود، اما کتاب‌ها و مفاهیم بزرگ و تحرک‌بخشی را در دل داشت که توانست آن تأثیر شگرف و غیر قابل تصور را به جای بگذارد که هنوز بسیاری از سیاستمداران دنیا به آن مشغول‌اند و از آثار آن متحیر. باید جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی را از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر و تاریخ اسلام دانست.

اما سرچشمه این فتوا چه بود؟ جریان از این قرار بود که ناصرالدین شاه در سفر سوم خود به اروپا ولخرجی‌های زیادی داشت و عیاشی‌ها و ریخت‌وپاش‌هایش باعث شد پول‌هایش تمام شود و چون دیگر پولی در بساط نداشت، از کیسه ملت بخشید و امتیازی را درزمینه کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست‌وزیر انگلیس به نام «ماژور تالبوت» واگذار و در مقابل با دریافت ۲۵ هزار لیره مشکلش را حل کرد. مطابق این قرارداد کمپانی «رژی» باید سالانه ۱۵ هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می‌کرد و در مقابل کشت و فروش توتون و تنباکو در انحصار او قرار می‌گرفت؛ یعنی توتون و تنباکو را از کشاورزان مفت می‌خرید و به قیمت کلان و گران می‌فروخت. در جریان امضای این قرارداد عده‌ای از درباریان به‌ویژه امین‌السلطان، صدر اعظم، با دریافت رشوه‌هایی ایفای نقش می‌کردند. در مقابل این قرارداد ننگین و استعماری مردم شهرهای مختلف به رهبری روحانیت به مخالفت و مقابله پرداختند و جنبش‌هایی در شیراز به رهبری «سید علی‌اکبر فال اسیری»، در تبریز به رهبری «حاج میرزا جواد آقا مجتهد»، در اصفهان به رهبری «حاج شیخ محمدتقی آقانجفی» (که اولین بار حکم تحریم تنباکو را صادر کرد) و در تهران به رهبری میرزای آشتیانی شکل گرفت که با سرکوب دولت مواجه شد و عده‌ای از علما تبعید شدند. در این هنگام سید جمال‌الدین اسدآبادی به پیشنهاد سید علی‌اکبر فال اسیری که در تبعید بود، نامه‌ای در این زمینه به میرزای شیرازی نوشت. پس از ارسال نامه یادشده میرزای شیرازی تلگرافی نزد شاه فرستاد و از او خواست کسانی را که تبعید کرده است، به کشور بازگرداند و درباره قرارداد مخالفت خود را ابراز کرد؛ اما ناصرالدین شاه به این تلگراف اعتنایی نکرد؛ به همین دلیل میرزای شیرازی فتوای تاریخی خود را به این شرح صادر کرد: «الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان (عج) است.»

با صدور این فتوا انقلاب و جنبش عظیمی به راه افتاد تا آنجا که حتی در حرمسرای ناصرالدین شاه قلیان‌ها را شکستند. این جریان ادامه یافت تا اینکه در تاریخ ۲۳ جمادی الاولی ۱۳۰۹ اعلانی در کوچه و بازار زده شد: برحسب حکم جناب میرزای شیرازی اگر تا ۴۸ ساعت دیگر امتیاز دخانیات لغو نشود، یوم آتیه جهاد است. مردم مهیا شوید.» ناصرالدین شاه ابتدا قصد مقاومت داشت، اما درمقابل جنبش مردمی عظیمی که به راه افتاده بود، مجبور شد ابتدا امتیاز داخله و سپس کل امتیاز را لغو کند و این‌چنین یک جمله، یک انقلاب آفرید. این، قدرت دین است که می‌تواند به رهبری علمای طراز اول هر دشمن قداره‌بندی را زمین‌گیر کند و حاکمیت دین را به نمایش بگذارد.

اکنون خوب است دنیا بداند اگر رهبری جهان اسلام حکم جهاد در مقابله با استکبار صادر کند، همان خواهد شد که در تاریخ نمونه‌هایش وجود دارد و آن درهم پیچیده‌شدن طومار قلدرانی است که بی‌خردانه حرف می‌زنند و تصمیم می‌گیرند؛ اما امان از زمانی که صبر انقلابی به سرآید و حکمی صادر شود. ترامپ و ترامپیان به خود آیند که با یک فتوا کارشان در جهان اسلام تمام است و نفس‌هایشان خواهد برید. امروز دنیای اسلام آگاه‌تر از هر زمان دیگر است؛ هرچند حکومت بعضی از این کشورها در دست حقیرترین‌هاست و ملتشان را به اربابانشان می‌فروشند.