به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس، مقام‌های پنتاگون به روسیه و ترکیه گفته‌اند در صورتی که نظامیان آمریکایی مورد تهدید قرار بگیرند، واشنگتن در واکنش، نظامیان این کشور را با حملات هوایی هدف قرار خواهد داد.

«جنیفر گریفین»، خبرنگار فاکس‌نیوز نوشته است: «مقام‌های ارشد پنتاگون به روسیه و ترکیه گفته‌اند چنانچه نیروهای آمریکا مورد تهدید قرار بگیرند آمریکا با حملات هوایی قابل‌توجه علیه نظامیان آنها واکنش نشان خواهد داد.»

فاکس‌نیوز شب گذشته (سه‌شنبه) گزارش داده بود هواپیماهای نظامی آمریکا برای متفرق کردن نظامیان ترکیه در سوریه بالای سر آنها پرواز کرده‌اند.

 فاکس‌نیوز نوشته بود ارتش آمریکا مجبور شده بعد از نزدیک شدن نیروهای تحت حمایت ترکیه به یک پایگاه آمریکایی در غرب «عین عیسی» برای پراکنده‌ کردن آنها اقدام به «قدرت‌نمایی» کند.

طبق این گزارش، ارتش آمریکا از اف‌-۱۵  و بالگردهای تهاجمی آپاچی برای متفرق کردن نظامیان تحت حمایت ترکیه استفاده کرده است.

یک مقام آمریکایی به فاکس‌نیوز گفت که پیکارجویان ترکیه‌‌ای توافقنامه‌ای که خواستار عدم تهدید نیروهای آمریکایی است را نقض کرده‌اند.

کاخ سفید هفته گذشته بعد از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب‌نشینی می‌کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کرده‌اند.

«رجب طیب اردوغان» ۱۷ شهریورماه از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه‌های گذشته اسیر شده‌اند و حالا در اختیار آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشورهای اروپایی از پذیرش و محاکمه آن‌ها خودداری کرده‌اند. ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته‌ها پیش اعلام کرده بود که قصد دارد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک «منطقه امن» ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا کرده که قصد دارد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد.

انتهای پیام/