به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از جام جم ،یکی از سهمگین‌ترین توفندهای چندسال اخیر در ژاپن با ورود به شرق توکیو یک کشته و خساراتی شدید برجای گذاشت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این توفند که با عبور از سواحل شرقی ژاپن به توکیو رسیده است، موجب بارش شدید باران، طغیان رودها و لغو بیش از ۱۳۰ پرواز و تعطیلی ایستگاه‌های قطار شد.

سرعت این توفند پیش از ورود به توکیو، در شهر «چیبا»، ۲۰۷ کیلومتر بر ساعت ثبت شد که در طول تاریخ این شهر ساحلی بی‌سابقه بود.

رویترز به نقل از شبکه «ان‌اچ‌کی» نوشت، باد شدید در خیابان‌های توکیو منجر به کوبیده شدن یک زن مسن به ساختمان‌های مجاور و مرگ او شد. با این حال زن دیگری که خانه‌اش با سقوط یک تیرک آهنی بلند مربوط به حاشیه زمین گلف تخریب شده بود، از مرگ نجات پیدا کرد.

همچنین شماری رانش جزئی زمین در این منطقه رخ داده و یک پل نیز به‌طور کامل به‌وسیله جریان شدید رودخانه تخریب شد.

این توفند موجب قطعی برق ۹۳۰ هزار خانه ازجمله تمامی شهر «کاموگاوا» شد. یکی از مقامات این شهر گفت: «هیچ‌گاه وضعیتی این‌چنینی را ندیده بودم که برق کل شهر قطع شود».

مقامات ژاپن هشدار داده‌اند بارش شدید باران در نقاط مختلف این کشور از جمله شهر «فوکوشیما» ادامه پیدا کند. این شهر چند سال پیش شاهد بدترین فاجعه اتمی بعد از حادثه «چرنوبیل» بود.

باد شدید در توکیو باعث خم شدن یا کنده شدن بسیاری از تابلو‌های فلزی راهنمایی و رانندگی، واژگونی تعدادی کامیون در خیابان‌ها و تخریب سقف‌ و شیشه‌های ساختمان‌ها شد. همچنین تعداد زیادی درخت از ریشه درآمده و تعدادی از آن‌ها بر روی واگن‌های قطارهای شهری افتادند.

به گفته ان‌اچ‌کی، خطر وقوع رانش زمین موجب تخلیه حدود ۲۰۰۰ نفر از منازلشان شده است.

مقامات ژاپنی روز یکشنبه هشدار داده بودند درپی نزدیک شدن یک توفند دریایی با سرعت ۲۱۶ کیلومتر در ساعت به شرق این کشور، احتمال وقوع سیل، طغیان رودخانه‌ها، رانش زمین و تشکیل امواج بلند در سواحل وجود دارد.

همچنین توفان روز شنبه در کره‌شمالی علاوه بر این‌که شماری کشته و زخمی برجای گذاشت، به ۴۲ هزار هکتار زمین کشاورزی آسیب وارد کرد و برق ۱۶۰ هزار خانواده را قطع کرد.