به گزارش پایگاه خبری ربیع، سوم جمادی‌الثانی سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به محضر حضرت ولی عصر (عج) و تمامی مسلمانان پیرو ولایت و امامت تسلیت می‌گوییم و در روزهای بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یاد شهیدان انقلاب و امام شهدا خمینی کبیر را گرامی می‌داریم. به مناسبت آن شهادت و این پیروزی که حاصل ولایت‌پذیری و دفاع از امامت است، اشاره‌ای به شیوه‌های دفاع حضرت زهرای مرضیه از حریم امامت خواهیم داشت.

هیچ‌کس مانند فاطمه زهرا (س) عمق و ژرفای امامت را نشناخت و هیچ فردی چون او در راه تبیین امامت و شناسایی آن و دفاع از امام خویش تلاش نکرد. او از راه‌های مختلف برای دفاع از امامت امامان بر حق سعی و کوشش کرد؛ گاه با بیان خطبه‌های غرّا و روشنگرانه عظمت و فضیلت مقام امامت و شخص امام علی (ع) را آشکار ساخت، گاه با منطق و استدلال امامت دوازده امام را به اثبات رساند و فواید و مزایای بی‌شمار آن را برشمرد و گاه برای اثبات امامت امام علی (ع) به محاجّه و دفاع پرداخت و آنجا که لازم دید برای دفاع از امام خویش جان خود را به خطر انداخت تا آنجا که اولین شهید راه امامت و دفاع از آن لقب گرفت.

بانوی بزرگ اسلام به تبیین جایگاه رفیع امامت به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های دفاعی پرداخت و نقش محوری امامت را به کعبه تشبیه فرمود: «مَثَلُ الاِمامِ مَثَلُ الکَعبَه اِذتُؤتی وَ لاتَأتی»؛ «مثل امام مانند کعبه است که باید مردم (برای طواف) به سراغش بروند، نه اینکه کعبه به سراغ مردم برود.» همچنین امامت را وارث پیامبران (نحن ورثه انبیا) دانست. حضرت فاطمه (س) نظم و اتحاد امت را فلسفه و رهاورد امامت معرفی می‌فرماید: «فَجَعَلَ اللّهُ…طاعَتَنا نِظاماً لِلملهِ وَ اِمامَتَنا اَماناًلِلفُرقَه»؛ «خداوند اطاعت و پیروی ما (اهل بیت) را سبب برقراری نظم (اجتماعی) برای امت (اسلامی) و امامت و رهبری ما را عامل (وحدت) در امان‌‍ماندن از تفرقه قرار داده است.»

این حدیث بیان می‌کند امامت امامان بر حق نه‌تنها وحدت اجتماعی و سیاسی امت اسلامی را در پی دارد، بلکه وحدت اعتقادی جهان را نیز می‌توانست در پی داشته باشد که متأسفانه نگذاشتند بشر از این سعادت برخوردار شود. امامت از نگاه فاطمه (س) نعمت همیشگی، نجات ابدی و عدالت اجتماعی است: «أبوا هذه الأمّه محمّدٌ و علی یقیمان أودهم و ینقذانهم من العذاب الدّائم ان أطاعوهما و یبیحانهم النّعیم الدّائم ان وافقوهما»؛ «محمد (ص) و علی (ع) دو پدر امت (اسلامی) هستند که کجی‌های آنان را راست (و انحرافات را اصلاح) می‌کنند. اگر مردم آن دو را اطاعت کنند، از عذاب همیشگی نجاتشان می‌دهند و اگر موافق و همراه آن دو باشند، نعمت‌های پایدار (الهی) را ارزانی‌شان دارند.»

آن حضرت در بخشی از خطبه‌ای که در جمع زنان مهاجر و انصار ایراد کرده است، می‌فرماید: «به خدا سوگند اگر پای در میان می‌نهادند و علی (ع) را بر زمام امور که پیغمبر (ص) بر عهده او نهاده بود، می‌گذاشتند و این حجت واضح را پذیرا می‌شدند، ایشان را به آسانی به راه راست می‌برد و حق هریک را به او می‌سپرد؛ چنان که کسی زیانی نبیند و هرکس میوه آنچه کشته است، بچیند. این شتر را سالم به مقصد می‌رساند و حرکتش برای کسی رنج‌آور نبود و تشنگان عدالت را از چشمه سرشار و زلال حقیقت سیراب می‌کرد؛ چشمه‌ای که آب زلال آن فواره‌زنان از هر طرفی جاری است و هرگز رنگ کدورت نپذیرد.»

حضرت زهرا (س) در اثبات امامت امامان و تعیین مصادیق آن همتی جانانه داشتند؛ چنانچه فرمودند از رسول خدا (ص) شنیدم که فرمودند: «عَلِی خَیرُ مَن أُخَلِّفُهُ فِیکُم وَ هُو الاِمامُ وَ الخَلِیفَهُ بَعدِی وَ سِبطای وَ تِسعَهٌ مِن صُلب الحُسَینِ أَئِمَّهٌ أبرَار لَئِنِ اتَّبَعتُمُوهُم وَجَدتُمُوهُم هادِین مَهدِیِّینَ وَ لَئِن خَالَفتُمُوهُم لَیَکُونُ الاختِلافُ فِیکُم اِلَی یَوم القِیامَه»؛ «علی بهترین کسی است که او را جانشین خود در میان شما قرار می‌دهم. علی (ع) امام و خلیفه پس از من است و دو فرزندم (حسن و حسین) و نه نفر از فرزندان حسین (ع) پیشوایان و امامان پاک و نیک‌اند که اگر از آنها پیروی کنید، آنان را هدایتگر و هدایت‌شده می‌یابید و اگر آنان را مخالفت کنید، تا روز قیامت (بلای تفرقه و) اختلاف در میان شما حاکم خواهد شد.»

از طرفی در تبیین غصب خلافت علی (ع) اقدامات مؤثری داشتند. در روزگاری که دیگران به‌شدت بر اوضاع مسلط بودند و اجازه مخالفت و نفس‌کشیدن به کسی نمی‌دادند، حضرت زهرا (س) با تمام قدرت به دفاع از حق غصب‌شده و پایمال‌شده علی (ع) برخاست و صریحا فریاد کشید خلافت از علی (ع) غصب شده است.

شیوه دیگر دفاع که بسیار نقش‌آفرین بود، گریه بر مظلومیت علی (ع)، سرزنش مردم و دفاع جانانه هنگام بردن امام برای بیعت بود که واقعیتی غم‌انگیز اما ماندگار برای امامت را به دنبال داشت.

اکنون در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی درس‌آموزی ملت ایران از فاطمه زهرا (س) در دفاع از امامت و پیروی بی‌چون و چرا از مقام شامخ ولایت به‌خوبی عیان و بر همگان آشکار شده که اطاعت از رهبری ضامن ماندگاری ملت و میهن است و به همین دلیل تمام تلاش دشمن در این ۴۰ساله در جهت تضعیف ولایت بوده و خواهد بود؛ اما ملت ایران این نقشه شوم دشمن را شناخته و در حمایت و پیروی از ولایت محکم و استوار ایستاده است و با تمام وجود براساس آموزه‌های فاطمی از ولایت امر اطاعت، حمایت و دفاع می‌کند و مصمم است پرچم برافراشته‌شده اسلام را به صاحب اصلی‌اش حضرت ولی عصر (عج) تقدیم کند.