به گزارش پایگاه خبری ربیع،   نایب رئیس اول اتاق بازرگانی اصفهان گفت: امروز خیل عظیم نیروی فارغ التحصیل تشنه کار داریم و از سوی دیگر صنایع نیز نیازمند نیروی کار ماهر است، اما این دو همدیگر را پیدا نمی‌کنند.

بهرام سبحانی، در همایش ملی پویش اشتغال که به میزبانی  دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برگزار شد، گفت: با وجودی که اصفهان نخستین استان صنعتی کشور است، اما در شاخص‌های کسب و کار پایین تر آمارهای جهانی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه وجود صنایع مختلف در اصفهان می تواند در اشتغال و تولید ناخالص استان موثر باشند، تصریح کرد: متاسفانه فعالیت این صنایع در استان، انتظارها را برآورده نمی کند و به نوعی نیروی کارآمد نداریم.متاسفانه فارغ التحصیلان رشته های صنعتی با صنعت و فرایندهای صنعتی بیگانه هستند و تنها براساس تئوری مطلق پیش رفته اند.

سبحانی با بیان اینکه برای رفع این نقیصه در بهار سال ۹۸ اتاق بازرگانی با دانشگاه آزاد اسلامی در تهران تفاهم نامه‌ای امضا کرد، گفت: در طرح پویش باید خلاء ها رفع شود و دانشجو به طور همزمان با تحصیل به صورت عملی با محیط کار و صنعت آشنا شود.

 راه اندازی سرای نوآوری

وی اضافه کرد: به همین منظور سرای نوآوری را در رشته های مختلف در اتاق بازرگانی ایجاد کردیم که کارفرمایان و صنعتگران نیازهای خود را اعلام می کند و از سوی دیگر دانشجویان در رشته های مختلف بتوانند در این سرا، رشته تحصیلی خود را کاربردی کنند.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه طرح پویش تاکنون دستاورهای خوبی به همراه داشته است، اظهار کرد: خوشبختانه طی دو سال گذشته شاهد تغییراتی در بهبود وضعیت اشتغال، و کاهش نرخ بیکاری در استان بوده‌ایم و این طرح در اصفهان به صورت پایلوت موفق بوده و قرار است در کل کشور اجرا شود.به طور قطع زمانی که نیروی کار توانمند به محیط کار وارد شود، ابتکار و نوآوری هم خواهد داشت.

ادغام محیط کلاس با محیط اجتماع دردانشگاه آزاد

در ادامه نیز رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متاسفانه در دوران کارشناسی دانشجویان را توانمند نکرده‌ایم و تنها می‌گوییم آنها در کارشناسی ارشد دوره ها را یاد بگیرند که در این شرایط هزینه را برای صنعت گران می کنیم که این فضا برای صنعت صرفه اقتصادی ندارد.

محمدمهدی طهرانچی، با اشاره به اینکه صنعت و دانشگاه در تربیت تخصصی، مهارتی و اجتماعی کمک و همکاری می کنند،افزود:  در حال حاضر دانشگاه آزاد محیط کلاس را با محیط اجتماع یکی کرده است که این حرکت برای ارتقا کیفیت آموزش ها و مهارت ها جایگاه ویژه ای دارد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه به تنهایی نمی تواند هویت خود را از آموزش به مهارت تغییر دهد و در این فضا نیازمند مربی در کنار اساتید خود هستیم، گفت: در طرح پویش اشتغال، امروز در ابتدای دورانی هستیم تا چرخش تحول آفرین را شروع می کنیم و به دنبال شرکای علمی هستیم که یکی از آنها اتاق های بازرگانی که برگزیدگان صنعت، معدن و کشاورزان هستند.

طهرانچی افزود: براساس گزارش های موجود از دانشگاه های آزاد کشور برخی رشته هایی که سال ها تعطیل بوده، همچون معدن و شیمی دوباره با پذیرش دانشجو احیا شده اند.

راه حل حفظ نخبگان درکشورایجاد اشتغال موثر است

در ادامه نیزرئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت:راه حل حفظ نیروی دانشجو و تحصیل‌کرده در کشور ایجاد اشتغال موثر است.

بابک نگاهداری افزود:راه حل حفظ نیروی دانشجویی و تحصیل‌کرده در کشور، ایجاد اشتغال موثر است و طرح پویش اشتغال قدمی در راستای تخصص و اشتغال تحصیل‌کردگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

وی با اشاره به اینکه بین فارغ التحصیلان و مدیران در بخش‌های مختلف کشور شاهد عدم همخوانی بین نیازها هستیم و بین آنها فاصله وجود دارد، توضیح داد: طرح پویش اشتغال تنها نباید محدود به صنایع و دانشگاه ها و اتاق بازرگانی شود بلکه ما در حکمرانی کشور و جامعه نیاز به مهارت‌های فارغ التحصیلان دانشگاهی داریم.

وی با تاکید بر آشنایی اهمیت طرح پویش، گفت: مرکز پژوهش های مجلس از تمام طرح هایی که موجب اشتغال می‌شود استقبال کرده و همکاری لازم را در این خصوص خواهد کرد.

 صنعت به شدت نیازمند نیروی متخصص است

همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان نیز با اشاره به اینکه صنعت به شدت نیازمند نیروی متخصص است و متاسفانه امروز به شدت بنرهای فراخوان نیروی کار در حوزه های مختلف در حال افزایش است و کسی مراجعه نمی کند افزود:  اولین گام در  طرح، پویش است که دانشجو همزمان با تحصیل درگیر با محیط کار و آموزش کار می شود و در این فضا با نیازهای محیط کار آشنا می شود و سعی می کند از تمام داده هایی که به وی آموزش داده شده، در محیط کار به کار گیرد و به نوعی دانشجو با خلاءها و گلوگاه های محیط کار آشنا می شود.

پیام نجفی،با اشاره به اینکه طرح پویش در بسیاری از استان ها هچون زنجان، مرکزی، فارس، آذربایجان غربی، یزد در حال اجرا است افزود: صنعت به شدت نیازمند نیروی متخصص است و متاسفانه امروز به شدت بنرهای فراخوان نیروی کار در حوزه های مختلف در حال افزایش است و کسی مراجعه نمی‌کند.

وی تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات بنگاه های تولیدی ما کمبود نیروی کار متخصص است و متاسفانه جاذبه بسیاری از رشته های تخصصی ما همچون معدن، نساجی، کشاورزی با وجودی که محیط کار به آنها نیاز است، در حال کاهش است و آگاهی ندارند که این رشته ها آینده کار دارد در حالی که کشور به چنین تخصص هایی نیاز دارد.

وی گفت:امروز نیاز داریم سرفصل های آموزشی را متناسب با نیاز بنگاه های اقتصادی تغییر دهیم، گفت: به طور قطع حضور استادکاران صنعتی و خبره در آموزش های عملی می تواند بستر ساز این کار شود.

وی با بیان اینکه امروز در کشور آمار دانشجویان همزمان مشغول به کار و تحصیل نسبت به دنیا رو به کاهش است، گفت: طرح پویش راهکاری برای قرارگیری آموزش جهت قرار گرفتن نیروی مسلط کار است.

به گفته نجفی، تخصیص کمک هزینه تحصیلی، آشنایی با محیط کار، شناسایی رشته تحصیلی، قرار گرفتن در اولویت استخدام از جمله اهداف طرح پویش است.