به گزارش پایگاه خبری ربیع، بزرگداشت ۱۹ دی امسال با سالهای دیگر متفاوت بود. سالهای قبل مردم و روحانیت قم به دیدار رهبر فرزانه انقلاب می رفتند و دیدار حضوری بود اما امسال معظم له از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی آداب بزرگداشت را بجا آوردند و در سطحی همگانی سخنانی ایراد فرمودند. یکی از چند تذکری که داشتند تاکید بر حفظ غیرت دینی است: غیرت دینی را حفظ کنید زیرا این غیرت دینی مردم بود که کشور را در دفاع مقدس -یعنی آن جنگ بین‌المللی که آمریکا، شوروی، ناتو و ارتجاعِ آن روز برای به زانو در آوردن انقلاب به راه انداخته بودند- پیروز کرد.

اما غیرت دینی چیست؟ چرا دشمنان با تمام توان وارد میدان شده‌اند و با استفاده از فضای رسانه‌ای وسیع مجازی و غیر مجازی تلاش می کنند تا غیرت دینی ملت مسلمان را مخدوش کنند؟

غیرت دینی، به این معناست که انسان مسلمان اهمیت خاصی نسبت به کیان اسلام و آنچه بدان مربوط می شود داشته باشد، با تمام توان در اثبات و اجرای آن بکوشد و از کوچک ترین خدشه و تعرّضی نسبت به آن جلوگیری کند. بر این اساس، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، سفارش به حق و صبر، تعلیم و تعلّم و… می تواند در راستای غیرت دینی قرار گیرد، چرا که هر یک از موارد یاد شده از یک سو، در تحکیم احکام اسلام مؤثر است و از سوی دیگر، با ضدّ احکام اسلامی سرستیز دارد. نماد و اسوه این غیرت، پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) هستند که تمام دغدغه شان برپائی دین الهی بوده است. در همین راستا، قرآن مجید با لحن تحریک آمیزی تلاش می کند غیرت مسلمانان را برافروزد تا از اسلام و مسلمانان بی یاور دفاع کنند: «شما را چه شده که در راه خدا و مردان و زنان و کودکان مستضعف نمی جنگید» نساء، ۷۵،

 

«وَ ما لَکُمْ لا تُقاتِلوُنَ فی سَبیلِ اللهِ وَ الْمُستَضْعَفینَ مِنَ الرِّجالِ و النِساءِ وَ الْوِلْدانِ».

امام علی (ع) نیز هنگام لشکرکشی سپاه معاویه به اراضی مسلمانان و قتل و غارت مردم مسلمان و غیر مسلمان، خطاب به کوفیان می فرماید:

«شگفتا! به خدا که هماهنگی این مردم در باطل خویش، و پراکندگی شما در حقّ خود، دل را می‌میراند، و اندوه را تازه می‌گرداند. وای بر شما (که چقدر بی غیرتید) … شما را غارت می کنند و شما ننگی ندارید». [نهج البلاغه، خ ۲۷، ص ۷۰.]

واقعه عاشورا نیز نماد دیگری از غیرت دینی است. امام حسین (ع) به این حقیقت اصیل پی برده و با اهدای جان خود در این راستا تلاش کرد دین خداوند را زنده کند. در واقع علت برجستگی و ارزشمندی واقعه کربلا، به همین جهت است که امام برای خداوند از هر چه داشت گذشت و حاضر به شهادت مردان و اسارت زنان خانواده خود شد. از همین غیرت دینی است که خانواده امام نیز حاضر به تحمل اسارت، درد و رنج های بسیار شدند و در آخر حضرت زینب می گوید: «چیزی جز زیبائی ندیدم». [اللهوف ابن طاووس، ص ۱۶۵]

بی تردیدیکی از بهترین و ارزشمندترین صفات الهی و انسانی، غیرت است. اولین وجودی که این صفت را در عالم دارد، وجود مقدس خداوند است. امام صادق (ع) در روایتی فرمودند: «اِنَّ اللَّه غَیُورٌ یُحِبُّ کُلَّ غَیورٍ؛ خداوند غیور است و هر غیرتمندی را دوست دارد». غیرت یعنی انسان نسبت به آمور محترم، حریم‌ها و چیزهایی که مورد علاقهٔ اوست، حساس باشد. وجود مقدس خداوند هم ناموس دارد؛ از جمله، دین خدا، احکام الهی، قرآن، اولیا و انبیای الهی، و حقوق مؤمنان، از محترمات الهی هستند که پروردگار عالم از آن‌ها دفاع می‌کند. پس اولین غیور عالم، خود خداوند است؛ و این صفت را در هر کسی، ولو مشرک و غیرمسلمان، دوست دارد.

به نظر می‌رسد تعبیر انقلابی‌گری که مقام معظم رهبری در سالهای اخیر بر آن تأکید بسیار داشته اند، تعبیر دیگری برای همین غیرت دینی است؛ یعنی همان شاخصه‌هایی که ایشان برای انقلابی‌گری فرمودند، شاخصه‌های غیرت دینی است. وجود مقدس سیدالشهدا در چنین موقعیتی بود که فرمود: «وَأنَا أدْعُوکم إِلی کتابِ اللَّهِ وَسُنَّهِ نَبِیِّهِ صلی الله علیه و آله، فَإنَّ السُّنَّه قَد أُمیْتَت، وإنَّ الْبِدْعَهَ قَد أُحْیِیَتْ؛ سنت پیامبر (ص) مرده است؛ خصلت‌هایی که پیامبر با خون دل جا انداخت، از بین رفته و معیارهای جاهلیت زنده شده‌اند». سیدالشهدا پس از نماز در خطبه‌ای در جمع یاران خودش و لشکریان حرّ فرمود:

رسول خدا (ص) فرمود: «مَنْ رَأَی سُلْطَاناً جَائِراً مُسْتَحِلًّا لِحُرُمِ اللَّهِ نَاکِثاً لِعَهْدِ اللَّهِ مُخَالِفاً لِسُنَّهِ رَسُولِ اللَّهِ یَعْمَلُ فِی عِبَادِ اللَّهِ بِالْإِثْمِ وَ الْعُدْوَانِ ثُمَّ لَمْ یُغَیِّرْ بِقَوْلٍ وَ لَا فِعْلٍ کَانَ حَقِیقاً عَلَی اللَّهِ بِقَوْلٍ أَنْ یُدْخِلَهُ مَدْخَلَهُ؛ اگر کسی ببیند یک جائر و ستمگر دارد حلال خدا را حرام می‌کند، قوانین و حدود الهی را زیر پا می‌گذارد، با سنت پیغمبر مخالفت می‌کند، دارد بدعت‌ها را زنده می‌کند، به مردم ظلم می‌کند و در مقابل او غیرت نداشته باشد و با گفتار و عمل جلوی او نایستد و او را عوض نکند، او را با همان ظالم محشور می‌کنند. غیرت دینی که مورد تاکید رهبری عزیزمان است وسیع و جامع و کامل است، باید روی مقدسات دین، مقدسات انقلاب و ارزش‌های الهی که از اهداف انقلاب بوده و خواهد بود حساس باشیم، هرجا ارزش‌ها مورد هجمه قرار می گیرند، ضدارزشها تبلیغ و ترغیب می شوند باید وارد عمل شد و ایستاد تا ارزش‌ها بماند و تهاجم دشمنان در ایجاد بی غیرتی دینی نقش برآب گردد. در احکام و نص صریح قرآن و سنت که از پیامبر (ص) و امامان معصوم به ما رسیده است غیرتی بودن وظیفه ای دینی است، حفظ حدود و ثغور دین و کشور اسلامی نشان از غیرت دینی است. باید در حفظ و حراست از غیرت دینی که سرمایه گرانسنگی است با تمام وجود کوشید. و این امر در مرحله اول باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد که”الناس علی دین ملوکهم” اگر مسئولان غیرت دینی داشته باشند مردم در این موضوع مهم همراه خواهند بود و دین حفظ خواهد شد.