به گزارش پایگاه خبری ربیع، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد عصر امروز در مراسم آغاز غرس نهال در مدارس حوزه‌های علمیه، با بیان اینکه از منظر دینی به موضوع درختکاری و منابع طبیعی کمتر پرداخته شده است، اظهار کرد: ما در معرفی شخصیت‌های دینی بیشتر به ابعاد سیاسی و اجتماعی آن‌ها می‌پردازیم در حالی که بزرگان دینی ما اهتمام زیادی به موضوع درختکاری و منابع طبیعی داشته‌اند؛ هنوز چاه‌های امام علی(ع) موجود است و ایشان در دوران زندگانی خود هزاران درخت را غرس کردند.

 

وی اضافه کرد: در مورد اهمیت کاشت درخت روایات مختلفی مطرح شده است، در جایی آمده است که، اگر میان ما و قیامت لحظه‌ای باقی مانده باشد در آن لحظه باید به کاشت درخت بپردازیم.

 

این سخنران مذهبی گفت: برای اینکه بتوانیم حق طبیعت را ادا کنیم، فرهنگ درختکاری باید در میان مردم ترویج شود و مردم در این امر مشارکت کنند تا وضعیت بهتری در حوزه درختکاری داشته باشیم و البته که در‌ مسیر این فرهنگ سازی جریمه و تشویق هم کاربرد دارد.

 

وی ادامه داد: در عموم منابع دینی امر خیر کاشت درخت مورد تاکید قرار گرفته و پایه اصلی در موقوفات و نذورات غرس درخت است، در غرس درخت می‌توان از ظرفیت حوزه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس بهره‌مند شد.

 

فرحزاد تصریح کرد: امام صادق(ع) در حدیثی بیان فرموده‌اند که درخت‌های میوه را قطع نکنید که عذاب بر شما نازل می‌شود که این سخن نشان از اهمیت موضوع حفظ و حراست از درختان است.

 

وی گفت: مهم‌ترین چیزی که انسان نیاز دارد اکسیژن است که این عنصر مهم توسط درخت تامین می‌شود و درختکاری منبع اکسیژن است و اگر به حفاظت و کاشت درخت نپردازیم برای زندگی خود و آیندگان با مشکل روبرو خواهیم شد.