عضو شورای شهر اصفهان گفت: وابستگی به درآمدهای ناشی از صدور پروانه ساخت همچون وابستگی به درآمدهای نفت درکشور است که باید به آن «نه» گفت.

به گزارش پایگاه خبری ربیع از اصفهان، عبدالرسول جانثاری ظهر شنبه در جلسه یک‌صد و شانزدهم شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: شهرداری نیاز به تحولی در ساختار خود دارد و برای دستیابی به این تحول باید از ارائه طرح‌های تکراری و یکنواخت دست برداشت و خلاقیت و نو آوری را جایگزین آن ساخت. همچنین از تکنولوژی های جدید که بر بن‌مایه‌های اسلامی ایرانی تأکید دارد، استفاده شود.

وی مشکلات کنونی را ناشی از عدم مطالعات کافی و توجه به نیازهای حوزه کارفرمایان دانست و افزود: می توان با برون سپاری برخی طرح‌ها به مشاورین صاحب صلاحیت و شاداب سازی سیستم نسبت به حل این مسائل اقدام کرد.

عضو شورای شهر اصفهان به بررسی حوزه زیبا سازی شهری پرداخت و گفت: وظیفه شهرداری برنامه ریزی و نظارت بر زیبا سازی بدنه شهرداری به صورت خرد و کلان است.

وی بیان داشت: مقوله زیباسازی در تمامی حیطه‌ها اعم از ساختمان‌های اداری، فرهنگی، تفریحی، ورزشگاه‌ها، پل‌ها، زیرگذر و رو گذرها و … قابل اجراست ولی این امر تاکنون به خوبی انجام نگرفته است.

جانثاری یادآور شد: تا کنون در بدنه شهرداری موفق به انجام این کار نبوده ایم و معمولا زمانی که پروژه‌ای به پایان می رسد به فکر زیبا سازی آن می افتیم.

وی در خصوص مشارکت بخش خصوصی در زیبا سازی شهری افزود: تا کنون این مشارکت جدی تلقی نشده و نسبت به اجرایی شدن آن اقدامات لازم انجام نگرفته و لازم است در ابتدا با فرهنگ سازی و سپس با تشویق و ترغیب بخش خصوصی نسبت به اجرای این امر تلاش شود.

عضو شورای شهر در سومین نکته به جلسه ای که بین شورای شهر و ساختمان سازان و شهردار اصفهان انجام گرفته بود اشاره کرد و گفت: در این جلسه به آسیب شناسی مشکلات پیش روی ساخت و ساز در اصفهان بحث کردیم و مشخص شد این مشکلات علاوه بر شهرداری اصفهان و نظام مهندسی  به دیگر سازمان‌های مرتبط همچون سازمان آب و برق و ثبت اسناد مرتبط است که در نهایت کمیته ای متشکل از شورای شهر، نظام مهندسی و انبوه سازان تشکیل شد تا مشکلات پیش رو حل و فصل شود.

وی در ادامه به رونمایی از سایت فناوری‌های نوین شهرداری اشاره کرد و ضمن تقدیر از راه اندازی این سایت، گفت: امیدواریم این گونه موارد فقط در حد شعار باقی نمانده و شاهد اقدامات عملی نیز باشیم.

جانثاری همچنین افزود: شهرداری باید در ابتدا فناوری‌های نوین را در ساختار و بدنه خود اجرایی کند چراکه حوزه معماری عمران نیاز مبرم به استفاده از تکنولوژی‌های جدید دارد چراکه این کار موجب الگوسازی خواهد شد.

وی همچنین گفت: تشویق بخش خصوصی به استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت ساز نیز مهم است و می توان با رتبه بندی ساختارهای انجام شده این عمل را نهادینه کرد.

عضو شورای شه اصفهان ابراز داشت: در برنامه‌ریزی پنج ساله شهر باید بر درآمدهای پایدار توجه ویژه شود که بر همین اساس وابستگی شهرداری به درآمدهای ناشی از صدور پروانه ساخت همچون وابستگی کشور به نفت است.

وی در همین زمینه ادامه داد: بنابراین می توان از طریق درآمدهای پایدار به این درآمد که همچون درآمد نفتی است «نه» گفت.

جانثاری افزود: واژگانی همچون شهر خلاق و شهر هوشمند میتواند فقط یک واژه نباشند و به جای آن از آنها در در آمدهای پایدار استفاده کرد.