به گزارش ربیع به نقل از ایرنا،مصطفی متین راد روز چهارشنبه در همایش ‘تجارت جهانی و روش های نوین تجاری و بانکی’ در اصفهان افزود: بسیاری از مشکلاتی که در زمینه بازرگانی داخلی و بین المللی برای ما ایجاد می شود ناشی از عدم آگاهی در زمینه مسائل تجارت داخلی و جهانی است.
وی با بیان اینکه باید با آگاهی کامل به عرصه مسائل تجارت جهانی و بازرگانی بین المللی وارد شویم، افزود: در سال های گذشته بدلیل وجود تحریم های ظالمانه نتوانستیم بخوبی از مزایای تجارت جهانی بهره مند شویم.
متین راد گفت: ما پیشنهاد تاسیس مرکز آموزش بازرگانی داخلی و بین المللی در اتاق را به هیات رئیسه اتاق اصفهان داده ایم.
وی افزود: این مرکز در آینده می تواند دوره هایی آموزشی را برای فعالان اقتصادی که قصد ورود به عرصه تجارت جهانی دارند، برگزار کند.
مشاور عالی بانک مرکزی ایران نیز در این همایش گفت: بیشترین آسیب از ناحیه گمرک به تجار بین المللی وارد می شود.
محمد میرنصیری با بیان اینکه بعضی از کالاها تا شش ماه در گمرک توقیف می شوند، افزود: باید این مشکل را حل کنیم و به کار تجارت در کشور شتاب بخشیم.
مشاور عالی بانک مرکزی با بیان اینکه در تجارت باید تعادل و ریسک(خطر) را شناسایی کنیم، گفت: راهکارهای بسیاری در تجارت جهانی وجود دارد که هنوز در کشور ما مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وی گفت: اطلاعات در زمینه تجارت جهانی وقتی ارزشمند است که با تجربه کاری همراه باشد و اطلاعات و تجربه کاری در تجارت جهانی لازم و ملزوم یکدیگرند.
همایش تخصصی یکروزه تجارت جهانی و روش های نوین تجاری و بانکی با هدف آشنایی تجار با قوانین تجارت جهانی و با رویکرد قراردادهای تجاری، انواع روش های تسویه در تجارت بین الملل و روش های نوین بانکداری بین الملل با حضور رئیسان شرکت های تجاری و بانکها در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.