به گزارش پایگاه خبری ربیع، دوباره روز عرفه از راه رسید تا خداوند سفره جود و احسانش را  گسترده کند.

بنده ای که بار سنگین گناه و دوری از خدای خویش را به دوش می کشد در فرصتی دوباره آن هم در روز عرفه به سوی خالق بر می گردد و با قلبی پر از امید با معبود به راز و نیاز می پردازد.

روز عرفه روز شناخت حقیقی خداوند است .رسول خدا(ص) در رابطه با این روز فرمودند: در روز عرفه خداوند متعال به بندگان عارفى که در پیشگاه الهى صف کشیده و نداى عاشقانه و عارفانه‌شان صحراى عرفات را پر کرده است مباهات مى‌کند و به فرشتگانش مى‌فرماید: اى ملائکه من! به بندگانم بنگرید که از راه‌هاى دور و نزدیک، مشکلات بسیارى را متحمل شده و به اینجا آمده‌اند. شما را گواه مى‌گیرم که من خواسته‌ آنان را برآوردم و گناهکارانشان را به خاطر نیکوکارانشان بخشیدم.

این روز همتای شب های قدر است و همانطور که خدا در شب های قدر بندگانش را از بند اسارت گناه و معصیت رها می کند در این روز نیز نسیم رحمت الهی بر آن ها می وزد و روحشان را نوازش می کند.

در این باب حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمودند: اگر کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگیرد غفران برای او نیست مگر آنکه عرفه را درک کند.

یکی از دعاهای معروف در این روز دعای سوزنده،قلبی و عرفانی عرفه است که سرشار از مضامین اخلاقی است و در سرتاسر بندهای این دعا امید و بازگشت به خدا موج می زند.

این دعا از امام حسین ع به یادگار مانده است.

در رابطه با مضامین اخلاقی این دعا می توان به یاد کردن نعمت های خداوند اشاره کرد.که امام حسین ع با بیانی عاشقانه و خالصانه آن را به زبان آورده است و به عمق جان می نشیند.

همچنین در برخی از بندهای این دعا یادآوری نعمت های خدا به چشم می خورد که برخی از ما به این نعمت ها توجهی نداریم و شکر گذار نیستم.

یکی دیگر از مضامین عرفانی این دعا اخلاص در عمل است و از خدای خویش می خواهیم به ما کمک کند تا اعمال خالصانه انجام دهیم و رضایت او را در نظر بگیریم نه رضایت دیگران.

یکی از بندهای این دعای پرفضیلت اعتراف به گناهان و لغزش ها در پیشگاه خداوند است و به امید رحمت خداوند بر زبان جاری می شود تا سیاهی گناه از دل زدوده شود.

اگر نگاهی به معانی این دعا بیندازیم تمام مطالب دنیا،آخرت،خودشناسی ،خداشناسی و مخزن قرب الهی را در آن مشاهده می کنیم.

امید است با استفاده از این فرصت نابی که خداوند در اختیار ما قرار داده آن را غنیمت بشماریم و از لحظه لحظه این روز با برکت که درهای رحمت خداوند باز است استفاده کنیم و قدر آن را بدانیم.

نجمه کریمیان