در آخرین نشست «لباس زیبای من» دلایل تلقی زیبایی حجاب از دیدگاه شرایط اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.
چهارمین و آخرین نشست فصل اول «لباس زیبای من» توسط کمیته عفاف و حجاب و سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان با موضوع سبک پوشش در زندگی فردی و اجتماعی در تالار ادب اصفهان برگزار شد.

به گزارش ربیع به نقل از ایمنا ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا زائری سخنران این جلسه گفت: یکی از مشکلات ما این است که مجال صحبت پیش نمی آید، ما با مردم خود حرف نمی زنیم. بسیاری از مسائل مانند حجاب مسئله ای انحرافی است برای آنکه حواس ما از چیزهای مهم دور شود. ما از مسائل اساسی و ریشه ای غافل مانده ایم و سر برگزاری شدن یا نشدن کنسرت دعوا می کنیم! این در زمانی است که در حال از بین بردن اعتماد به مدیران هستیم. امروز نیاز داریم در مورد بسیاری از مسائل کلان به دیدگاه و تفاهم برسیم.
شعار زدگی، دوری از منویات رهبری
روزنامه نگار با سابقه و تحلیلگر اجتماعی ادامه داد: حجاب بخشی از سبک زندگی و نزدیک ترین لایه به واقعیت زندگی انسان است. در اولین برخورد با دیگران ابتدا پوشش و تیپ ظاهری ما خودنمایی می کند. از این جهت مسئله حجاب مهم است. ما شعار زیاد داده ایم، اما وقتی رهبر دستوری می دهند ما به جای عمل به فرمایشات ایشان به سر دادن شعارهای تکراری می پردازیم و اگر کسی شعار بدهد ما او را دوست داشته و دلسوز می دانیم.
نویسنده و پژوهشگر حجاب افزود: حجاب مهم است اما باید بدون شعار به حرف ها گوش دهیم، نه اینکه فقط ۲۲ بهمن و روز انتخابات جوانان را به رسمیت بشناسیم. ما نتوانستیم باهم صحبت کنیم. اگر قرار است صحبت کنیم باید شفاف و صریح صحبت کنیم. آیا با «کاترین اشتن» می توانیم صحبت کنیم اما با زن ایرانی کشور خودمان نه؟! ما یادمان می رود که در جمهوری اسلامی در چهارچوب سنتهای اسلامی زندگی می کنیم.
خودنمایی زن غریزی و ذاتی است
وی یادآور شد: در زندگی ما سنت الهی مثل قانون جاذبه حاکم است، در هر گوشه دنیا به قوانین الهی عمل کنیم نتیجه می گیریم. اگر پلیس فرانسه هم گشت ارشاد تشکیل دهد با آن برخورد می شود. راه این نیست، مسیر این نیست. شرایط محیطی باعث شده تا خانم جوان احساس کند چادر امروزی نیست. این طبیعت خلقت است که زن می خواهد خود را نمایان کند. این ذات الهی است و خداوند این را در وجود وی قرار داده است و کسی اگر اعتراض دارد باید به خدا اعتراض کند. سپس شرع و دین می آید و به او می گوید هرکاری دلت می خواهد نکن. آن زن می پرسد آیا شرع فقط برای خودنمایی زن قانون گذاشته؟ و پاسخ او ساده نخواهد بود.حوزه خودنمایی مرد اجتماعی است و زن فردی است.
ظاهر مردم، باطن مسئولان است
زائری ادامه داد: وضعیت امروز ما در حجاب بسیار بسیار بد است. اما آیا وضعیت مردهای ما بهتر است؟ اگر وضعیت زنها را با آنچه خدا گفته مقایسه کنیم و مردها را با معیارهای دینی مقایسه کنیم وضعیت مردها بدتر است. بی عدالتی مردها از بدحجابی زنان بدتر است. کلیدی ترین جمله برای درک مسائل اجتماعی را از آیت الله عظمی جوادی آملی می شنویم که می گوید «ظاهر مردم باطن مسئولان است».
سخنران آخرین برنامه لباس زیبای من گفت: اگر کسی چادر و مقنعه را زیبا ندانست آیا با چوب و چماغ زیبا می داند؟ آیا با بنر زیبا می داند؟ این مسئله ذهنی است، او باید زیبا بداند! اجتماع باعث شده تا یک دختر چادر را نپسندد. اگر در سالن همگی خود را باد می زنند باید تهویه درست شود. اینکه مردی از پول بیت المال می خورد و خانمی بدن خود را نشان می دهد هر دو به یک اندازه بد هستند، اما ابتدا باید به بدتر برسیم. ما در روایات موردی نداریم که امیرالمومنین علی (ع) به حجاب زن ها در خیابان گیر داده باشند، اما ترازوی بازارها را چک می کردند. دین یک مجموعه کامل است. همه چیزش با هم است. اگر حجاب جزء دین است عدالت هم هست. نشانه دینداری طول رکوع و سجود نیست بلکه راستگویی مرد است. همان گونه که از راستگویی جا ماندیم حجاب عقب مانده است. به همان میزانی که مردان از عدل علی (ع) دور شده اند و خانم ها می خواستند از سیره حضرت فاطمه(س) دور شوند می بایست حتی مانتو در خیابان تن زنها نباشد.
بمباران فرهنگی، نتایج ذهنی حجاب
وی ادامه داد: اگر می خواهیم حجاب درست شود باید هم چیزمان درست شود. اگر بخشی از دین آسیب دید بقیه چیزهای او آسیب می بیند. این را هم که امروز داریم به خاطر رهبری است که بر سر معیارها باقی مانده، به برکت دعای خانواده شهدا است، به برکت وجود جانبازان ما است. اگر بخواهیم زن ما لباس را زیبا ببیند باید ببینیم چرا لباس را زیبا نمی بیند! کسی که از بچگی با باربی بازی کرده و سیندرلا و آناستازیا دیده آیا انتظار دارید که ۱۸ سالگی دوست داشته باشد به طور طبیعی سیندرلا باشد و یا گدای چادری سر خیابان را الگو کند؟ این معجزه است که فردی با این بمباران فرهنگی هنوز چادر بر سر می کند.
زیبا دانستن، نتیجه تصویر ذهنی است
محمد رضا زائری تصریح کرد: دکتر متخصص امیر المومنین(ع) است که می فرماید جلو دزدی را بگیر عفت و حیا خودش درست می شود. گشت ارشاد واجب است و در هیچ جای دنیا فرد نمی تواند هر کاری می خواهد بکند اما نباید گشت ارشاد باعث شود تا فرد نسبت به اسلام کینه پیدا کند. این کار را دشمنان با پول هم نمی توانند بکنند که کینه اسلام و نظام را در دل بانوی ایرانی بگذارند. خودمان با دشمن بالا و پایین می پریم و همه چیزمان را داریم از دست می دهیم. اسلام دینی است که آمده کل آدم را تغییر بدهد و از ما انسان بسازد، ما این اسلام پایین آورده ایم در حد داشتن ریش یا انگشتر داشتن معرفی می کنیم. نمازی که دیگران اشتیاق آنرا دارند و برای آن کتک می خورند تا اجازه خواندنش را داشته باشند تا صف زوری مدارس پایین آوردیم. حجابی که در فرانسه و ترکیه به خاطر آن چوب می خورند و از دانشگاه اخراج می شوند را پایین آورده ایم. ما به اسلام و پیامبر ظلم می کنیم.
وی یادآور شد: اگر بخواهیم مردم لباسی را زیبا ببینند، باید بدانیم دیدن، دانستن، تلقی و باور در ذهن و قلب است، باید ذهن و قلب را عوض کرد.