معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور زنان نهاد ریاست جمهوری گفت: در این اطلس سعی شده است به موضوعاتی چون طلاق و مسائل مربوط به زنان پرداخته شود

به گزارش پایگاه خبری ربیع از شهرکرد، اطهره نژادی ظهر امروز در نخستین همایش علمی تخصصی ” خانواده متعادل و توسعه پایدار ” اظهار کرد: توسعه پایدار قرار است با استفاده از منابع مختلف و با رویکرد حفظ این منابع برای آیندگان انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه روند بررسی وضعیت خانواده، توسعه پایدار و پایداری شاخص‌های مختلف به عنوان یک موضوع بسیار مهم در دنیا دنبال می‌شود، بیان داشت: متاسفانه در کشور و در یک دهه‌ای که پشت سر گذاشته شد شاهد افزایش آمار طلاق و همچنین کاهش میزان ازدواج در بین جوانان بودیم.

این مسئول تاکید کرد: در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به دنبال برنامه‌ایی برای تحکیم و پایداری دائمی بنیان خانواده هستیم و برنامه‌هایی در این خصوص پیش‌بینی شده است.

نژادی با بیان اینکه در سال گذشته اطلس وضعیت زنان با بیش از ۱۸۰ شاخص آماری در سراسر ایران تهیه شد افزود: در این اطلس سعی شده است به موضوعاتی چون طلاق و مسائل مربوط به زنان پرداخته شود و اگر چه این مسائل در هر استانی با توجه به شرایط حاکم بر آن استان است ولی در کل مشاهده می‌شود که این مسائل در سطح کشور شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور زنان در نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه برای برنامه‌ریزی در حوزه خانواده  تنها از یک منظر نگاه کردن کار درستی نیست ادامه داد: به همین سبب و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار شد ۹ کلینیک سلامت خانواده در ۹ مرکز استان تشکیل شود که این مراکز در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی استان‌ها تشکیل خواهند شد.

وی اضافه کرد: در این کلینیک‌ها خدماتی چون مشاوره‌های روانشناسی در خصوص ارتباط بین همسران و ارتباط بین والدین و فرزندان، مشاوره‌های حقوقی و مشاوره‌های دینی و شرعی به مراجعین داده خواهد شد و امیدواریم به زودی این مراکز به همه استان‌ها تعمیم داده شوند.

این مسئول تاکید کرد: یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرای معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهور راه‌اندازی سامانه تعاملی ۱۰۱ است و از مردم خواسته شده تا با استفاده از این سامانه در خصوص مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به این معاونت اطلاع دهند.

وی بیشترین مشکلات موجود در جامعه را که مردم با استفاده از این سامانه اعلام کرده‌اند مشکلات مربوط به اقتصاد و ناآگاهی زنان و مردان نسبت به حقوق و مهارت‌های ارتباطی‌شان عنوان و ادامه داد: در فاز دو این سامانه تعامل بیشتر با مردم در دستور کار است.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور زنان در نهاد ریاست جمهوری گفت: به دنبال آن هستیم تا خانواده‌هایی داشته باشیم آرام و به دور از مسائل و مشکلات عدیده‌ایی که در حال حاضر در جامعه وجود دارد و در امید است در آینده به جایی برسیم که دیگر در خانواده تنها نباشیم.

نژادی با اشاره به اینکه مرکزی در اداره کل امور بانوان استانداری چهارمحال و بختیاری برای مشاوره به خانواده‌ها جهت پیشگیری از طلاق راه‌اندازی شده است تاکید کرد: این کار بسیار شایسته و خوبی است که در این استان صورت گرفته است.