براساس اطلاعات دوربین‌های ثبت تخلفات سرعت و سامانه‌های توزین تعداد وانت بارهای کشور بالغ بر دو میلیون و ۲۴۰ هزار دستگاه گزارش شده است که از این تعداد یک میلیون و ۷۴۰ هزار دستگاه آن در مسیرهای جاده‌ای تردد دارند ، به عبارتی ۷۸ درصد وانت‌های کشور در جاده‌ها مشاهده شده‌اند. همچنین سالانه بالغ بر ۲۶۰ میلیون تن کالا توسط وانت بارها در کشور حمل می شوند، درحال حاضر۱۰ شرکت تخصصی وانت بار در کشور فعالیت دارند و تعداد ۲۲۵ هزار دستگاه وانت و ۱۲ هزار راننده فعال در این بخش دارای کارت هوشمند هستند.

درهمین زمینه خبرنگار ربیع درگفتگو با معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان درباره اهداف برگزاری این طرح پاسخ شنید: این طرح در راستای قانونمند کردن فعالیت وانت بارها ، کاهش تصادفات، جلوگیری از قاچاق کالا و حمایت از فعالیت رانندگان قانونمند وانت باراست .

اصفهان رتبه دوم تردد وانت بارها را داراست

محمد علی صلواتی، در خصوص وضعیت تردد وانت بارها در استان‌ اصفهان و کشور گفت:بر اساس بررسی های انجام شده اصفهان بعد از استان تهران سالانه با ۱۳۰هزار تردد رتبه دوم تردد وانت بار ها را به خود اختصاص داده است و پس از آن استان های خراسان رضوی ، خوزستان و آذربایجان شرقی ،آذربایجان غربی، مازندران و فارس ،گیلان، همدان و کرمانشاه و لرستان به ثبت رسیده اند .

وی با اشاره به اینکه متوسط بار حمل شده توسط وانت بارها به استناد اطلاعات ثبتی در سامانه WIM یک تن و۲۰۰ کیلوگرم است افزود: متوسط تعداد سفر دارای بار انجام شده توسط هر وانت در هفته ۴.۲ سفر و مجموع سفرهای دارای بار توسط وانت بارها در سال ۲۱۹  میلیون سفر و متوسط طول سفر هر وانت در مسیرهای جاده‌ای کشور ۱۹۶ کیلومتر است.

معاون حمل و نقل راهداری استان اصفهان، ساماندهی وانت بارها را از موضوعات مهم درحوزه حمل بارعنوان کرد و افزود:برای اجرای طرح بازارگاه های الکترونیکی شرکت های حمل بار را دعوت کرده ایم تا با اخذ مجوز وانت بارها را ساماندهی کنند .

فعالیت۳ شرکت وانت بار در استان اصفهان  

صلواتی، افزود:درتیرماه امسال فراخوانی را دراستان اصفهان برای کلیه وانت بارها اعلام کرده ایم تا با مراجعه به بازارگاه های الکترونیکی بتوانند نسبت به دریافت کارت هوشمند سوخت اقدام نمایند. البته این امر دارای مراحلی است که راننده باید داری شرط سنی ۲۳ سال به بالا ،دارای گواهینامه و مدرک تحصیلی ابتدایی یا معادل سواد آموزی و برگ معاینه فنی خودرو باشد. رانندگان دارای چنین شرایطی می توانند نسبت به اخذ کارت هوشمند سوخت اقدام نمایند.

وی تاکید کرد:در طرح ساماندهی وانت بارها از این پس باید رانندگان وانت بارمجاز از شرکت های حمل و نقل بار ، بارنامه مجاز ارائه دهند تا بتوانند در سطح جاده های تردد نمایند، با پلیس راه نیز هماهنگی های لازم در این زمینه انجام شده است تا ازاین پس وانت بار ها را فقط با داشتن بارنامه احراز صلاحیت نمایند.

معاون حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان، با اشاره به اینکه ۳ شرکت وانت بار در استان اصفهان فعال هستند که می توانند در قالب بازرگاه های الکترونیکی امورات مربوط به رانندگان وانت بار را پیگیری نمایند افزود:رانندگان وانت بار در بازرگاه های الکترونیکی می توانند سهیمه سوخت اعتباری دریافت نمایند و براساس کم مصرف یا پر مصرف بودن وانت سهیمه سوخت به آن ها تعلق می گیرد .

رانندگان وانت بارهای بنزینی بین شهری کارت هوشمند سوخت دریافت کنند

صلواتی با اشاره به اینکه رانندگان وانت بارهای بنزینی بین شهری که سهمیه سوخت کافی ندارند می توانند با شرکت در این طرح نسبت به دریافت کارت هوشمند سوخت اقدام نمایند افزود:این کارت ها درتمامی جایگاه های سوخت کشور قابل استفاده است .

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اصفهان ،با اشاره به اینکه اخذ کارت هوشمند سوخت برای رانندگان وانت باردارای مزایایی است افزود:شارژ کارت سوخت و بیمه بار از جمله محسنات این طرح است .درگذشته رانندگان وانت بار مشکلاتی برای بیمه داشتند که با اجرای طرح ساماندهی می توانند از مزایای بیمه هم برخوردار شوند .

وی درباره طرح نوسازی وانت بارها هم گفت: این طرح در حیطه اختیارات اداره راهداری نیست اما اگر تهسیلاتی در این زمینه اعلام شود رانندگان می توانند از آن بهره مند شوند .

زهرا نصیری