شهردار کاشان گفت: ناهماهنگی دستگاه‌های اجرایی مدیریت شهری را به چالش کشیده است. به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کاشان، سید محمد ناظم رضوی امروز در همایش ملی برنامه‌ریزی و توسعه شهری که در تالار اجتماعات فیض کاشانی دانشگاه کاشان برگزار شده بود، اظهار کرد: عدم برنامه‌ریزی جامع در حوزه های مختلف یکی از خلاء های مهم نظام مدیریت در سطح کلان کشور است.

وی با بیان اینکه علیرغم همه فعالیت‌های حوزه‌های مختلف باز هم شاهد آسیب‌های شهری هستیم، تصریح کرد: آسیب شهری ناشی از برنامه‌ریزی جامع در حوزه‌ها است و شهرداری‌ها در این حوزه با مشکل مواجه هستند.

شهردار کاشان ادامه داد: ماهیت و ذات شهرداری‌ها خدمت رسانی در همه ابعاد شهری است و این مجموعه باید در حوزه های زیادی ورود پیدا کند ولی به دلیل قوانین موجود در کشور وعدم تحقق مدیریت جامع شهری که تاکنون به صورت کامل محقق نشده است و در حیطه شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر دچار تعارض و تناقضاتی شده‌ایم.

ناظم رضوی با تاکید بر اینکه مدیران شهری کاشان بر توسعه و پیشرفت شهر کاشان اهتمام دارند، خاطر نشان کرد: برای شهری که گام های بلندی برای رشد و توسعه شهر برداشته است، همت والاتری نیاز است.

* طرح تفصیلی شهر کاشان تصویب شد

وی افزود: به همت راه و شهرسازی استان اصفهان و معاونت عمرانی استانداری اصفهان طرح تفصیلی شهر کاشان تصویب و در مهرماه ابلاغ شد.

شهردار کاشان با بیان اینکه زمانی که در مرحله تصویب طرح تفصیلی شهر کاشان با مشکلات و موانع متعددی مواجه بودیم، اضافه کرد: با تدبیر مجموعه مدیریت شهری وبا استفاده از مفاد قانونی این مشکلات برطرف شد.

*ناهماهنگی دستگاه های اجرایی مدیریت شهری را به چالش کشیده است

ناظم رضوی عدم هماهنگی و یا عدم برنامه‌ریزی بین دستگاه های اجرایی را یکی دیگر از موانع موجود در مدیریت شهری برشمرد و گفت: مشکلات شهری موجود نشان از عدم هماهنگی وعدم انطباق یک دستگاه اجرایی با مجموعه بزرگ‌تری مانند استانداری است و این دستگاه ها صرف اجرای قوانین و یا خط کش گذاشتن همان اداره منجر به ایجاد وضعیت بغرنج تری در مدیریت شهری می شوند.

وی داشتن شهری با نشاط و ایمن وبا انگیزه را مستلزم امنیت کاری نیروی انسانی آن شهر دانست و اظهار کرد: چنانچه در مقوله مدیریت شهری با این گرفتاری‌ها مواجه باشیم قطعاَ در حوزه مدیریت شهری از حضور افرادی که تخصص کافی برای اداره شهر دارند، محروم خواهیم ماند و این امر منجر به رخوت در شهر و کاهش کیفیت مدیریت شهری خواهد شد.

شهردار کاشان ادامه داد: عدم هماهنگ سازی و عدم استفاده از برنامه جامع در حوزه مدیریت شهری به پیشرفت و توسعه شهر آسیب وارد می کند وبه نظر می‌رسد باید در حوزه ابلاغ قوانین تغییراتی بوجود آید و به شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر ابلاغ شود.

* برنامه توسعه پنج ساله شهرداری کاشان به شورای اسلامی شهر تقدیم می شود

ناظم رضوی با اشاره به اینکه بیشتر برنامه‌ریزی های شهری در حیطه کالبدی و فیزیکی به اجرا در می آید، تصریح کرد: برنامه‌ریزی راهبردی شهرها باید تدوین شود.

وی ادامه داد: برنامه توسعه پنج ساله شهرداری کاشان در حال تدوین است، تاکید کرد: به زودی برنامه توسعه پنج ساله شهرداری کاشان به شورای اسلامی شهر تقدیم می شود تا در دوره چهارم شوراهای اسلامی این برنامه بررسی شود و در کنار بودجه سالانه که کوتاه مدت است و هر سال تهیه می شود برنامه پنج ساله هم تدوین و برنامه‌ریزی شهری بر اساس آن انجام شود.

شهردار کاشان خاطر نشان کرد: تدوین و تصویب برنامه پنج ساله شهر موجب می شود برنامه های شهر دست خوش نگاه های سلیقه ای و موضعی نشده و در یک نگاه استراتژیک و بلند مدت برنامه‌ریزی، کنترل و اجرا شود.

ناظم رضوی در بخش دیگری از سخنانش به طرح تفصیلی شهر کاشان پرداخت وبیان کرد: توجه به اراضی کشاورزی و فضای سبز از مقوله های مهم مدیریت شهری محسوب می شود وبا توجه به اقلیم کاشان و وضعیت خشکسالی و مشکلاتی که در زمینه کمبود آب مواجه هستیم، مدیریت شهری، منابع طبیعی، محیط زیست باید نگاه ویژه ای به منابع آبی داشته باشند تا در زمینه تا مین آب شرب دچار مشکل نشویم.

*۸۰ درصد بافت فرسوده در حوزه بافت تاریخی شهر کاشان واقع شده است

وی تاکید کرد: ۸۰ درصد بافت فرسوده در حوزه بافت تاریخی شهر کاشان واقع شده وبا توجه به سیما و منظر شهری و حفظ میراث فرهنگی اتفاقات خوبی در ستاد بازآفرینی شهری روی داده است که این امر منجر به تصویب آن در طرح تفصیلی شده تا مصوبات ستاد بازآفرینی شهری و مدیریتی با هم انطباق داشته باشد.

شهردار کاشان براستفاده از آمار و فناوری های جدید اطلاعاتی تاکید کرد و افزود: آمار و فناوری های جدید اطلاعاتی در فضاهای مجازی و مقالات و اخبار نقش مهمی ایفا می کنند ولی کشورهای در حال توسعه در ابتدای کار قرار دارند و باید گام های موثری در جهت هوشمند سازی شهرها برداریم و البته کاشان نیز در این راه زیرساخت های لازم را فراهم کرده و گام های مستحکمی برداشته است.

شایان ذکر است، همایش ملی برنامه‌ریزی و توسعه شهری امروز با حضور مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری اصفهان، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان و جمعی از اساتید و دانشگاهیان کشور، شهرداران شهرهای مختلف استان اصفهان در دانشگاه کاشان برگزار شده بود.