پایگاه خبری ربیع/

ان‌الله تعالی فرض علی ائمه العدل ان یقدروا انفسهم بضعفه الناس کیلا یتبیغ بالفقیر فقره

«خداوند بر پیشوایان حق واجب کرده است که خود را با مردم ناتوان برابر کنند تا فقر و نداری، تنگدست را به هیجان نیاورد و به طغیان نکشاند». (خطبه ۲۰۹ نهج‌البلاغه)

در چند ماهی که از امسال پشت سر گذاشته شده است شرایط اقتصادی روز به روز بدتر و ناهموارتر شده است قیمت ها لحظه ای است تقریبا هیچیک از اقلام و مایحتاج مردم از این بلیه مستثنی نیستند همه چیز گران شده است.

در دوره چهار ماهه چندین بار کلاها و اقلام مختلف مورد نیاز مردم از خوردنی تا پوشیدنی و مصالح ساختمانی و غیره متورم و گران شده اند فرقی هم نمی کند که تولید قلم کالایی در انحصار دولت باشد یا بخش خصوصی یا خصولتی، انگار برای گران کردن مسابقه گذاشته شده است و کسی هم به کسی نیست و رحم و مروتی وجود ندارد؟ نه دولت توجهی به موضوع دارد نه نهادهای نظارتی و نه سازمانهای باصطلاح حامی مصرف کنندگان و نه تعزیرات و…؟  فرق هم نمی کند که دلار گران شود یا ارزان؟ فقط زمانی که دلار رشد می کند به فوریت قیمت کالاها پرش می کنند اما اگر اندک مبلغی از قیمت دلار کاسته شد ریالی از قیمت ها کاسته نخواهد شد؟

در گران شده همه چیز وابسته به دلار است اما در کاهش قیمت دیگر دلار کاره ای نیست و اثری ندارد؟! ارزش پول مردم به شدت رو به کاهش است و فقر نمایانتر می گردد با اینحال بازار به لطف خدا با کمبودی مواجه نیست اما رشد قیمت ها هم مصرف کننده را زمینگیر نموده و هم فروشنده و توزیع کننده را، در این میان تقریبا نبض بازار در انگشتان دلالهایی که بیشترشان وابستگی به برخی مسئولان دارند می گردد و دولت ایفای نقش خاصی ندارد و در بسیاری از جاها خود منشاء گرانی و تورم است چرا که کالاهای انحصاری در دست دولت برای گرانی گوی سبقت را از همه می ربایند؟ مایحتاج و سبد ضروری مصرف خانواده ها هر روز سبک، کوچک و جمع ترمی شود زیرا بازار رهاست!

ناگفته نماند آنجا که کار دست دولت است نیز اینچنین است و قطعا افتخار مدیران این مراکز همچون امسال که از سود بیش از ۲۰۰و ۳۰۰ درصدی می گویند در روزهای مشابه سال آتی همین را خواهند گفت! این وضع برخی مدیران؟  متاسفانه ما مردم نیز نسبت به یکدیگر کم رحم شده ایم و فرصت ها را فقط برای خودمان غنیمت می دانیم.چیزی که هست مردم فقر را می‌توانند تحمل کنند چنانچه در دوران هشت‌ساله دفاع مقدس  و دیگر فرازها امتحان خود را پس داده‌اند. مردمی که هنوز از مشکلات مبارزه از رژیم گذشته  فاصله ای نگرفته بودند، وقتی با جنگ تحمیلی مواجه شدند، افتخاراتی آفریدند که نام خود را به‌عنوان ملت نمونه ایثار و شهادت و گذشت در تاریخ ثبت کردند.

اما در آن شرایط مسئولان با مردم بیشتر از امروز همراه بودندو از زندگی اشرافی و حقوق های آنچنانی و سفرهای خارجی و …مبرا بودند و حتی داشتیم مدیرانی که بخش اعظم حقوق خود را برای جبهه ها می فرستادند همچنانی که مردم فقیر از کمترین داشته های خود می گذشتند و به جبهه ها کمک می کردند مردم وقتی مدیران خود را پاکدست وساده زیست و هم‌تراز خود می‌دیدند، وضع سخت دوران دفاع مقدس را تحمل می‌کردند.سهمیه‌بندی کالاهای اساسی، مصرف کوپنی سوخت، مغازه‌های خالی، خودروهای پیکان و ژیان داخلی همه زندگی مردم بود و از این وضع اظهار نارضایتی نمی‌کردند. هر زمان هم که جبهه‌ها با کمبود مواجه بود، مردم از همین کالاهای سهمیه‌ای به جبهه می‌فرستادند و ایثار می‌کردند. مردم باید دوری جستن مسئولان را از تجمل و اشرافیگری ببینند.  باید مشکلات عادلانه توزیع شود نه عده ای در کمال رفاه زندگی کنند و تا خرخره بخورند و بیاشامند و ماشین چند میلیاری سوار شوند و خانه چند صد میاردی داشته باشند؟

و عده ای به نان شب محتاج باشند.الگوی ما حکومت عدل علی علیه السلام است؟ در حکومت عدل علی مدیران جامعه موظف بودند خود را با ضعیف‌ترین و ناتوان‌ترین مردم همسو کنند؛ بی‌عدالتی مردم را به اعتراض می‌کشاند اگر امروز مردم حرف  و گله دارند و در نشست و برخاست ها و احیانا در فضای مجازی گفت و شنود و گلایه می کنند از مسئولانی است که خود را از مردم برتر می دانند و حاضر نیستند با زندگی عموم مردم همراه باشند! مردم می گویند اگر بیکاری هست فرزند فلان مسئول هم باید مثل فرزندان دیگر بیکار باشند!

ازدواج های آنچنانی و خودروهای آنچنانی و… نشانه فاصله از مردم است.کسانی که خود را تافته جدابافته از مردم می دانند باید از مدیریت ها کنار بروند یا کنار گذاشته شوند.مجلس باید در این راه گام اساسی بردارد. مسئولان خوب اطلاع دارند اکثر کارمندان و بازنشستگان و کارگران، معیشت مناسبی ندارند؟  سوال اینست که آیا همان‌قدر که در پرداخت حقوق مدیران حساسیت وجود دارد، در تأمین نیازمندی‌های سایر خدمتگزاران هم حساسیتی هست؟

آیا در پرداخت حقوق مدیران عالی‌رتبه یک روز تأخیر پیش آمده است؟ آیا حقوق و زندگی مدیران هم‌تراز و همسان مردم عادی و سایر کارمندان است؟ پاداش پایان خدمت آنها قابل مقایسه با دیگر کارکنان است؟ مردم از تبعیض های موجود رنج می برند و گله مندند. مسئولان باید درک کنند برای حفظ حکومت باید با مردم همراه شوند و زندگی خود را با مردم همسان سازی کنند، به ساده زیستی روی بیاورند و از تجمل و اشرافیت عملا اعلام بیزاری کنندو از فرستادن آقازاده ها به خارج به بهانه تحصیل و سفرهای تفریحی به اروپا و…برای رضای خدا بگذرند، اقوام خود را پروبال زیادتر از مردم ندهند و از ورود وابستگان به هرگونه رانت به شدت جلوگیری کنند، دفتر رشوه و رانت اطلاعاتی واقتصادی را ببندند.

تمام هم مسئولان باید برقراری عدالت باشداین عدالت است که حاکمیت اسلامی را مستحکم  می کند.مردم اگر ببینند همانطور که در رنجند مسئولان نیز هستند و برای رفع این بلیه به آب و آتش می زنند تا مشکلات مردم را رفع و رجوع کنند تمام قد از آنان حمایت می کنند مسئولان باید با قاطعیت در میدان باشند و اجازه ندهند معدود افرادی با سوء استفاده از شرایط موجب نارضایتی شوند و فشار بر مردم افزایش یابد.پس، با مردم همراه شوید.

 مظفر حاجیان