به گزارش پایگاه خبری ربیع، مهندس یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در شبکه خبر در برنامه گفتگوی اقتصادی به شرایط صنعت فولاد کشور پرداخت و شرایط دستیابی ایران به رشد متوازن در این صنعت را تشریح نمود.

وی گفت: در افق ۱۴۰۴ که برای توسعه تولید فولاد کشور در نظر گرفته شده، قرار است به تولید سالانه ۵۵ میلیون تن برسیم. این عدد در سال ۹۷ به حدود ۲۵ میلیون تن رسیده است. با توجه به طرح‌های توسعه تولید فولاد کشور، روند خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

وی افزود: در فولاد خام ظرفیت سازی های خوبی انجام شده و مستلزم این است که در زنجیره‌ای که از سنگ آهن دانه بندی (کنسانتره) شروع می‌شود، این روند ادامه یابد و باید به صورت متوازن توسعه یابند.

مدیرعامل شرکت تصریح کرد: باید در معادنی که به اکتشاف رسیدند، بهره برداری از آنها انجام شود. برخی در عمق هستند و نیاز به سرمایه گذاری دارند که امیدواریم با رویکرد ایمیدرو برای توسعه معادن کشور در سنگ آهن این توازن برای رسیدن به عدد ۵۵ میلیون تن تولید فولاد که در کشور متصور است محقق گردد و رشد تولید نیز در همان چارچوب است.

مهندس یزدی زاده گفت: در بخش‌های مختلف موفقیت‌های بسیاری داشتیم اما در صنعت فولاد خوشبختانه موفقیت‌ها چشمگیرتر بوده است. تا چند سال پیش وارد کننده فولاد بودیم اما امروز ایران به یک کشور صادر کننده فولاد تبدیل شده است. امروز در معادلات منطقه‌ای و جهانی ایران مد نظر قرار می‌گیرد و این از برکات توسعه صنعت فولاد است که شاهد آن هستیم و این روند رو به رشد مرهون صادراتی شدن فولاد است.

وی گفت: صادرات رو به رشد است و امسال نیز نوید بخش رشد بهتر از سال گذشته است. با وجود تحریم‌هایی که شاهد هستیم و فولاد را نیز در برگرفت، اما عملکرد دو ماه گذشته تولید کنندگان فولاد بسیار مطلوب بوده است.

مدیرعامل ذوب آهن بیان کرد: توسعه صنعت فولاد به این دلیل مورد توجه قرار گرفته است که پتانسیل‌های خوبی در کشور مانند معادن خوب سنگ آهن داریم که نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است و از نظر شناسایی و اکتشافات نیز شرایط خوبی داریم.