به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل ازفارس، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حضور در جشنواره آیینی سنتی و تماشای نمایش در تئاترشهر حضور پیدا کرد.

وی در ابتدابا حضور در دفتر مدیریت تئاتر شهر به گفت وگو با مسئولان جشنواره و اصحاب رسانه پرداخت.

صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره بودجه جشنواره تئاتر آیینی سنتی و پرداخت نشدن کمک هزینه گروه ها گفت: البته این مشکل شرایط عمومی کشور تحمیل کرده است. تخصیص هایی در حوزه های مختلف، وزارت خانه‌هایی از جمله وزارت خانه ارشاد در چند ماه اول داده متناسب بودجه تقلیل یافته هم نبوده اما ما هم پیگیری های خود را داریم.

امیدواریم این پیگیری ها باعث شود آنچه د ر ارتباط با جشنواره است هر چه سریعتر صورت بگیرد و به تعهدات خود به زودی عمل کنیم.

صالحی درباره ایجاد مکانی ثابت برای تعزیه، نقالی و سایر هنرهای سنتی در جشنواره آیینی و سنتی عنوان کرد: حوزه مکان برای نمایش‌های آیینی سنتی یک مسئله مهم است. اتفاق خوبی که در حال رخ دادن است این است که خانه‌های سنتی قدیمی در شهرهای مختلف درحال نوسازی است.

وی در ادامه افزود: همچنین بحث دیگر گذر فرهنگ و هنر در شهرهای مختلف است که این مسیر سریع‌تر و فرصت‌های بیشتری را ایجاد می‌کند. خود اینکه امسال شهر کاشان نقطه شروع دوستان جشنواره قرار دادند. خود این مکان‌ها در شهرهای تاریخی فضاهایی دارند که در نسبت مناسبت بین تئاتر و سایر هنرها قرار دارد و این اتفاق در سایر شهرها هم می‌تواند بیافتد.

صالحی همچنین اشاره کرد: خود این مکان‌ها همه می‌تواند مکانی برای جشنواره ایینی سنتی باشد و این اتفاق سیال اما ثابت برای جشنوارهباشد بنابراین هیچ جا نمیتواند باشد که نتواند مکانی برای نمایش آیینی سنتی نباشد. یکی از ویژگی های نمایش آیینی سنتی در قالب های مختلف همین ارتباط راحت بین مکان و نمایش در فرهنگ‌های مختلف است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یک  نکته این است که ما می‌توانیم این مکان ها را براساس فرهنگ توسعه دهیم یعنی بازسازی و نوسازی ها را صورت دهیم و همه را فرصت‌هایی برای نمایش‌های آیینی سنتی کنیم این امر از کاشان امسال شروع شد و سال‌های بعد هم می‌تواند در دیگر شهرها ادامه پیدا کند. اما در عین حال این نفی نمیکند که ما میتوانیم یا باید مکان‌های ثابتی داشته باشیم یعنی تکیه دولت‌های جدیدی برای نمایش‌های آیینی  لازم است.

صالحی همچنین یادآور شد: تهران به تکیه دولت خود نیاز دارد و همچنین سایر شهرها هم همینطور است خوشبختانه شوراهای شهر در این زمینه به این فضاها نزدیک شدند و هنرهای سنتی را خوب توجه دارند و همه اینها فرصت‌های ملی برای ما هستند. خوشبختانه شورای شهر تهران این همراهی را بیشتر از خود نشان می‌دهد و همکاری خوبی را صورت می‌دهد. نویدهایی در این زمینه بنا بر این داده شده و امیدواریم که این اتفاق بیافتد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث پول های مشکوک در سینما و سایر هنرها نیز گفت: در این زمینه می‌بایست چند بحث را جلو ببریم اول اینکه باید از سرمایه در بحث فرهنگ و هنر استقبال کرد و آن را نباید فراری بدهیم این به نفع ما نیست. کسانی که علایق شخصی یا هر مسئله خاصی دارند، پاره‌ای حرف و حدیث‌ها نباید مانع سرمایه‌گذاری او شود.

صالحی افزود: از سوی دیگر هم این سرمایه باید سالم باشد تا تضمین استمرار آن باشد. هر سرمایه اگر ناسالم باشد یا سالم وارد شود و ناسالم خارج شود بعد از مدتی فساد ایجاد می کند و امنیت حرکت را ازبین می برد. کازی که ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجا میدهیم از یک سو تشویق بخش خصوصی در عرصه فرهنگی و اقتصادی است و از سوی دیگر هم باید به سلامت این مسیر فکر کنیم.

وی درباره سلامت این پول گفت: صنوف خود باید پاسدار این سلامت باشد یعنی اینکه دولت را در این زمینه مسئول اصلی قرار دهیم، نباید این طور باشد. از سوی دیگر هم تبعا نهادهای قضایی و سایر نهادهای پشت پرده کار خود را می‌کنند منتها می‌بایست امنیت هم  تضمین شود. ما تلاش میکنیم حلقه وصلی بین سرمایه‌گذار سالم و نظارت‌های صنف باشیم.

انتهای پیام/