زهرا نصیری

به گزارش ربیع به نقل از روزنامه کیمیای وطن ،پروژه ماشین ریخته‌گری ۵ فولاد مبارکه  وورزشگاه نقش جهان با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح می شود.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان  با تأکید بر رتبه اول فولاد مبارکه در تولید آهن اسفنجی در دنیا گفت:سهم فولاد مبارکه از تولید ناخالص کشور برابر با یک درصد است و ارزش دارایی‌های کل گروه فولاد مبارکه به بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

بهرام سبحانی،در تشریح عملکرد ۷ ماهه فولاد مبارکه درنشست خبری با خبرنگاران به این موضوع اشاره داشت که با افتتاح پروژه ماشین ریخته‌گری ۵ در مجتمع فولاد مبارکه با حضور معاون رئیس‌جمهور شاهد افزایش ۱.۸ میلیون تنی تولیدات این کارخانه در آینده هستیم.

وی سیاست اول این مجموعه را تامین مواد اولیه دانست و افزود:اولویت مان این است که نخست خوراک مجموعه را از معادنی که در ایران است تامین کنیم.

وی در ادامه به مشکل تأمین مواد اولیه در سال‌های قبل اشاره کرد و افزود: شرکت‌های سنگ آهن طی سال‌های اخیر اقدام به راه‌اندازی واحدهای گندله‌سازی و تولید فولاد کرده‌اند و این اتفاق باعث کاهش مواد اولیه داخلی برای فولاد مبارکه شده بود که در دو سال اخیر این مشکل را با واردات گندله رفع کردیم، اما برای عدم اتکا به واردات، سرمایه‌گذاری‌های خود در معادن سنگ آهن سنگان را افزایش دادیم.

توسعه‌های افقی و افزایش ظرفیت

نایب رییس هیئت مدیره  ایمیدرو، با اشاره به اینکه  برخی معادن ما به دلیل ساخت مجتمع فولاد، مصرف کننده معادن خود بودند به همین دلیل برای تأمین سنگ در معدن سنگان سرمایه‌گذاری نمودیم افزود: ضعف عمده‌ای که از ۳ سال پیش در فولاد مبارکه مشاهده شد و برای رفع آن تلاش شد، عدم توازن در زنجیره تولید فولاد بود؛ از همین رو تمرکز را بر تأسیس پروژه‌هایی به تناسب وجود ظرفیت در پایین‌دست و بالادست گذاشتیم.

وی توسعه‌های افقی و افزایش ظرفیت همچنین کیفی سازی محصولات را ازدیگر اقدامات این شرکت درآینده عنوان کرد و ادامه داد: فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولید کننده ورق‌های فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقا است و در جهان شرکتی مانند فولاد مبارکه وجود ندارد که سالانه ۱۲ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کند، در تولید ناخالص داخلی سهمی یک درصدی و در بخش صنعت سهمی ۵ درصدی را به خود اختصاص داده‌ایم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اعلام خبر راه‌اندازی قریب‌الوقوع فولاد سفید دشت، اضافه کرد: این واحد تولید کننده آهن اسفنجی به عنوان نخستین طرح فولاد استانی کشور با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در هفته آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و تأمین کننده آهن اسفنجی واحدهای فولادسازی کشور خواهد شد.

ساخت مجموعه گندله‌سازی فولاد مبارکه درمرزافغانستان

وی تصریح کرد: ۲۵۰۰ شرکت مواد فولاد مبارکه را تأمین می‌کنند و بیش از۸۴ درصد نیاز این شرکت از داخل تهیه می‌شود که حدود هزار کارخانه از محصولات فولاد مبارکه به صورت مستقیم استفاده می‌کنند و در این زمینه می‌توان به صنایع خودروسازی و لوازم خانگی به عنوان مهم‌ترین مصرف کننده‌ها اشاره کرد.

نایب رییس هیئت مدیره  ایمیدرو،  با بیان اینکه اکنون ۳ مجموعه ساخت فولاد تحت نظارت فولاد مبارکه کار می‌کنند، گفت: در حال احداث مجموعه گندله‌سازی در مرز افغانستان هستیم که سالانه ۵ میلیون تن گندله تولید دارد، اخیراً ۱.۸ میلیون تن افزایش ظرفیت در بخش تولید داریم که به زودی به دست معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد مبارکه تا پایان سال در همه مجموعه‌ها به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن می‌رسد، اظهار داشت: در بخش گندله ۳ درصد از برنامه ۶ ماهه پیش بوده‌ایم، در آهن اسفنجی ۲ درصد عقب هستیم، در تختال یک درصد پیش، در کلاف گرم ۳ درصد پیش و کلاف سرد ۱۶ درصد عقب هستیم اما تا حدودی برنامه محقق شده و در برخی موارد از برنامه جلو هستیم.

وی بابیان اینکه تا کنون ۵۰ درصد از فولاد داخلی از طریق فولاد مبارکه تولید شده است ادامه داد:تلاش می کنیم تا در مسیر افق ۱۴۰۴ افزایش تولید ۵۰ درصد باقی بماند و در این راه طرح‌های توسعه تا سال ۹۷ تعیین و در حال عملیاتی شدن است.

سبحانی، ایستگاه گاز زدایی، ایستگاه سولفور زدایی، بریکت سازی شهید خرازی و واحد تولید آب دمین رااز پروژه‌های بهره‌برداری شده در سال ۹۵ عنوان کرد و گفت: پروژه‌های در حال احداث این شرکت شامل ؛ماشین ریخته‌گری شماره ۵، توسعه زیر سقف فولادسازی، توسعه زیر سقف فولاد سبا، کوره‌های آهک کلسینه، کنسانتره آهن سنگان، گندله‌سازی سنگان، انباشت و برداشت و احیا مستقیم فولاد سفیددشت، نیروگاه مقیاس کوچک سبا، شبکه تصفیه فاضلاب شهری مبارکه و لنجان،   ریخته‌گری و نورد پیوسته فولاد سفیددشت، نوردگرم ۲ و توسعه فولاد هرمزگان ازجمله این پروژه هاست.

فروش۳۷ میلیارد دلاری تولیدات فولادمبارکه

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به استفاده فولاد مبارکه از پساب اصفهان به جای آب زاینده‌رود بیان داشت: با شرکت آبفا تعاملاتی برقرارکرده ایم تا بر اساس این تعامل وابستگی فولاد به زاینده‌رود از طریق پساب‌ها کاهش یابد، که در این تعامل قرار است تا ۴۵۰ لیتر در ثانیه آب از پساب شهری تأمین شود.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه ۱.۵ درصد از آب زاینده‌رود را برداشت می‌کند، تصریح کرد: در ابتدای تأسیس فولاد مبارکه در تولید ۱۶.۶ درصد استفاده از آب زاینده‌رود داشته‌ایم که این میزان به ۵.۳۳ درصد رسیده است.

وی با اشاره به ترکیبات فروش و تولید مجتمع فولاد مبارکه گفت: تولیدات فولاد مبارکه ۱۶ درصد محصولات سرد، ۵ درصد پوشش‌دار، ۵ درصد تختال و ۷۴ درصد محصولات گرم بوده که در ۷ ماهه نخست امسال ۳۲ درصد محصولات صادر و ۶۸ درصد در داخل استفاده شده است که از ابتدای تأسیس تا کنون ۳۷ میلیارد دلار فروش داشته‌ایم، همچنین در ۶ ماهه نخست امسال ۵۴ درصد محصولات فولاد مبارکه به اتحادیه اروپا فروخته شده است.

قفل نقش‌جهان بازشد

سبحانی، با اشاره به افتتاح ورزشگاه نقش‌جهان اظهار داشت: پس از اینکه پروژه نقش‌جهان به فولاد مبارکه سپرده شد برآوردی ۳۰ میلیاردی را برای تأمین این پروژه داشتیم، البته شرط فولاد مبارکه برای ورود به این پروژه مدیریت آن بود، در روند تکمیل نیز مشکلاتی وجود داشت که تأسیسات رختکن و سازه‌های فلزی از ابتدا بازسازی شد.

نایب رییس هیئت مدیره  ایمیدرو  افزود: باوجود معضلاتی که در تکمیل این پروژه وجود داشت سعی کردیم تا با همان ۳۰ میلیارد تومان این پروژه را تکمیل کنیم، در قراردادی که با اداره کل ورزش و جوانان بسته شد، این ورزشگاه ۲۰ تا ۳۰ سال در اختیار فولاد مبارکه قرار می‌گیرد که باید دانست هزینه‌های این ورزشگاه فارغ از بودجه باشگاه سپاهان است.

وی گفت: ورزشگاه نقش جهان براساس برنامه‌ریزی‌ها با بازی دو تیم از مجموعه سپاهان افتتاح شده اما نخستین بازی رسمی در این ورزشگاه دیدار سپاهان برابر پارس جنوبی است، البته قول‌هایی یکی از تیم‌های خارجی داده بود اما با توجه به تاخیر زمان افتتاح این دیدار صورت نمی‌گیرد.

تولید ورق واگن وصنایع کشتیرانی درفولاد مبارکه

سبحانی ، درپاسخ به پرسش خبرنگار کیمیای وطن مبنی بر تولید ورق های مورد نیاز برای ساخت واگن و صنایع کشتیرانی گفت: البته در این زمینه فولاد مبارکه براساس سفارشاتی که داشته تولید ات داشته است و با توجه به اینکه در زمینه محصولات مورد نیاز صنایع کشتیرانی ۲کارخانه در اهواز نیز مشغول به کار هستند ، امیدواریم با توسعه امکانات ریلی بتوانیم صنایع مورد نیاز این رشته را بیشتر تولید کنیم.

درباره اختلافات میان این شرکت و رئیس لوله پروفیل کشور در قیمت‌گذاری بیان کرد: سال گذشته قیمت فولاد به شدت افت پیدا کرد و ما باید پا به پای رقبا این قیمت را در بازار جهانی کاهش می‌دادیم، اما اینکه در داخل این قیمت کاهش نیافت به این دلیل بود که در دیگر کشورها مؤلفه‌های تولید نیز کاهش یافت اما در کشور ما این اتفاق رخ نداد.

وی گفت: برخی از فولادسازان معتقدند تعرفه باید افزایش یابد، البته ما اعتراض چندانی بر تعرفه نداریم زیرا معتقدیم حیات و بقا ما به صادرات است و در این راستا سعی کردیم تا با سبد صادرات پیش روی در تولید سهم بیشترداشته باشیم.

طرح‌های توسعه فولاد مبارکه

مدیر عامل فولاد مبارکه عنوان کرد: با راه‌اندازی سایر طرح‌های توسعه شرکت در فولاد سبا، فولاد هرمزگان، فولاد سنگان و واحد فولادسازی سفید دشت عدم توازن در زنجیره تولید فولاد رفع خواهد شد و متعاقباً طرح‌های توسعه پایین‌دستی نظیر راه‌اندازی واحد نورد گرم ۲ توجیه‌پذیر خواهند شد.

وی درباره افتتاح شرکت صادر مهندسی فولاد به دیگر کشورها اظهار داشت: شرکت فنی و مهندسی فولاد مبارکه در راستای جمع‌آوری مهندسان باتجربه ۲ سال پیش افتتاح شد که پروژه ماشین ریخته‌گری نیز با دانش این مهندسان صورت گرفت و در تلاش هستیم تا این دانش را به دیگر کشورها صادر کنیم که در این راستا با یک کشور نیز رایزنی کرده‌ایم.

افزایش صادرات فولاد

صادرات فولاد دیگر موضوع مهم مورد تأکید مدیر عامل فولاد مبارکه بود که وی در این رابطه گفت: در سال ۹۴ بیش از ۳۵ درصد محصولات شرکت به خارج از کشور صادر شد که در سال جاری به دلیل افزایش تقاضای داخلی و رونق ایجاد شده، این عدد به ۳۲ درصد رسیده است.

سبحانی گفت: در سال ۹۴ بیش از ۱.۸ میلیون تن فولاد صادر شد که این عدد برای ۷ ماه ابتدایی امسال یک میلیون و ۱۵۶ هزار تن بوده که ۵۴ درصد آن به اروپا، ۸ درصد خاور دور و مابقی به کشورهای منطقه صادر شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به تعداد پرسنل مجتمع فولاد مبارکه گفت: در مجتمع فولاد مبارکه ۱۳ هزار و ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم، در فولاد سبا ۹۲۰ نفر، در هرمزگان هزار و ۶۷۳ نفر اشتغال مستقیم داریم که با در نظر گرفتن پرسنل غیرمستقیم حدود ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مجتمع فولاد مبارکه شاغل هستند.