به گزارش پایگاه خبری ربیع، امام خمینی (ره) فرمودند: بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد او خار چشم دشمنان اسلام بود.

در ایام شهادت شهید مظلوم انقلاب و ۷۲ تن یاران امام خمینی (ره) هستیم ضمن گرایداشت یاد و خاطر همه شهدای اسلام و انقلاب اسلامی بویژه شهدای هفت تیر، اشاره ای به ویژگیهای بارز شهید مظلوم خواهیم داشت. یکی ازشخصیت های تاثیر گذار در جمهوری اسلامی که هرگز از اذهان ملت ما بیرون نمی رود شهید مظلوم بهشتی است او به واقع یک ملت بود و توانست با تشکیلاتی که درست کرد یک ملت را یک دست کند و مؤثرین افراد کشور را در آن شرایط سخت پیوند دهد و قدرت و توانایی همه را در راستای اهداف و آرمان های امام (ره) ساماندهی کند. او شخصیتی دینی و مذهبی بود که بر منبر به هدایت می پرداخت و در مقام یک سیاستمدار محور جمع بزرگی از مومنین سیاسی قرار گرفت که آن جمع لرزه بر اندام منافقین و کفار می انداخت و در مقام یک استاد دانشگاه چنان جاذبه داشت که دانشجویان حول محورش با نشاط مسیر رشد و کمال را می پیمودند و در مقام یک قاضی عدالتش زبانزد و کم نظیر بود شهید بهشتی انسان جامع و وارسته ای بود که به آموختن اکتفا نکرد، بلکه عمل کردن را سرلوحه کار خویش و لازمه آموختن قرار داد و قله‌های کمال را با دو بال علم و عمل فتح کرد و موفقیت او در جذب و محور شدن نیز مرهون هماهنگی بین این دو مهم بود؛ چرا که ناهماهنگی بین علم و عمل چه بسا انسان را از رسیدن به ساحل خوش بختی محروم می سازد و در گرداب نیستی می افکند. صفحه صفحه زندگی این رادمرد فرزانه، حاکی از ایمان و ایثار و اخلاص است و بدین سبب حیات سبزش برای عصرها و نسل ها آموزنده خواهد بود. یکی از خصیصه‌های اخلاقی شهید بهشتی تواضع و فروتنی است که از صفات پسندیده و سفارش شده، در اسلام است.

شهید باهنر درباره فروتنی این بزرگوار چنین گفته است: «خصلت های ایشان ممتاز بود. ایشان در عین آن متانت و ابهتی که داشت به لحاظ آن مقام و شخصیت در عین حال، حالت تواضع و برخورد بسیار مؤدبانه، پر از احساس و عاطفه همراه با روان شناسی اصیل ژرف اسلامی داشتند. جلسات ایشان معمولاً همراه با صفا و نشاط بود و صداقت کاملی که در قضاوت ها و اظهار نظرهایشان به چشم می خورد، اعتماد می آورد و اطمینان می بخشید».

آری شهید بهشتی، آن عالم ژرف اندیش، در حق پذیری زبانزد بود، حتی اگر به ضرر او تمام می شد حق را می پذیرفت. همین که می فهمید سخنی حق است، آن را می پذیرفت و این بیانگر صفای روح آن اسوه اخلاق است. مرحوم آیت اللّه ربانی املشی در این باره چنین می گوید: از بین همه خاطرات یک خاطره را، که حاکی از روح بلند و ایمان قوی و حق طلبی و حق گویی او بود، هرگز فراموش نمی کنم. روزی یکی از دوستان ایشان در حضورش درباره بنی صدر مطالب انتقادآمیزی می گفت که خلاف واقع بود. شهید بهشتی فورا به او اعتراض کرد و گفت: «این مطلب را من می دانم. به این صورت که شما می گویید نیست». این خاطره از این جهت که حاکی از اخلاق اسلامی شهید بهشتی بود به گونه‌ای که در هیچ حال از حق نمی گذشت اگر چه به ضرر او باشد، برای من فراموش نشدنی است. چه خوب است که مسئولان و مردم ما این حالات برجسته را در این رجال و شخصیت های دینی ببینند و از آنان درس زندگی اسلامی بیاموزند.

صفت و ویژگی اخلاقی دیگرشهید بهشتی، نظم بود. اگر نگاهی کوتاه به زندگی ایشان داشته باشیم تمام زندگی اش مشحون به نظم است و موفقیت چشم گیرش بیشتر در گرو نظم بوده و بدین وسیله این مسیر را با افتخار پیموده است. همسر ایشان در این باره می گویند: «مرحوم دکتر بهشتی بسیار منظم بودند. هر چند ایشان یک مرد سیاسی بودند و در جلسات زیاد شرکت می کردند، چیزی که من از وی به یاد دارم این است که امکان نداشت دیرتر از موقع مقرر در جلسه ای حاضر شود و به هر وسیله‌ای که بود در ساعت مقرر خود را به محل مورد نظر می رساندند.» شهید بهشتی می گفت: «ما تا در کارهای مان نظم نداشته باشیم، نمی توانیم کارهای مملکت را پیش ببریم».

صفت دیگر شهید بهشتی (ره)، صبر در مقابل ناملایمات بود. هر گاه با مشکلی مواجه می شد، عصبانی نمی شد؛ بلکه با صبر و متانت آن را حل می کرد. او با همه برنامه‌های فشرده و سنگینی که داشت در خانه به همسر ش کمک می کرد

پس از استقرار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) مسئولیت دیوان عالی کشور را که بالاترین مقام قضایی کشور است، در اسفندماه ۱۳۵۸ به دست با کفایت آیت اللّه بهشتی سپرد تا برای این تشکیلات حیاتی که نقش مهم و تعیین کننده ای در جامعه دارد، با درک و درایت والای ایشان برنامه نو و دقیق فراهم گردد و عدل و قسط در جامعه رواج یابد. ایشان نیز در طول مدت این مسئولیتِ خطیر و شریف، منشأ خیر و خدمت بود و آمور قضایی کشور را سر و سامان داد و انسجام بخشید و برای اسلامی کردن و اجرایی کردن احکام اسلام، فعالیت های گسترده ای در این تشکل انجام داد و با به کارگیری قُضات عادل و عالم، نظام قضایی را دگرگون ساخت. آن همه تلاش بی وقفه او در این قوه فراموش نشدنی است و به راستی که او مظهر عدالت علوی بود. و در راه عدالت هم به شهادت رسید. و اکنون جای او خالی است! امروز کشور ما نیازمند مسئولانی منظم، صبور، عالم و اهل عمل است، کسانی که بتوانند با همفکری و درایت و تدبیر مشکلات موجود در میدانهای اقتصاد را گره گشایی کنند و زندگی مردم را بهبود بخشند که این بار به دوش رئیس جمهور منتخب گذاشته شده است که هم اکنون سکاندار آمور قضایی کشور است، و در روزهای آتی کرسی قاضی القضاتی را واگذار می نماید و به کرسی خدمت در بهارستان منتقل خواهد شد که معیشت و بیکاری و ازدواج و مسکن و نیازهای اجتماعی جامعه را از شرایط نامطلوب فعلی به شرایط مطلوب سوق دهد.