طی آیینی و با حکم رئیس ستاد بازسازی استان اصفهان سید محمد ناظم رضوی، شهردار کاشان مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات کاشان شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، عضو ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور پیش از ظهر امروز در آیین اهدای حکم شهرداری کاشان اظهار کرد: پیشینه ولایت مداری و مذهبی بودن شهر کاشان موجب شد که نخستین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور در این شهر راه اندازی شود.

سردارابراهیم راحمی با بیان اینکه بزرگترین صنعت فرش کشوردر کاشان قرار دارد، افزود: امیدواریم ضمن اشتغالزایی از این ظرفیت برای عتبات عالیات استفاده کنیم.

*حضور شهرداری کاشان در آیین اربعین حسینی کربلا

شهردار کاشان نیز در این آیین با بیان اینکه امروز توفیق بزرگی نصیب مردم کاشان شده است، بیان کرد: بنا به آنچه در تاریخ آمده است مردم قم و کاشان پیشینه طولانی در سر سپردگی آل الله و اهل بیت دارند و تدین و ولایت مداری آنان سالیان درازی است که برای همه به اثبات رسیده است.

سید محمد ناظم رضوی ادامه داد: بهرمندی از مهارت معماران کاشانی و فرش های دستباف و ماشینی کاشان در چند سال گذشته همواره در عتبات عالیات وجود داشته اند و اقدامات معماران کاشان را در صحن حضرت زهرا(س)و کاظمین و سامرا شاهد بوده ایم و امروز با تشکیل ستاد عتبات در کاشان با انسجام و همگرایی بیشتری دین خود را ادا خواهیم کرد.

وی همچنین به اهدای قطعه زمینی از طرف یکی از خیرین کاشانی در ۵۰ سال گذشته پرداخت و تاکید کرد: با کمک های آیت الله سیستانی مقدمات واگذاری این زمین به شهرداری کاشان فراهم شده و به زودی شاهد آغازعملیات اجرایی زائر سرا در جوار بارگاه امام حسین(ع) خواهیم بود.

شهردار کاشان همچنین از همکاری شهرداری کاشان با شهرداری تهران در کربلا خبر داد و افزود: شهرداری کاشان به کمک شهرداری تهران در خیابان اطراف استانداری کربلا وظیفه تنظیف و جمع آوری زباله را در روز اربعین حسینی بر عهده خواهد داشت.

* نسخ خطی و مکتوبات و آثار هنری شیعه موجود در عتبات در موزه نگهداری شود

فرماندار کاشان نیز در این آیین بر همگرایی بیشتر کمک های مردمی به عتبات عالیات تاکید کرد و گفت: با توجه به فضای عمومی شهر کمک های غیر متمرکز از این پس با انسجام و با هدفمندی بیشتری به عتبات فرستاده می شود.

حمیدرضا مومنیان همچنین به نقش شیعه در نجف و کربلا پرداخت و افزود: نسخ خطی و مکتوبات و آثار هنری زیادی از شیعه در این دو شهرباقیمانده است و باتوجه به ارزش و قدمت این آثار لازم است این مکتوبات در موزه ای نگهداری شود.

در ادامه رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان بیان کرد: در سال جاری چهار پروژه بزرگ در سامرا و نجف به استان اصفهان سپرده شد.

*جمع آوری ۲ میلیارد تومان نذورات در شش ماه گذشته

مصطفی نوریان ادامه داد: با اعتباری بالغ بر ۱.۵میلیارد تومان ۱۵۰ سرویس بهداشتی در سامرا احداث شد و آماده بهره برداری است.

وی با بیان اینکه چهار در حرم مسلم ابن عقیل تا پایان سال ارسال می شود، خاطر نشان کرد: تا پایان سال نیز سه پروژه در سامرا و نجف تحویل می گیریم که می توان به احداث ۱۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و هشت پله برقی با اعتبار پیش بینی شده یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در سامرا اشاره کرد و امیدواریم بتوانیم از طریق کمک های مردمی این پروژه ها را به پایان برسانیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان افزود: احداث صحن حضرت فاطمه(س) با ۲۲۰ هزار متر مربع بزرگترین بنای اسلامی محسوب می شود که دو فاز آن به پایان رسیده و در حال حاضرمورد بهره برداری قرار دارد و همچنین پروژه عقیله بنی هاشم با ۱۶۰ هزار متر مربع در حال انجام است.

نوریان با بیان اینکه طبق برنامه سالانه مقررشده ۶ میلیارد تومان سهم نذورات استان اصفهان برای عتبات عالیات باشد، تصریح کرد: طی شش ماهه گذشته ۲ میلیارد تومان نذورات جمع آوری شده است.