شهردار اصفهان گفت: با توجه به شرایط فعلی در جامعه جهانی در شهرداری اصفهان دیپلماسی علم و فناوری به منظور ارتقای سطح خدمات و فعالیت‌های این نهاد در دستور کار است.

به گزارش کیمیای وطن و به نقل از  اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، دکتر مهدی جمالی‌نژاد در آئین اختتامیه سومین جشنواره ملی «شهر پژوهی» که در هنرسرای خورشید اصفهان برگزار شد ضمن تبریک ماه ربیع‌الاول و فرارسیدن هفته وحدت و با ابراز خرسندی از برگزاری همایش‌های علمی و پژوهشی در سطح شهر اصفهان اظهار کرد: برگزاری این جشنواره‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در روند توسعه و ارتقای سطح علمی شهر اصفهان داشته باشد.

وی با اشاره به استقبال بی‌نظیر بخش‌های مختلف از جشنواره‌ها و همایش‌های علمی در شهر اصفهان بیان کرد: شهر اصفهان تشنه علم و دانش است و از این رو می‌توان نسبت به روند برگزاری این همایش‌ها در این شهر امیدوار بود.

شهردار اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه برای معماری حاکمیت در شهرهای نوین و مدرنیته شاخص‌هایی تعریف شده است، افزود: این شاخص‌های هفت‌گانه بر اساس برنامه‌ریزی‌های دانش‌بنیان شکل گرفته است.

وی ادامه داد: شهروندمداری، انعطاف‌پذیری، تاب‌آوری، شفافیت‌مالی، کارایی و اثربخشی، مشارکت، تمرکززدایی و مدیریت دانایی بر محور دانش‌بنیان از جمله محورهای تعریف شده برای حاکمیت در شهرهای نوین تعریف شده است.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه هزاره سوم به نام هزاره دانش‌بنیان شکل گرفته و باید بر این اساس فعالیت‌های صورت گرفته و در دست اجرا نیز برنامه‌ریزی شود، افزود: در حال حاضر و کمتر از یک دهه است که موضوع شهرهای دانش‌بنیان در سطح جهان مطرح شده و در بسیاری از شهرهای مطرح در این راستا برنامه‌ریزی و فعالیت‌هایی را در دستور کار قرار داده‌اند.

وی اضافه کرد: از این رو باید یادآور شوم که وحدت دانشگاه‌ها با مراکز اجرایی و به ویژه شهرداری می‌تواند تاثیر بسزایی در توسعه علمی شهر با توجه به دانش‌بنیان شدن فعالیت‌های مدیریت شهری داشته باشد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر آینده‌پژوهی در دستور کار شهرداری اصفهان قرار گرفته و معاونت برنامه‌ریزی شهری این امر را دنبال می‌کند، اظهار کرد: در دیگر بخش‌های مختلف شهرداری اصفهان نیز این امر مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اصفهان به عنوان نخستین شهر ایران، شهرک علمی و فناوری را راه‌اندازی کرده است، گفت: این در حالی است که طی سال‌های اخیر از این ظرفیت بهره‌ای نبرده‌ایم.

جمالی‌نژاد در ادامه با اشاره به اینکه امروزه علم و فناوری ابزار قدرت شده است و دوران تسلیحات جنگی و جنگ تن به تن گذشته است، تصریح کرد: دیپلماسی علمی و فناوری این روزها محور توسعه و عرض اندام قدرت‌های جهان قرار گرفته و ما نیز باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر توجه به پژوهش باید در اولویت برنامه‌های شهرداری اصفهان قرار گیرد، افزود: چنانچه به این امر توجه نداشته باشیم مجبور به واردات این علم خواهیم بود و از این رو این نوع وابستگی بسیار خطرناک خواهد بود.

شهردار اصفهان افزود: طی سال‌های اخیر نسبت به اجرای طرح‌ها و برنامه‌های علمی و پژوهشی بی توجه بوده‌ایم و چنانچه این شرایط ادامه یابد، با مشکل مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهر اصفهان با توجه به جایگاهی که دارد و با توجه به القاب و عناوینی که اخیراً کسب کرده مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفته است، اضافه کرد: از این رو برای توسعه علمی در این شهر که الگوی جهانی است، دست یاری خود را به سمت جامعه دانشگاهی و پژوهشی برای ارتقای سطح علمی در این شهر دراز می‌کنیم.

 

در این جشنواره، ۶۰۰  اثر در چهار بخش مقاله، طرح پژوهشی، کتاب و پایان نامه در ۹ محور از سوی پژوهشگران ارائه شد. این آثار به ویژه در محور های شهرسازی، معماری و هنر اسلامی- ایرانی، آینده پژوهی، برنامه ریزی، حکمرانی و آمایش شهری، فرهنگ، رسانه، ارتباطات، گردشگری و .. بوده است.

گفتنی است در پایان سومین جشنواره ملی شهرپژوهی از پژوهشگران برتر جشنواره پژوهش شهری سال ۹۳ تجلیل به عمل آمد.

این تجلیل که با حضور شهردار اصفهان، دکتر مهدی جمالی نژاد و معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان و معاون پژوهشی شهردار اصفهان انجام گرفت، از اساتید، نویسندگان و پژوهشگران ۴۵ مقاله برتر با موضوع شهرپژوهی در دانشگاه­های اصفهان، صنعتی اصفهان، آزاد نجف آباد و آزاد اصفهان (خوراسگان) تقدیر شد و پس آن از داوران این جشنواره نیز تجلیل به عمل آمد.