دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در سخنانی در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت در بحث اقتصاد کاستی‌هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

به گزارش ربیع به نقل از تسنیم، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: برخی کشورهای منطقه هنوز خاندانی است، در قرن بیست و یک اصلا معنا ندارد که کشوری ولیعهد داشته و خاندانی باشد. پیش از انقلاب نیز ایران چنین وضعیتی داشت.

وی افزود: قبل از انقلاب مجلسی بود که جز برخی نقش های تقنینی هیچ نقشی در سیاست داخلی و خارجی نداشت. قبل از انقلاب دین هیچ نقشی در حکومت و دولت نداشت در حالی که خمیر مایه مردم اسلام بود.

شمخانی تاکید کرد: سیاست داخلی ایران قبل از انقلاب یک مدیریت امنیتی و مبتنی بر ساواک بود. ایران قبل از انقلاب هیچ جایگاه جهانی نداشت.

نماینده مقام معظم رهبری درباره انتخابات هفتم اسفند نیز گفت: میزان مشارکت حدس زده می شود در انتخابات پیش رو بیش از ۶۵ درصد است که بیشتر از کشورهای منطقه است.
حضور گسترده مردم از ارکان سیاست داخلی ایران است و جمهوری اسلامی هیچگاه نسبت به حضور مردم استغنایی عمل نکرده است.

شمخانی ادامه داد: ایران امروز لنگر ثبات منطقه است و منطقه، فرامنطقه و مردم دیگر کشورها این را می گویند. اما در بحث اقتصاد کاستی هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: یرواند ابراهمیان استاد تاریخ دانشگاه شهر نیویورک و ایرانشناس برجسته می گوید که ایران در قرن بیشتم با گاوآهن وارد شد و با توان هسته ای خارج شد.
وی افزود: توان هسته ای در دوران جمهوری اسلامی ایجاد شد. نیروی انقلاب به دلیل ضرورت های حضور در صحنه دفاعی در اقتصاد حضور نیافتند. استکبار زمانی که نتوانست در محورهای امنیتی و دقاعی حضوری داشته باشد تلاش کرد از طریق اقتصاد و تحریم عمل کند.

شمخانی تصریح کرد: بدون وحدت ملی و انسجام در دوران بعد از برجام نمی توان در این زمینه پیش رفت.
نماینده مقام معظم رهبری در خصوص معضل اقتصادی گفت: اقتصاد ما سه مشکل دارد، ساختار اقتصادی، سیاست اقتصادی و تحریم. تحریم رفع شد و دو مشکل دیگر در قالب اقتصاد مقاومتی باید پیش برود که دولت متولی آن است. الان تمامی نهادها و موسسات دولتی می گویند مشکل منابع و کمبود بودجه دارند اما هیچ کس نمی گوید تا چه میزان می تواند در تولید ثروت نقش داشته باشد.
وی ادامه داد: مهمترین موضوع امنیت ملی ایران از هم اکنون تا آینده مشکلان اقتصادی و معیشتی است که فساد هم در آن وارد شده و باید با بی رحمی با آن (فساد) برخورد کرد.