کویر بکر ناشناخته در قلب اصفهان است که در فصل بهار کویر نوردان را به دل تپه ماسه‌های سیاه‌رنگ خود دعوت می‌کند.

آرامش گردش در میان تپه‌ها و رمل و ماسه‌های بیابان با پای‌برهنه، شترسواری در دل کویر و جاذبه‌هایی مانند سافاری‌ سواری هر گردشگر بی‌تجربه کویر را نیز به ادامه سفر در دل بیابان‌های بکر ایران تشویق می‌کند.

در میان این زیبایی‌ها رصد آسمان کویر از جذابیت ویژه و وصف‌نشدنی برخوردار است؛ درواقع رصد کامل آسمانی که ستارگانش در شب‌های سیاه کویر صدها برابر می‌شود و تماشای واضح ستارگانی که هیچ‌گاه در دل شهر موفق به کشف و مشاهده آن‌ها نشده‌ایم جاذبه سفر به کویر را چند برابر می‌کند.

از سویی کویر به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری دنیا در فصل‌های خنک سال شناخته می‌شود و کشور ایران نیز با توجه به‌قرار گرفتن در فلات خشک مرکزی دارای استعدادهای بالقوه فراوانی در این زمینه است.

اما در این میان کویرهای اصفهان شهرتی بنام در تمام دنیا دارند و نام‌های کویر ورزنه، مرنجاب و مصر شهرتی نام‌آشنا در میان علاقه‌مندان به کویرگردی دارد.

این در حالی است که بسیاری از کویرهای کشورمان نیز تا سال‌های سال ناشناخته مانده‌اند که نیازمند توجه ویژه میراث فرهنگی و گردشگری برای معرفی این جاذبه‌ها به دنیا و حتی مردم کشورمان هستیم.

درخشش «سیازگه» در میان کویرهای مختلف ایران

در میان کویرهای مختلف ایران نام «سیازگه» به‌عنوان پهنه‌ای گسترده در دامنه ریگزارهای شمال ابوزیدآباد در بخش کویرات آران و بیدگل قرار می‌درخشد اما این کویر زیبا تاکنون از چشم گردشگران و کویر دوستان داخلی و خارجی دورمانده است.

دراین‌ارتباط جواد صدیقیان، سرپرست میراث فرهنگی آران و بیدگل در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در منطقه ابوزیدآباد آران و بیدگل منطقه‌ای‌ هست که سیاهی زمین از مسیر حرکت مشخص است که این منطقه را مردم محلی سیازگه می‌نامند چراکه خاک و فضای سیاه‌رنگ منطقه با دیگر رمل‌ها و مناطق اطراف فرق دارد.

وی با بیان اینکه قرار گرفتن این پهنه در میان رمل‌های دست‌نخورده خاکی‌رنگ جلوه‌ای بی‌نظیر به منطقه بخشیده است، ابراز داشت: این رمل‌های ماسه‌ای و تپه‌های جلوه‌ای دیدنی به کویر سیازگه داده است.

سرپرست میراث فرهنگی آران و بیدگل با اشاره به جاذبه‌های طبیعی منطقه سیازگه گفت: آسمان صاف و روشن شب بدون که دامنی انبوه از ستارگان را در برابر چشم تماشاگران آسمان می‌گستراند، از قابلیت‌های بی‌بدیل این منطقه است.

سیازگه، طبیعتی بکر برای گردشگری علمی اهالی دانش

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی و جانوری سیازگه می‌تواند حتی در گردشگری علمی موردتوجه و مقصد قرار گیرد، ابراز داشت: پوشش گیاهی در مناطق شنی درختان تاغ و نسی و در مناطق استپی تاغ، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بیابانی است اما وجود گونه‌های گیاهی کمیاب و دارویی مانند اشنان، گز و اسکنبیل در این منطقه خود یکی از جاذبه‌های مهمی است که می‌تواند موردتوجه اهالی علم و دانش باشد.

صدیقیان ادامه داد: همچنین به دلیل بکربودن طبیعت، حیات‌وحش این منطقه از امنیت خوبی برخوردار بوده و پوشش جانوری منطقه شامل شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره، انواع آگاما و مار و پامِسواکی است.

برگزاری مسابقات شترسواری سیازگه در بهار

وی اضافه کرد: همچنین باوجود خشکی و بی‌آبی، گونه‌های نادر جانوری مانند یوزپلنگ آسیایی، کاراکال در این منطقه یافت می‌شود که تمام این‌ها خود از جاذبه‌های منطقه است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آران و بیدگل با اشاره به اینکه در کویر سیازگه مسابقات شترسواری در بهار نیز برگزار می‌شود، گفت: در کنار این جاذبه‌های زیستی هم‌جواری سیازگه با آثار تاریخی و فرهنگی شهر ابوزیدآباد به‌عنوان پایتخت گویش‌های کهن ایرانی، قلعه عباسی و کاروانسرای خشتی ابوزیدآباد می‌تواند در جذب گردشگران بسیار مؤثر باشد.

جاذبه‌های متفاوت کویرهای مختلف ایران

شاید جاذبه‌های کویرگردی مانند شترسواری، سافاری سواری، پیاده‌روی در دل کویر و غیره به نظر مشابه یکدیگر باشد اما جالب اینکه جاذبه‌های طبیعی هر کویر با دیگری متفاوت است به‌گونه‌ای که حتی جنس و حالت رمل‌ها و تپه ماسه‌ها در دل کویر ورزنه تا کویر مصر که ساعت‌ها با اصفهان فاصله دارد متفاوت است و کشف محل و تغییرات هرکدام از تپه‌ ماسه‌ها در هر کویر جذابیت تازه‌ای جدای از دیگر موارد دارد.

در این میان سیازگه نیز کویر دست‌نخورده دیگری است که زیبایی‌های متنوع و تازه‌ای دارد اما در میان نام کویرهای مشهور تا حدودی نام آن گم‌شده است و بر این اساس نیازمند توجه بیشتر مسئولان برای بهره‌گیری از جاذبه‌های یک کویر بکر و تا حدودی ناشناخته است که این امر به‌یقین در افزایش گردشگری داخلی و به‌ویژه خارجی اهمیت بسزایی دارد.

فریدون ‌الله‌یاری، مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، در ارتباط با برنامه‌های میراث فرهنگی در راستای ارتقای سطح گردشگری این منطقه کویری اظهار داشت: به‌طورکلی مناطق کویری چند سالی است که مورد استقبال بسیار خوب گردشگران داخلی قرارگرفته است و بر این اساس طرح‌های گردشگری زیادی نیز برای کویرهای آران و بیدگل در دست است که نیازمند حمایت سرمایه‌گذاران است.

حفظ طبیعت کویر بیش از تأسیس مجموعه‌های گردشگری اهمیت دارد

وی افزود: با توجه به اینکه بخش مهم کویرگردی طبیعت آن مانند استفاده از برنامه‌های رصد آسمان شب، شترسواری، پیاده‌روی در کویر و غیره است باید پیش از ایجاد مجموعه‌های گردشگری ملاحظات زیست‌محیطی لازم درزمینهٔ منابع طبیعی منطقه مانند حفظ منابع طبیعی اعمال شود.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در ارتباط با ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری در این منطقه تأکید کرد: بر این اساس با توجه به اینکه اغلب این کویرها در حاشیه روستاها و یا شهرها قرار دارند در این مناطق بوم گردهای سنتی برای گردشگران تعبیه‌شده است و در منطقه کویرات آران و بیدگل‌ که کویر سیازگه نیز در این بخش قرار دارد نیز همانند بسیاری از کویرهای ایران اقداماتی در دست انجام است که همان‌طور که بیان شد نیازمند حمایت سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی نیز هست.

نزدیکی سیازگه به پایتخت، مهم‌ترین مزیت کویر برای جذب گردشگران

باوجود خصوصیات بکر زیستی و فرهنگی، منطقه سیازگه نسبت به دیگر مناطق کویری اصفهان کمتر مورد بازدید و توجه گردشگران قرارگرفته است، درحالی‌که این منطقه به‌واسطه نزدیکی به پایتخت کشور و همچنین جاده دسترسی آسان می‌تواند با یک برنامه‌ریزی ساده گردشگران زیادی را به‌سوی خود جذب کند.

مسیر دسترسی:

سیازگه پهنه‌ای گسترده در دامن ریگزارهای شمال ابوزیدآباد است، جاده‌ای کویری را که به سمت شمال دنبال کنید در حصار تپه‌ماهورها به مساحتی هموار و بکر برمی‌خورید که در تلاقی با ناهمواری ریگزار، بسیار جذاب است؛ بنابراین شما اکنون در دل کویر سیازگه هستید.